www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 20 lutego 2018, w 51 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Leona, Ludomiła, Ludmiła, Zenobiusza.
Lutowe przysłowia: O świętej Dorocie pojedziesz po błocie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Inauguracja XIX Sacrofilmu w Katedrze Zamojskiej

Msza św. w intencji uczestników i organizatorów Sacrofilmu pod przewodnictwem J.E. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego odprawiona została w Katedrze Zamojskiej. - Sacrofilm ciągle poszukuje nowych dróg, nowych treści, ale niezależnie od tego - zawsze chcemy być w zgodzie z nauczaniem Kościoła - mówił podczas Mszy św. ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor Sacrofilmu (2.03.).

Już w sobotę (8 marca br.). rozpocznie się w Zamościu 19. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilmu. Do tego ważnego wydarzenia kulturalnego i duchowego podczas homilii nawiązał J.E. Bp Mariusz Leszczyński.- Jest wielu uczniów Jezusa, a wśród nich są również artyści, kultywujący różne dziedziny kultury i sztuki, także twórcy religijnej sztuki filmowej. W tych dniach, w Zamościu zaznaczą swoją obecność poprzez prezentację filmów w ramach MDFR "Sacrofilm", inspirowanego już od lat przez jego dyrektora ks. Wiesława Mokrzyckiego.

W homilii dedykowanej uczestnikom i organizatorom Sacrofilmu, J.E. Biskup Mariusz Leszczyński, zacytował m.in. wypowiedź z sierpnia 1934 r. papieża Piusa XI o widowiskach kinematograficznych:

Kinematograf powinien się opierać na zasadach moralności chrześcijańskiej, a chociażby tylko tej, która wywodzi się z prawa naturalnego, aby ona stała się najwyższą jego normą i przepajała wielki dar sztuki. Każda bowiem prawdziwa sztuka powinna, jak to z natury jej wynika, do tego przede wszystkim dążyć, aby człowieka odpowiednio uszlachetnić i udoskonalić; dlatego też musi się dostosować do zasad i wskazań moralności.
Papież wyraził też życzenie, by sztuka kinematograficzna takie dawała widowiska, które by zachęcały widzów do nieskazitelnego życia i naprawdę ich kształciły, nie tylko w imię religii, ale także w imię ładu społecznego w państwie. Dlatego nigdy nie przestaniemy wysławiać tych, którzy dążą do tego, aby film stał się źródłem zdrowej oświaty, zgodnej z nauką chrześcijańską.- To słowa niezwykle ważne i cenne, zachowujące swoją aktualność także dzisiaj. Warto tę mądrość Piusa XI wprowadzać w życie. Stara się to robić nasz Sacrofilm, prezentując filmy, które uczą. Podobnie pisał Bł. papież w Liście do artystów (4.04.1999r.): Dla wszystkich wierzących i niewierzących dzieła sztuki inspirowane przez Pismo św. pozostają dla wierzących i niewierzących jakby odblaskiem niezgłębionej tajemnicy, która ogarnia świat i jest w nim obecna (...). Każda autentyczna forma sztuki jest swoistą drogą dostępu do głębszej rzeczywistości człowieka i świata. Tym samym stanowi też bardzo trafne wprowadzenie w perspektywę wiary, w której ludzkie doświadczenie znajduje najpełniejszą interpretację - mówił Bp Leszczyński, podkreślając, że wszystko co wypełnia codzienność człowieka, ucznia Chrystusa, także i twórczość artystyczna, w tym filmowa, powinno prowadzić do Boga i być zwierciadłem jego piękna.

Za dar wspólnej obecności i dar modlitwy w intencji uczestników i organizatorów tegorocznej XIX edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm podziękował ks. Wiesław Mokrzycki. Dziękował także J. E. Bp Marianowi Rojkowi, ordynariuszowi Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, prof. Krzysztofowi Zanussiemu, Marcinowi Zamoyskiemu, Prezydentowi Zamościa oraz dr. inż. Krzysztofowi Pancerzowi - Rektorowi WSZiA w Zamościu za objęcie Festiwalu honorowym patronatem.

- Wyznacznikiem naszego Festiwalu jest dialog międzyreligijny o który prosił, nawoływał i swoim przykładem realizował Bł. Jan Paweł II. Mówiąc o patronach naszego wydarzenia jakim jest Sacrofilm należy podkreślić, że największym duchowym patronem jest Bł. Jan Paweł II. Od kilku lat myślą przewodnią poszczególnych edycji jest nauczanie Bł. Jana Pawła II. W tym roku - nauczanie o rodzinie, zawarte w adhortacji "Familiaris consortio". Warto tez odwołać się do Listu do Rodzin, który został ogłoszony w roku 1994. Właśnie w świetle nauczania Jana Pawła II, w świetle religii monoteistycznych będziemy się chcieli przyjrzeć rodzinie zarówno na wykładach jak i na projekcjach filmowych - mówił ks. Mokrzycki, inicjator Sacrofilmu.Projekcje, które rozpoczną się 8 marca br. w CKF "Stylowy", to kino ambitne, wymagające refleksji, skupienia i myślenia. Jak dodał ks. Mokrzycki - ten ton zamyślenia jest nieco wzięty z La Salette, z Francji. Te rekolekcje filmowe, które w pierwszej wersji miał głosić francuski jezuita - poprowadzi ks. prof. Marek Lis z Opolskiego Uniwersytetu, wykładowca teologii kina, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy, członek jury festiwalu filmowego w Cannes w ubiegłym roku. Podczas Sacrofilmu pokazany zostanie m.in. film irański "Przeszłość", zaprezentowany właśnie w Cannes. Ks. Mokrzycki wyraził też radość z dobrze rozwijającej się współpracy Sacrofilmu z Festiwalem Filmowym "Popoli religioni" w Terni, we Włoszech oraz z Festiwalem "Kino i pojednanie" w La Salette, których przedstawiciele będą gośćmi naszego Festiwalu. Wyrazem wymiany filmowej będzie obraz "Casomai", reż. Alessandro D'Alatri, traktujący o sprawach rodziny we współczesnych Włoszech. W imieniu organizatorów tej edycji dyrektor Sacrofilmu zapraszał także na wykłady i debatę poświęconą rodzinie, szczególnie osoby przygotowujące się do zawarcia związku małżeńskiego.

Wydarzeniom XIX Sacrofilmu przez cały czas będzie towarzyszyć regionalna telewizja lubelska. Przygotowany reportaż wyemitowany zostanie w Niedzielę Palmową na antenie Telewizji Polskiej. Dodatkowo, w środę o godz. 16.15 - dziennikarz telewizyjny ks. Leszek Surma poprowadzi warsztaty telewizyjne dla młodzieży. Warto odbyć te filmowe rekolekcje - zapewniał ks. Wiesław Mokrzycki.

Zamość onLine jest patronem medialnym
XIX Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2014-03-05 przeczytano: 2497 razy.Zobacz podobne:
     23. Sacroflim: Ks. Wiesław Mokrzycki o problemie prawdy / 2018-02-18
     Andrzej Bubeła o 23. Sacrofilmie / 2018-02-18
     23. MDFR SACROFILM: O prawdzie w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2018-02-06
     23. MDFR SACROFILM - program / 2018-02-06
     22. Sacrofilm - podsumowanie / 2017-03-13
     22. Sacrofilm: Krzysztof Zanussi - przed przebaczeniem musi być pokajanie / 2017-03-12
     22. Sacrofilm: "Milczenie" o heroicznej wierności wierze / 2017-03-11
     Organizatorzy i patroni o 22. MDFR Sacrofilm / 2017-03-08
     Inauguracja 22. MDFR "Sacrofilm" / 2017-03-05
     Sacrofilm 2017 - program / 2017-03-01
     Zdarzyło się na "Sacrofilmie" / 2012-03-06
     Krzysztof Zanussi "O życiu i śmierci" / 2012-03-05
     "Rozstanie" - irańska opowieść o prawdach uniwersalnych / 2012-03-04
     Sacrofilm: Człowiek w obiektywie Lembryka / 2012-03-04
     Feliks Falk: Prawda w roli głównej / 2012-03-01
     "Wymyk" - współczesna przypowieść o Kainie i Ablu / 2012-03-01
     Widzowie o "Joannie", czyli egzamin z człowieczeństwa / 2012-02-29
     Zainaugurowano XVII edycję "Sacrofilmu" / 2012-02-27
     Ks. Mokrzycki o przesłaniu "Sacrofilmu" / 2012-02-26
     Wydarzenie specjalne Sacrofilmu: Francesca Melandrii z filmem VERA / 2012-02-25

Warto przeczytać:
     Liryczny Adam Strug na urodzinach Bolesława Leśmiana / 2018-01-28
     Leśmianowski finisaż w Galerii Fotografii Stylowy / 2018-01-16
     Kolędy i polonez na zamojskim Rynku Wielkim / 2018-01-11
     Działo się w 2017 roku wg Zamojskiej Grupy Fotograficznej / 2018-01-28
     BWA: Ceglany Żyrardów w ujęciu satyrycznym / 2018-02-06- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet