www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 23 stycznia 2019, w 23 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Ildefonsa, Rajmunda, Wrocisława.
Styczniowe przysłowia: Na święty Tymeus kup se capkę nie kapelus. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Połączył ich wolontariat

Objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Zamość międzynarodowy kurs treningowy dla liderów wolontariatu realizowany przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w ramach akcji 4.3 europejskiego programu "Młodzież w działaniu"- dobiegł końca. Liderzy z Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Turcji, Węgier i Włoch z bagażem wiedzy i dobrych, polskich praktyk 29 stycznia wyjechali z Zamościa.

Najpierw - zapoznanie.

Zabawy integracyjne, warsztaty z komunikacji interpersonalnej, wieczór kulturowy z degustacją przywiezionych przez uczestników potraw i prezentacją narodowych tradycji - takie działania rozpoczynają zwykle międzynarodowe spotkania młodzieży. I tu było nie inaczej. Piosenki, tańce, legendy, anegdoty i wspólna zabawa zintegrowały liderów wolontariatu i przygotowały do treningu i dzielenia się wiedzą.Gra miejska, pozwoliła gościom poznać Zamość, jego dzieje i historię. Ale nie było łatwo, dlatego zwracali się o pomoc do napotkanych mieszkańców. Mimo siarczystego mrozu, wiatru i padającego śniegu swoje zadania wykonali znakomicie, a Starówka oglądana nocą ,wywarła na nich ogromne wrażenie.

Ćwiczenia, treningi, warsztaty.

Kolejne dni spotkania związane były z tematyką projektu. Uczestnicy debatowali nad terminologią wolontarystyczną, różnymi formami wolontariatu, indywidualnymi programami wolontarystycznymi, zasadami i metodami rekrutacji wolontariuszy, a także o prawnych aspektach wolontariatu. Dowiedzieli się też jak funkcjonuje w Polsce III sektor i jak zakłada się stowarzyszenia i fundacje. Podzielili się swoimi doświadczeniami. Nie zabrakło też wykładu o dobrych praktykach wypracowanych w Zamojskim Centrum Wolontariatu. Wykłady, debaty, warsztaty i ćwiczenia prowadzili: Andrzej Smyk, Julia Ielfimova (trenerka z Ukrainy), Ewa Szczepańska i Krystyna Rybińska-Smyk.Wolontariat po zamojsku.

Wiele pozytywnych emocji wzbudziło sobotnie spotkanie z czynnymi wolontariuszami, na które zostali zaproszeni: Tomasz Kozar - "Wolontariusz Roku 2013", reprezentujący wolontariat pracowniczy Banku BPH, Iwona Proczka - organizatorka wolontariatu przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Łukasińskiego, Marcin z grupy STFORKY, Paulina Dudek wolontariuszka ze Szkolnego Klubu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4, Kamila Popławska ze Szkolnego Klubu przy Gimnazjum Nr 4, Marzena Miśkiewicz i Anna Ignaciuk ze Stowarzyszenia Art Avanti, Mariusz Blicharz z ZCW oraz Ewa Kostrubiec opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariusza przy ZSP Nr 4. Opowiedzieli gościom o swojej pracy, doświadczeniach, sukcesach i o tym, że wolontariat może nadać życiu sens.

Wizyty studyjne w Lublinie.

Zgodnie z harmonogramem uczestnicy projektu w niedzielę, 26 stycznia odwiedzili stolicę województwa, a tam - Pracownię Rozwoju Kompetencji Kadr Kultury i Fundację "Teatrikon". Wizyty studyjne w tych miejscach nie były przypadkowe. Koordynatorzy projektu chcieli pokazać gościom jak w Polsce angażuje się wolontariuszy przy organizowaniu dużych, masowych imprez i wydarzeń kulturalnych, a te instytucje mają w tym wieloletnie doświadczenie.

W geście solidarności z Ukrainą.

W przeddzień wyjazdu, koordynatorzy projektu poinformowali uczestników, że w Lublinie organizowany jest charytatywny festiwal pod nazwą "Lubelski EuroMajdan Kultury". Gdy Julia Ielfimova opowiedziała o tym, co dzieje się na Ukrainie większość podjęła decyzję, że... powinni tam być. Po wizytach studyjnych, "uzbrojeni" w transparent udali się pod Centrum Kultury. Zamanifestowali swoją obecność i złożyli podpisy pod petycją: "Wolność demonstracji na Ukrainie". Udział w tej - pozaprogramowej - imprezie niewątpliwie zwiększył świadomość młodych Europejczyków na temat skomplikowanej sytuacji politycznej i społecznej u naszych wschodnich sąsiadów.

Koordynatorzy spełnili jeszcze jedną prośbę gości, którzy mimo fatalnej pogody chcieli zobaczyć Muzeum Martyrologii na Majdanku.Prezentacja dobrych praktyk. Ostatnie 2 dni treningu uczestnicy poświęcili na ewaluację, podzielenie się dobrymi praktykami, przygotowaniem konferencji prasowej i wystawy podsumowującej projekt, którą można obejrzeć w Osiedlowym Domu Kultury "Okrąglak".

Podziękowania.

Zarząd Zamojskiego Centrum Wolontariatu dziękuje tym wszystkim, których wsparcie miało wpływ na jakość zrealizowanego projektu: Panu Marcinowi Zamoyskiemu Prezydentowi Miasta Zamość - za honorowy patronat, Pani Agnieszce Grabskiej z Biura Promocji, Inwestycji i Obsługi Inwestora - za materiały promocyjne, Zamojskiej Telewizji Kablowej i Gazecie Zamojskiej - za patronat medialny, dziennikarzom z Katolickiego Radia Zamość, "Echa Roztocza", portali Zamość online , Roztocze net, e-Zamość - za promowanie projektu, Panu Waldemarowi Leszczyńskiemu, dyrektorowi Bursy Nr 2 - za stworzenie koordynatorom i gościom warunków do pracy i wypoczynku, Panu Prezesowi MZK Jarosławowi Malusze - za umożliwienie korzystania uczestnikom z ulgowych przejazdów komunikacją miejską i zamojskim wolontariuszom, którzy aktywnie uczestniczyli w treningu.


autor / źródło: Krystyna Rybińska-Smyk
dodano: 2014-02-06 przeczytano: 2880 razy.Zobacz podobne:
     Miłośnicy historii z 8 państw spotkali się w Zamościu / 2018-11-08
     Międzynarodowe seminarium dla przedstawicieli organizacji pozarządowych / 2017-12-06
     Cztery pokolenia na scenie "Okrąglaka" / 2017-01-16
     Młodzież z Europy tworzy scenariusze gier teatralnych / 2016-08-29
     Uczą się debatować / 2016-07-25
     Lekcja historii na Rynku Wielkim / 2016-04-23
     Młodzi Europejczycy na pikniku "Sąsiedzi z Zamoyskiego" / 2015-05-27
     Międzynarodowi "zbieracze wspomnień" spotkają się w Zamościu / 2015-02-28
     Polsko - niemiecko - izraelskie spotkanie młodzieży / 2015-02-04
     "Armia dobrych ludzi". Relacja z Gali Wolontariatu 2014 / 2014-12-08
     Gala Wolontariatu 2014 / 2014-12-04
     Październik miesiącem seniora / 2014-10-15
     "Miejsca przyjazne seniorom" - inicjatywa Zamojskiego Centrum Wolontariatu / 2014-10-06
     Liderzy polonijni z Europy w Zamojskim Centrum Wolontariatu / 2014-06-23
     Senioralna Stacja Socjalna w "Okrąglaku" / 2014-06-03
     Wspólnie pomóżmy dzikim zwierzętom! / 2013-07-04
     Wyjątkowy Dzień Kobiet w ZDZ / 2013-03-13

Warto przeczytać:
     Wspólna Wigilia zamościan po raz dwunasty / 2018-12-22
     Zamość powitał 2019 rok! / 2019-01-02
     V edycja Orszaku Trzech Króli - list prezydenta i wójta do mieszkańców miasta i gminy / 2018-12-13
     Małgorzata Bzówka wiceprezydentem Zamościa / 2019-01-02
     Opłatek Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich / 2019-01-16- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet