www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Sieć ostatnią po dąbrowie rozpinają Trzej Królowie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

8. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Kolędy, Betlejemskie Światło Pokoju, modlitwa, wzajemne przełamywanie się opłatkiem i jednoczesne składanie sobie życzeń oraz smakowanie wigilijnych potraw. To polski zwyczaj w tradycji chrześcijańskiej, któremu po raz ósmy stało się zadość podczas Wigilii na Rynku Wielkim w Zamościu (22.12.).

Atmosferę świątecznego, grudniowego wieczoru wzbogacało kolędowanie uczniów z Zespołu Szkół Społecznych w Zamościu oraz chóru "Knieja". Wraz z godziną 16.00 - licznie zebranych przepiękną pastorałką powitał Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", działający przy Zamojskim Domu Kultury. Kolęda "Bóg się rodzi" - w wykonaniu wszystkich zebranych - mieszkańców Zamościa i gości - była sygnałem dla wniesienia Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy z zamojskiego Hufca ZHP.- "Bądźmy wszyscy razem" - to hasło Wigilii Zamojskiej organizowanej od ośmiu lat przez zamojskich restauratorów, cukierników i piekarzy przy wsparciu Urzędu Miasta Zamość. W imieniu wszystkich organizatorów i z serca witam całą Zamojską Rodzinę jaką stanowimy wszyscy tu zebrani. Zamojska Wigilia pokazuje, że jesteśmy sobie bliscy bez względu na status społeczny, zawodowy czy materialny. Dzisiaj łączy nas oczekiwanie na Narodzenie Bożego Dziecięcia - powiedział prowadzący spotkanie Janusz Kawałko.

W imieniu Prezydenta Zamościa, Państwa radnych Rady Miasta oraz swoim własnym najserdeczniejsze życzenia przekazał Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa: Zdrowych, pogodnych, rodzinnych Świat Bożego Narodzenia oraz spełnienia wszystkich marzeń w Nowym 2014 Roku. Wszystkiego dobrego! Władze Miasta - dziękując za przygotowaną uroczystość - obdarowały organizatorów i współorganizatorów Wigilii symboliczną ozdobą choinkową.- Z Betlejem, z Groty Narodzenia Chrystusa poprzez przepiękne polskie Tatry - do Zamościa - przywieźliśmy dla Państwa Betlejemskiego Światła Pokoju. Tradycyjnie, każdego roku przywozimy to Światło. Każdego roku to Światło ma myśl przewodnią. W tym roku mówi" "Wyjdź z cienia, pokaż dobro!" Byśmy wszyscy razem byli lepsi i zanieśli to Światło do swoich domów i Rodzin - mówił hm. Janusz Nowosad - Komendant Hufca ZHP. Warto dodać, że ogień w dniu wigilijnym - to bardzo stara tradycja. Palono światła, w wielu okolicach ogień w piecu podtrzymywano przez całą noc, aby zziębnięte dusze zmarłych mogły się przy nim ogrzać.Wspólnej modlitwie przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian Rojek, Ordynariusz Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, który przekazał pasterskie słowo i poświęcił bielusieńki opłatek. Modlitwę rozpoczęło, tak jak to przyjęte w polskich domach - odczytanie fragmentu ze Ewangelii św. Łukasza.

Ksiądz Biskup poprosił o podzielenie się kawałkiem "białego chleba" i wypowiedzenie swoich życzeń. Jak zauważył Ordynariusz, w tamtych czasach Józefa z Maryją nie przyjęto w żadnej gospodzie. - Żaden z ówczesnych restauratorów, piekarzy, rzemieślników nie otworzył swojego domu, nikt nie zaprosił Świętej Rodziny i musieli poszukać miejsca dla siebie w szopie, gdzie mieszkali pasterze. Tam na świat przyszedł Mesjasz. Dzisiaj jest inaczej, bo tego Chrystusa w drugim człowieku - człowieku potrzebującym, może bezdomnym, zagubionym, głodnym, szukającym życzliwości, miłości - zapraszają ludzie dobrej woli: zamojscy restauratorzy, cukiernicy i piekarze, zapraszają Jezusa Chrystusa. Niech On przyniesie ze sobą błogosławieństwo dla tych, którzy dzielą się swoim sercem, swoją życzliwością i tym co mają z drugim człowiekiem. I niech tak będzie przez cały Rok Pański 2014. Wszelkiego Dobra na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i na nadchodzący Nowy Rok - życzył ks. Bp Marian Rojek.Zgodnie ze zwyczajem, nieznanym poza Polską i Litwą - przełamywano się opłatkiem i składano nawzajem życzenia. Początkiem wieczerzy wigilijnej w tradycji chrześcijańskiej były w dawnych wiekach wielogodzinne widowiska kościelne, na które wierni przynosili jedzenie i napoje. Tradycja dzielenia się opłatkiem pochodzi od prastarego zwyczaju, jaki zachował się z pierwszych wieków chrześcijaństwa w południowej Europie i stamtąd przedostał się do Polski. Samą wieczerzę wigilijną można nazwać przypomnieniem dawnej agape - uczty pierwszych chrześcijan na pamiątkę wieczerzy Pańskiej.

Po zakończeniu łamania się opłatkiem - prowadzący Janusz Kawałko zaprosił uczestników Wigilii Zamojskiej do częstowania się przysmakami kuchni wigilijnej, dzieła zamojskich restauratorów, cukierników i piekarzy. Przystrojone świątecznie stoły z potrawami, ciastami i pieczywem usytuowały się w sąsiedztwie choinki rozświetlonej iluminacjami ufundowanymi przez PGE Obrót S.A. Obok zaprezentowano, budzącą zainteresowanie najmłodszych i najstarszych - kolekcję szopek zamojskich, depozytu tej samej Spółki, nagrodzonych w konkursach i przekazanych do zbiorów Muzeum Zamojskiego.Prawdziwe oblężenie przeżywała Stajenka Bożonarodzeniowa - dar dla mieszkańców Zamościa od PGE Obrót S.A., nie tylko z powodu obecnej tam Świętej Rodziny autorstwa Jana Skrzyńskiego z Guciowa i Trzech Króli wykonanych przez Zygmunta Jarmuła, artystę rzeźbiarza ze Szczebrzeszyna, ale także faktu, że Jezuskowi pokłon złożyły zwierzęta: osły Tytus i Romek oraz owca Agata ze Stowarzyszenia Abrakadabra. Radość dzieci z głaskania oswojonych zwierząt - bezcenna.Zamojską Wigilię 2013 przygotowały restauracje: Corner Pub, Hotel Carskie Koszary, Gościniec Kanclerz, Hotel Mercure, Hotel Senator, Klub Bohema, Nowe Miasto, Smak Story na Szwedzkiej, Verona; piekarze: E. A. Kucharscy, K. Łepik. A. S. D. Grela, B. Lupa-Juszczak, A. J. Curysek, PSS Społem i cukiernie: J. B. Skrzypczuk, T. I. Turek, L. A. Fabian, B. Z. Kowal, M. Wasil. Współorganizatorami byli: Muzeum Zamojskie, Komenda Hufca ZHP Zamość, ZSP nr 2 oraz: AZET, ULTAX, ZAMDRUK, restauracja Pod Rektorską.

Wigilia mieszkańców Zamościa odbyła się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Mariana Rojka, Ordynariusza Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej oraz Marcina Zamoyskiego, Prezydenta Miasta Zamość. A na Rynku Wielkim jeszcze długo w noc można było usłyszeć serdeczne życzenia, składane sobie nawzajem przez znajomych i nieznajomych mieszkańców Zamościa i gości.Znajomym i nieznajomym Czytelnikom:
Prawdziwej miłości, dobra, zdrowia, radości, odważnych marzeń - wszystkiego co najlepsze w życiu na Święta Bożego Narodzenia i na Nowy Rok składa redakcja portalu Zamość onLine.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2013-12-23 przeczytano: 3163 razy.Zobacz podobne:
     Wspólna Wigilia zamościan po raz dwunasty / 2018-12-22
     X Wigilia mieszkańców Zamościa / 2016-12-22
     Zamościanie spotkali się na Wspólnej Wieczerzy / 2015-12-23
     Przy wspólnym wigilijnym stole / 2014-12-27
     Zaproszenie na IX Zamojską Wigilię / 2014-12-11
     Wigilia Mieszkańców Zamościa / 2013-12-17
      Muzyczna opowieść wigilijna ze św. Mikołajem / 2013-12-17
     Spotkanie organizatorów Zamojskiej Wigilii 2013 / 2013-11-15
     Magia Świąt Bożego Narodzenia w Klubie Batalionowym / 2012-12-19
      Jasełka "od dorosłych dla dzieci" / 2012-12-19
     Kiermasz świąteczny w Liceum Plastycznym / 2012-12-10
     Zaproszenie na Wigilię / 2012-12-09
     Gminne Spotkanie Opłatkowe / 2012-12-09
     Wigilia dla zamościan po raz siódmy / 2012-11-18

Warto przeczytać:
     Winne cuda z Sardynii w Skarbcu Wina / 2018-12-09
     Superklasa z I LO / 2018-12-09
     Wspólna Wigilia zamościan po raz dwunasty / 2018-12-22
     Patriotyczny Wieczór Dobroczynności na rzecz Rodzinnego Domu / 2018-12-09
     Zamość powitał 2019 rok! / 2019-01-02- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet