|
Inauguracja XIX Sacrofilmu w Katedrze ZamojskiejMsza św. w intencji uczestników i organizatorów Sacrofilmu pod przewodnictwem J.E. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego odprawiona została w Katedrze Zamojskiej. - Sacrofilm ciągle poszukuje nowych dróg, nowych treści, ale niezależnie od tego - zawsze chcemy być w zgodzie z nauczaniem Kościoła - mówił podczas Mszy św. ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor Sacrofilmu (2.03.).
Już w sobotę (8 marca br.). rozpocznie się w Zamościu 19. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilmu. Do tego ważnego wydarzenia kulturalnego i duchowego podczas homilii nawiązał J.E. Bp Mariusz Leszczyński.
- Jest wielu uczniów Jezusa, a wśród nich są również artyści, kultywujący różne dziedziny kultury i sztuki, także twórcy religijnej sztuki filmowej. W tych dniach, w Zamościu zaznaczą swoją obecność poprzez prezentację filmów w ramach MDFR "Sacrofilm", inspirowanego już od lat przez jego dyrektora ks. Wiesława Mokrzyckiego.
W homilii dedykowanej uczestnikom i organizatorom Sacrofilmu, J.E. Biskup Mariusz Leszczyński, zacytował m.in. wypowiedź z sierpnia 1934 r. papieża Piusa XI o widowiskach kinematograficznych:
Kinematograf powinien się opierać na zasadach moralności chrześcijańskiej, a chociażby tylko tej, która wywodzi się z prawa naturalnego, aby ona stała się najwyższą jego normą i przepajała wielki dar sztuki. Każda bowiem prawdziwa sztuka powinna, jak to z natury jej wynika, do tego przede wszystkim dążyć, aby człowieka odpowiednio uszlachetnić i udoskonalić; dlatego też musi się dostosować do zasad i wskazań moralności. Papież wyraził też życzenie, by sztuka kinematograficzna takie dawała widowiska, które by zachęcały widzów do nieskazitelnego życia i naprawdę ich kształciły, nie tylko w imię religii, ale także w imię ładu społecznego w państwie. Dlatego nigdy nie przestaniemy wysławiać tych, którzy dążą do tego, aby film stał się źródłem zdrowej oświaty, zgodnej z nauką chrześcijańską.
- To słowa niezwykle ważne i cenne, zachowujące swoją aktualność także dzisiaj. Warto tę mądrość Piusa XI wprowadzać w życie. Stara się to robić nasz Sacrofilm, prezentując filmy, które uczą. Podobnie pisał Bł. papież w Liście do artystów (4.04.1999r.): Dla wszystkich wierzących i niewierzących dzieła sztuki inspirowane przez Pismo św. pozostają dla wierzących i niewierzących jakby odblaskiem niezgłębionej tajemnicy, która ogarnia świat i jest w nim obecna (...). Każda autentyczna forma sztuki jest swoistą drogą dostępu do głębszej rzeczywistości człowieka i świata. Tym samym stanowi też bardzo trafne wprowadzenie w perspektywę wiary, w której ludzkie doświadczenie znajduje najpełniejszą interpretację - mówił Bp Leszczyński, podkreślając, że wszystko co wypełnia codzienność człowieka, ucznia Chrystusa, także i twórczość artystyczna, w tym filmowa, powinno prowadzić do Boga i być zwierciadłem jego piękna.
Za dar wspólnej obecności i dar modlitwy w intencji uczestników i organizatorów tegorocznej XIX edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm podziękował ks. Wiesław Mokrzycki. Dziękował także J. E. Bp Marianowi Rojkowi, ordynariuszowi Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, prof. Krzysztofowi Zanussiemu, Marcinowi Zamoyskiemu, Prezydentowi Zamościa oraz dr. inż. Krzysztofowi Pancerzowi - Rektorowi WSZiA w Zamościu za objęcie Festiwalu honorowym patronatem.
- Wyznacznikiem naszego Festiwalu jest dialog międzyreligijny o który prosił, nawoływał i swoim przykładem realizował Bł. Jan Paweł II. Mówiąc o patronach naszego wydarzenia jakim jest Sacrofilm należy podkreślić, że największym duchowym patronem jest Bł. Jan Paweł II. Od kilku lat myślą przewodnią poszczególnych edycji jest nauczanie Bł. Jana Pawła II. W tym roku - nauczanie o rodzinie, zawarte w adhortacji "Familiaris consortio". Warto tez odwołać się do Listu do Rodzin, który został ogłoszony w roku 1994. Właśnie w świetle nauczania Jana Pawła II, w świetle religii monoteistycznych będziemy się chcieli przyjrzeć rodzinie zarówno na wykładach jak i na projekcjach filmowych - mówił ks. Mokrzycki, inicjator Sacrofilmu.
Projekcje, które rozpoczną się 8 marca br. w CKF "Stylowy", to kino ambitne, wymagające refleksji, skupienia i myślenia. Jak dodał ks. Mokrzycki - ten ton zamyślenia jest nieco wzięty z La Salette, z Francji. Te rekolekcje filmowe, które w pierwszej wersji miał głosić francuski jezuita - poprowadzi ks. prof. Marek Lis z Opolskiego Uniwersytetu, wykładowca teologii kina, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy, członek jury festiwalu filmowego w Cannes w ubiegłym roku. Podczas Sacrofilmu pokazany zostanie m.in. film irański "Przeszłość", zaprezentowany właśnie w Cannes.
Ks. Mokrzycki wyraził też radość z dobrze rozwijającej się współpracy Sacrofilmu z Festiwalem Filmowym "Popoli religioni" w Terni, we Włoszech oraz z Festiwalem "Kino i pojednanie" w La Salette, których przedstawiciele będą gośćmi naszego Festiwalu. Wyrazem wymiany filmowej będzie obraz "Casomai", reż. Alessandro D'Alatri, traktujący o sprawach rodziny we współczesnych Włoszech. W imieniu organizatorów tej edycji dyrektor Sacrofilmu zapraszał także na wykłady i debatę poświęconą rodzinie, szczególnie osoby przygotowujące się do zawarcia związku małżeńskiego.
Wydarzeniom XIX Sacrofilmu przez cały czas będzie towarzyszyć regionalna telewizja lubelska. Przygotowany reportaż wyemitowany zostanie w Niedzielę Palmową na antenie Telewizji Polskiej. Dodatkowo, w środę o godz. 16.15 - dziennikarz telewizyjny ks. Leszek Surma poprowadzi warsztaty telewizyjne dla młodzieży. Warto odbyć te filmowe rekolekcje - zapewniał ks. Wiesław Mokrzycki.
Zamość onLine jest patronem medialnym
XIX Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2014-03-05 przeczytano: 5675 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|