www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 28 lipca 2017, w 209 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Aidy, Innocentego, Marceli, Samsona, Wiktora.
Lipcowe przysłowia: Deszcz na Nawiedzenie Panny potrwa pewno do Zuzanny. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -- - - - R E K L A M A - - - -

Inauguracja XIX Sacrofilmu w Katedrze Zamojskiej

Msza św. w intencji uczestników i organizatorów Sacrofilmu pod przewodnictwem J.E. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego odprawiona została w Katedrze Zamojskiej. - Sacrofilm ciągle poszukuje nowych dróg, nowych treści, ale niezależnie od tego - zawsze chcemy być w zgodzie z nauczaniem Kościoła - mówił podczas Mszy św. ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor Sacrofilmu (2.03.).

Już w sobotę (8 marca br.). rozpocznie się w Zamościu 19. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilmu. Do tego ważnego wydarzenia kulturalnego i duchowego podczas homilii nawiązał J.E. Bp Mariusz Leszczyński.- Jest wielu uczniów Jezusa, a wśród nich są również artyści, kultywujący różne dziedziny kultury i sztuki, także twórcy religijnej sztuki filmowej. W tych dniach, w Zamościu zaznaczą swoją obecność poprzez prezentację filmów w ramach MDFR "Sacrofilm", inspirowanego już od lat przez jego dyrektora ks. Wiesława Mokrzyckiego.

W homilii dedykowanej uczestnikom i organizatorom Sacrofilmu, J.E. Biskup Mariusz Leszczyński, zacytował m.in. wypowiedź z sierpnia 1934 r. papieża Piusa XI o widowiskach kinematograficznych:

Kinematograf powinien się opierać na zasadach moralności chrześcijańskiej, a chociażby tylko tej, która wywodzi się z prawa naturalnego, aby ona stała się najwyższą jego normą i przepajała wielki dar sztuki. Każda bowiem prawdziwa sztuka powinna, jak to z natury jej wynika, do tego przede wszystkim dążyć, aby człowieka odpowiednio uszlachetnić i udoskonalić; dlatego też musi się dostosować do zasad i wskazań moralności.
Papież wyraził też życzenie, by sztuka kinematograficzna takie dawała widowiska, które by zachęcały widzów do nieskazitelnego życia i naprawdę ich kształciły, nie tylko w imię religii, ale także w imię ładu społecznego w państwie. Dlatego nigdy nie przestaniemy wysławiać tych, którzy dążą do tego, aby film stał się źródłem zdrowej oświaty, zgodnej z nauką chrześcijańską.- To słowa niezwykle ważne i cenne, zachowujące swoją aktualność także dzisiaj. Warto tę mądrość Piusa XI wprowadzać w życie. Stara się to robić nasz Sacrofilm, prezentując filmy, które uczą. Podobnie pisał Bł. papież w Liście do artystów (4.04.1999r.): Dla wszystkich wierzących i niewierzących dzieła sztuki inspirowane przez Pismo św. pozostają dla wierzących i niewierzących jakby odblaskiem niezgłębionej tajemnicy, która ogarnia świat i jest w nim obecna (...). Każda autentyczna forma sztuki jest swoistą drogą dostępu do głębszej rzeczywistości człowieka i świata. Tym samym stanowi też bardzo trafne wprowadzenie w perspektywę wiary, w której ludzkie doświadczenie znajduje najpełniejszą interpretację - mówił Bp Leszczyński, podkreślając, że wszystko co wypełnia codzienność człowieka, ucznia Chrystusa, także i twórczość artystyczna, w tym filmowa, powinno prowadzić do Boga i być zwierciadłem jego piękna.

Za dar wspólnej obecności i dar modlitwy w intencji uczestników i organizatorów tegorocznej XIX edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm podziękował ks. Wiesław Mokrzycki. Dziękował także J. E. Bp Marianowi Rojkowi, ordynariuszowi Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, prof. Krzysztofowi Zanussiemu, Marcinowi Zamoyskiemu, Prezydentowi Zamościa oraz dr. inż. Krzysztofowi Pancerzowi - Rektorowi WSZiA w Zamościu za objęcie Festiwalu honorowym patronatem.

- Wyznacznikiem naszego Festiwalu jest dialog międzyreligijny o który prosił, nawoływał i swoim przykładem realizował Bł. Jan Paweł II. Mówiąc o patronach naszego wydarzenia jakim jest Sacrofilm należy podkreślić, że największym duchowym patronem jest Bł. Jan Paweł II. Od kilku lat myślą przewodnią poszczególnych edycji jest nauczanie Bł. Jana Pawła II. W tym roku - nauczanie o rodzinie, zawarte w adhortacji "Familiaris consortio". Warto tez odwołać się do Listu do Rodzin, który został ogłoszony w roku 1994. Właśnie w świetle nauczania Jana Pawła II, w świetle religii monoteistycznych będziemy się chcieli przyjrzeć rodzinie zarówno na wykładach jak i na projekcjach filmowych - mówił ks. Mokrzycki, inicjator Sacrofilmu.Projekcje, które rozpoczną się 8 marca br. w CKF "Stylowy", to kino ambitne, wymagające refleksji, skupienia i myślenia. Jak dodał ks. Mokrzycki - ten ton zamyślenia jest nieco wzięty z La Salette, z Francji. Te rekolekcje filmowe, które w pierwszej wersji miał głosić francuski jezuita - poprowadzi ks. prof. Marek Lis z Opolskiego Uniwersytetu, wykładowca teologii kina, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy, członek jury festiwalu filmowego w Cannes w ubiegłym roku. Podczas Sacrofilmu pokazany zostanie m.in. film irański "Przeszłość", zaprezentowany właśnie w Cannes. Ks. Mokrzycki wyraził też radość z dobrze rozwijającej się współpracy Sacrofilmu z Festiwalem Filmowym "Popoli religioni" w Terni, we Włoszech oraz z Festiwalem "Kino i pojednanie" w La Salette, których przedstawiciele będą gośćmi naszego Festiwalu. Wyrazem wymiany filmowej będzie obraz "Casomai", reż. Alessandro D'Alatri, traktujący o sprawach rodziny we współczesnych Włoszech. W imieniu organizatorów tej edycji dyrektor Sacrofilmu zapraszał także na wykłady i debatę poświęconą rodzinie, szczególnie osoby przygotowujące się do zawarcia związku małżeńskiego.

Wydarzeniom XIX Sacrofilmu przez cały czas będzie towarzyszyć regionalna telewizja lubelska. Przygotowany reportaż wyemitowany zostanie w Niedzielę Palmową na antenie Telewizji Polskiej. Dodatkowo, w środę o godz. 16.15 - dziennikarz telewizyjny ks. Leszek Surma poprowadzi warsztaty telewizyjne dla młodzieży. Warto odbyć te filmowe rekolekcje - zapewniał ks. Wiesław Mokrzycki.

Zamość onLine jest patronem medialnym
XIX Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2014-03-05 przeczytano: 2367 razy.Tagi:

Zobacz podobne:
     22. Sacrofilm - podsumowanie / 2017-03-13
     22. Sacrofilm: Krzysztof Zanussi - przed przebaczeniem musi być pokajanie / 2017-03-12
     22. Sacrofilm: "Milczenie" o heroicznej wierności wierze / 2017-03-11
     Organizatorzy i patroni o 22. MDFR Sacrofilm / 2017-03-08
     Inauguracja 22. MDFR "Sacrofilm" / 2017-03-05
     Sacrofilm 2017 - program / 2017-03-01
     22. SACROFILM: O przebaczeniu i pojednaniu w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2017-02-15
     21. Sacrofilm: podsumowanie / 2016-02-11
     21. Sacrofilm: Miłosierdzie według Krzysztofa Zanussiego / 2016-02-08
     21. Sacrofilm: Koncert na akordeon i Orkiestrę Symfoniczną / 2016-02-05
     21. Sacrofilm: "Ostatnia droga" z muzyką na żywo Marcina Gumieli / 2016-02-04
     21. Sacrofilm: O Miłosierdziu w rozmowie z ks. Wiesławem Mokrzyckim / 2016-02-01
     21. Sacrofilm - program / 2016-01-29
     21. Sacrofilm: O miłosierdziu w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2016-01-19
     20. Sacrofilm - podsumowanie / 2015-02-28
     20. Sacrofilm: O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca / 2015-02-22
     20. MDFR SACROFILM - program / 2015-02-09
     20. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM / 2015-02-09
     Reportaż z Sacrofilmu w TVP Regionalna / 2014-04-08
     19. Sacrofilm: podsumowanie / 2014-03-15
     19. Sacrofilm: warsztaty telewizyjne / 2014-03-13
     19. Sacrofilm: rekolekcje filmowe / 2014-03-13
     19. Sacrofilm: "Przeszłość", czyli prosta skomplikowana historia / 2014-03-12
     19. Sacrofilm: Maryja, matka przez 24h / 2014-03-11
     19. Sacrofilm: Być darem dla drugiego człowieka / 2014-03-11

Warto przeczytać:
     Kuba Badach o koncercie, nauce w Zamościu i pierwszej płycie autorskiej / 2017-06-21
     Niedokończone "Tango z Leśmianem" / 2017-06-18
     Wystawa Dariusza Piekuta w Monachium / 2017-06-20
     11. ZFK: Kuba Badach i "Dire Straits Symfonicznie" / 2017-06-15
     Leśmian w "Okrąglaku" / 2017-06-16Komentarzy: 0 [Dodaj komentarz]

Średnia ocena: 4.8 Głosowało osób: 11

Oceń tekst /skala 0-5/:
0 1 2 3 4 5Komentarze* Nadawca:
   E-mail:
* Treść:
* pola obowiązkowe

 • Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, za treść zamieszczanych komentarzy.
 • Komentarze obraźliwe lub zawierające wulgaryzmy będą usuwane. • - - - - R E K L A M A - - - -  Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

  Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

  Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
  Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
  Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
  Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.      Site Meter   Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet