www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Gdy święty Andrzej poleje, poprószy - cały rok nie w porę rolę moczy, suszy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Zamojska Arlekinada prosto z baśni

Ponad 130 artystów - tancerzy, szczudlarzy, kuglarzy i performerów - postaci żywcem przeniesionych z karnawału weneckiego, wykreowało niezwykłe widowisko artystyczne prosto z baśni. Zamojska Arlekinada w atmosferze Rynku Wielkiego jest wydarzeniem zjawiskowym i niepowtarzalnym (9.06.).



Ósma Zamojska Arlekinada wpisała się - jak co roku - w prestiżowe przedsięwzięcie jakim jest Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e....". Mieszkańcy Zamościa i okolic oraz turyści mogli podziwiać imponujące, fenomenalnie barwne widowisko artystyczne nawiązujące do karnawału weneckiego. Renesansowa i barkowa muzyka podkreśliła magiczny wymiar przedsięwzięcia.

Na Rynku Wielkim wystąpili: Kijowski Teatr Uliczny "Highlights", Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" oraz Teatr Ognia "Utopia". Popisowy nocny spektakl wyreżyserowała Jolanta Kalinowska-Obst, kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".



- Tegoroczny scenariusz Zamojskiej Arlekinady został oparty na tańcu dworskim, czyli na tańcu historycznym. Ten wymiar widowiska był możliwy dzięki udziałowi Kijowskiego Teatru Ulicznego "Highlights" i ich tancerzy szczudlarzy. Artyści z Kijowa wykonali kilka etiud, które mają w swoim programie, a kilka zostało specjalnie przygotowanych na Arlekinadę i były to premierowe pokazy, np. kuglarzy - powiedziała Jolanta Kalinowska-Obst.



Jak dodała autorka widowiska - takie spektakle zawsze są oprawione muzyką i tańcem. W tym roku można było podziwiać wykonania między innymi pawany - taniec dworski w metrum 2/4 lub 4/4, pochodzenia włoskiego lub hiszpańskiego, popularny w XVI i XVII w, kontredansa - zbiorowy, figurowy taniec towarzyski pochodzenia angielskiego, popularny zwłaszcza we Francji od końca XVIII w. (w XIX w. przekształcił się w kadryla), a także taniec branle - grupa dworskich tańców wywodzących się z francuskiego branlera, w metrum 4/4, znanego być może od XIV w., a pochodzącego od jeszcze starszej carole. Branle stały się bardzo popularne we Francji w XV-XVI w., a później na dworach całej Europy oraz taniec hajdamacki.



Wielka maskarada, czyli Zamojska Arlekinada zaprezentowana na najpiękniejszej scenie świata to 90 minutowe paradne widowisko. Nieprawdopodobna feeria barw bogatych kostiumów, fascynująca fabuła i niezwykłe układy choreograficzne oraz mistrzowski pokaz "żywego" ognia Teatru Ognia "Utopia". Prawdziwy renesansowo-barokowy unikat artystyczny, który zauroczy nie tylko fascynatów karnawału weneckiego, ale każdego, kto jest otwarty na olśniewający teatr uliczny.

Zamojska Arlekinada zyskała sobie mocne miejsce w kalendarzu imprez kulturalnych Zamościa. Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" oraz Jolanta Kalinowska-Obst, każdego roku w sposób nieprawdopodobny buduje tajemniczy i najwyższej próby spektakl, który oszałamia swoją magią i wrażeniami artystycznymi. Sądzę, że podczas widowiska, zapewne nie jeden z widzów miał uczucie przeniesienia się do przeszłości, czasów XVII i XVIII w. Wyrazy uznania za rozmach i piękno spektaklu.



Organizatorem widowiska był Zamojski Dom Kultury. Przedsięwzięcie artystyczne zostało dofinansowane ze środków Miasta Zamościa.

Portal Zamość onLine był patronem medialnym Zamojskiej Arlekinady


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Jarosław Szafran
dodano: 2017-06-12 przeczytano: 12831 razy.



Zobacz podobne:
     XI Zamojska Arlekinada / 2020-09-01
     X Zamojska Arlekinada / 2019-05-24
     Zamojska Arlekinada 2018: Bal u księżnej Pierrotów / 2018-06-09
     Zamojska Arlekinada 2017 / 2017-06-06
     Zamojska Arlekinada i komedia dell'arte / 2016-06-13
     Karnawał Wenecki w Zamościu czyli Zamojska Arlekinada 2016 / 2016-06-12
     Zamojska Arlekinada 2016 / 2016-05-31
     Arlekinada 2015, czyli pokojowo na dworach Capulettich i Montecchich / 2015-06-22
     Karnawał Wenecki w Zamościu / 2015-06-21
     Zamojska Arlekinada czyli Karnawał Wenecki w Zamościu / 2015-06-10
     Arlekinada, czyli karnawał w renesansowym Zamościu / 2014-06-15
     VIII Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e..." - program / 2014-05-21
     Zamojska Arlekinada 2014 / 2014-05-13
     Zamojska Arlekinada, czyli bal na wystawie manekinów / 2013-06-25
     Karnawał wenecki w Zamościu. Wkrótce Zamojska Arlekinada! / 2013-06-05
     6. ZFK: Baśniowa Arlekinada Zamojska atrakcją festiwalu / 2012-09-13
     Arlekinada Zamojska 2012 / 2012-09-10

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet