www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 24 listopada 2024, w 329 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Flory, Emmy, Pęcisława.
Listopadowe przysłowia: Święty Marcin jedzie błoniem siwym koniem. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Wszyscy ludzie Zamościa


- - - - POLECAMY - - - -




"Giganci" Teatru "A" na inaugurację 41. ZLT

"Giganci" - spektakularne przedsięwzięcie w poetyce teatru open-air Teatru "A" z Gliwic zainaugurowało 41. Zamojskie Lato Teatralne na Rynku Wielkim w Zamościu. Tą edycją Zamojski Dom Kultury powrócił do tradycji nagradzania spektaklu przez publiczność "Buławą Hetmańską" (18.06.).



Zamojskie Lato Teatralne nie jest festiwalem konkursowym, ale... Od trzydziestu lat (1985) widzowie wybierają jeden spektakl i nagradzają Buławą Hetmańską. Na dwóch edycjach ZLT - 39. i 40. gościliśmy w Zamościu Teatry, które zdobyły Buławę. Były to festiwale z udziałem ulubieńców zamojskiego festiwalu. Nie organizowano wtedy plebiscytu publiczności. Wszyscy byli zwycięzcami. Zachęcamy do głosowania na najlepszy spektakl 41. Zamojskiego Lata Teatralnego, który zainauguruje kolejną edycję festiwalu - napisali organizatorzy ZLT w programie festiwalu.

-Będziemy z teatrem na Rynku Wielkim, będziemy w Zamojskim Domu Kultury, na dziedzińcu Akademii Zamojskiej, w Kazamacie Bastionu I oraz w Parku Miejskim. Bądźcie Państwo z nami, bądźcie Państwo z teatrem, bo od 41. lat, to dla Was, widzów, Zamojski Dom Kultury organizuje Zamojskie Lato Teatralne - mówił Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Prezydent miasta Zamościa Andrzej Wnuk, który patronuje honorowo ZLT. Patronami honorowymi są również Beata Ścibakówna i Jan Englert, uhonorowani tego dnia tablicami pamiątkowymi w Alei Sław, obecni na wśród publiczności.



"A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach." - fragmentem tekstu z biblijnej Księgi Rodzaju (Rdz 6,1-4) głos narratora wprowadził widzów w tematykę spektaklu.

O gigantach mówią stare podania, legendy i mity. Giganci pojawiają się w każdym kręgu kulturowym. Mitologie wszystkich stref kulturowych zawierają wzmianki o gigantach. Autorzy różnych ksiąg żyli w różnych czasach i w różnych miejscach opisują olbrzymów. W Księdze Rodzaju, w rozdziale 6. wersecie 4 czytamy: "W owych czasach byli na świecie olbrzymi, a także i potem - kiedy to synowie Boga współżyli z córkami człowieczymi, a one im rodziły [synów]. Ryli to przesławni mocarze". W Księdze Iiczb w rozdziale 13. w wersecie 32-33 czytamy: "Zaś lud, który widzieliśmy, to ludzie rośli. Widzieliśmy tam i olbrzymów i ich potomków".



W Calabrii we Włoszech ekshumowano ciało, które mierzyło 18 rzymskich stóp, tj. około 5.5 metra. Sławny nawigator chiński, admirał Cheng Ilu podał w XVI wieku, że na szczycie góry Sliri Pada na Sn Lance (dawny Cejlon widnieje pojedynczy odcisk męskiej stopy o rozmiarach: długości 168 cm szerokości 75 cm i głębokości 42 cm! Legenda głosi, że jest to odcisk stopy Adama, naszego praojca.

W prawie wszystkich mitach giganci to albo przodkowie bogów (Tytani, Cyklopi) a także ich wrogowie (Jótunnowie, Asurowie, Dewy): w bojach z bogami mocarze ci ulegli zagładzie, albo były to olbrzymy wrogo usposobieni do ludzi. Mity ludów indoeuropejskich często mówią o stworzeniu świata z ciała olbrzyma (Purusza Ymir). Wszystkie olbrzymy byty podstępne i nieokrzesane, żyły w związkach kazirodczych (Guro), uprawiały kanibalizm (Lajstrygonowic), łamały prawa gościnności (Polilcm), miały odrażającą powierzchowność.



W mitologii greckiej najstarszym bogiem i personifikacją nieba był Uranos (z greckiego Ouranos "Niebo"). Był ojcem tytanów, tytanid, cyklopów, Hekatonchejrów, nimf i Hor. Z. kropli krwi Uranosa zrodzili się giganci, erynie, meliady i Afrodyta. W tradycji orfickiej Uranos był demonem-wszechrodzicielem.

W Pierwszej Księdze Samuela napotykamy Goliata: "Wystąpił wtedy wojownik z obozu Filistynów imieniem Goliat, z Get. Był wysoki na szoso łokci i jedną piędź. "Według tekstu masoreckiego wzrost Goliata (około 1060 lat p.n.e.) wynosił 292 cm. Za Witoldem Tylochem, autorem "Rękopisy z. Kumran nad Morzem Martwym" przytoczymy fragment Dokumentu Damasceńskiego. Z przytoczonego w opracowaniu tekstu wynika, że z małżeństw między aniołami i córkami ludzkimi narodzili się olbrzymi.

Święta Księga Dzyan mówi, że przed 18 milionami lat Ziemia była zamieszkana przez istoty bez kośćca. Byli podobni do gumy, bez rozumu i bez inteligencji. Istoty te rozmnażały się poprzez podział. W ewolucji poprzez, miliony lat wyrosły inne istoty wypełniające wszechświat a potem, przed 3 milionami lat powstała rasa gigantów podobna do istot gumowych, bo z nich powstali. Giganci opisani w Dzyan, byli kobietą i mężczyzną w jednej osobie. Dopiero przed 700.000 lat zaczęli się rozwijać tak jak inne zwierzęta. Monstra te nie mogły uwolnić się od bestialstwa, ponieważ powstały ze zwierząt i do nich były podobne.

Interesujący biblijny cytat stał się kanwą spektaklu przez Teatr "A" w Gliwicach. Twórcy widowiska poddali refleksji "trwanie w limitach" i próbę odstępstwa. W proponowanej interpretacji "wychodzenie ponad limit" przynosi nieszczęście - Synowie Boży (Mężczyźni), którzy obcują z ziemskimi niewiastami, płodzą Gigantów. W sylwetkach tych ostatnich dostrzegamy niebezpieczną formę zwyrodnienia. Czy istnieje zatem szansa na powrót do prawideł i naprawa natury?



"Giganci" to spektakularne przedsięwzięcie - sięgające do "klasycznych" środków wyrazu, przyjętych w poetyce teatru open-air. Widz otrzymuje monumentalne formy scenograficzne, techniki fire-show, techniki akrobatyczne, układy choreograficzne, sugestywną muzykę, efekty wizualne, światła, projekcje multimedialne i monumentalne stwory wyobrażające Gigantów. Aktorzy kreujący Synów Bożych posługują się elementami akrobacji, wkraczają na scenę spuszczając się po siatkach zawieszonych ponad sceną. Scena to przestrzeń zamieszkana przez Córki Ziemskie (inny wymiar plastyki ruchu/techniki tańca). Ponad głowami widzów Intruzi uwodzą Córki Ziemskie. Zrodzeni z "mezaliansu" Giganci to animowane, ogromne marionety - symbol deformacji natury. Całość spektaklu została opatrzona komentarzem - wyśpiewanym przez widoczną na projekcjach aktorkę, wokalistkę Katarzynę Groniec. Poetycki komentarz sięgający do strof z Księgi Izajasza spina klamrą widowisko, kładąc akcent na uniwersalny, opisujący ludzką kondycję wydźwięk Gigantów.

Niezwykłe widowisko jakim są "Giganci" w reżyserii Marka Stecko robi wrażenie na publiczności. Spektakl daje też odpowiedź na postawione wyżej pytanie sceną końcową, kiedy to możemy usłyszeć płacz niemowlęcia. Natura została naprawiona.



W przedstawieniu, które miało swoją premierę w 2012 r. wystąpili: Angelika Chirowska, Magdalena Cios, Sylwia Kubacka - Werner, (Małgorzata Grund), Grażyna Styś, Leszek Styś, Jacek Szwesta, Maciej Trąbka, Katarzyna Groniec oraz zaproszeni goście - artyści pracujący w cenionych teatrach w Polsce.

Portal Zamość online jest patronem medialnym 41. Zamojskiego Lata Teatralnego w Zamościu


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2016-06-23 przeczytano: 13543 razy.



Zobacz podobne:
     Zbigniew Zamachowski: Role same do mnie przychodzą / 2016-10-23
     Zbigniew Zamachowski i nie tylko magiczne piosenki / 2016-10-23
     41. ZLT: Andrzej Seweryn o etyce słowa w teatrze / 2016-07-11
     41. ZLT: "Grażyna" Teatru im. Solskiego popkulturowo / 2016-07-11
     41. ZLT: "Osmędeusze" i "Wyjowisko" Teatru Pijana Sypialnia w Zamościu / 2016-07-07
     41. ZLT: przeniesiony spektakl WILKO. LETNISKO / 2016-07-06
     41.ZLT: "Emigranci" Mrożka w Zamościu / 2016-07-04
     41. ZLT: dwa plenerowe spektakle / 2016-06-30
     41. ZLT: "Fredraszki" dla zamościan, statuetka dla Ścibakówny / 2016-06-25
     41. ZLT - H(2)O Teatru Strefa Otwarta z Wrocławia - mamy wejściówki / 2016-06-24
     Spotkanie z Andrzejem Sewerynem / 2016-06-24
     Komu Buławę?! Publiczność przyzna Buławę Hetmańską / 2016-06-24
     Zapraszamy na kolejne spektakle 41. Zamojskiego Lata Teatralnego / 2016-06-22
     NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI - retransmisja spektaklu / 2016-06-21
     41. Zamojskie Lato Teatralne - program / 2016-05-21

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet