www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Zamojska Arlekinada 2018: Bal u księżnej Pierrotów

Renesansowy, zabudowany w stylu włoskim Rynek Wielki w Zamościu, najpiękniejsza scena świata, ponownie stał się wymarzoną scenerią dla baśniowego widowiska, jakim jest Zamojska Arlekinada, organizowana przez Zamojski Dom Kultury. Tym razem przybrało wymiar "Balu u księżnej Pierrotów". (8.06.)



Zamojska Arlekinada inspirowana jest karnawałem weneckim, którego historia sięga XIII wieku. Wówczas frywolne zabawy trwały nawet kilka miesięcy. Z uwagi na upadek obyczajów w czasie trwania karnawału, w XVII wieku wprowadzono regulacje dotyczące okresu noszenia kostiumów i masek oraz miejsc, w których można było przebywać w przebraniu. Jeszcze większe ograniczenia nadeszły po upadku Republiki Weneckiej. Zdobycie miasta przez Napoleona w roku 1797 oznaczało kres karnawału, który w obawie przed rebelią zakazał jego obchodów. Wenecki karnawał przywrócono dopiero w 1979 roku, a z nim jego dotychczasowe tradycje. I nadal ma się świetnie, odbywając się w Canal Grande i na placu św. Marka, kiedy to podniosła atmosfera wypełnia miasto.

Arlekinada odbywająca się w "Padwie Północy" zawiera większość elementów typowych dla karnawału weneckiego, lecz inaczej jak w Wenecji, odbywa się nie zimą, ale latem, w tygodniu poprzedzającym Zamojski Festiwal Kultury "arte, musica, cultura e..." .



Jolanta Kalinowska-Obst, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", autorka scenariusza Zamojskiej Arlekinady, podobnie jak Wenecjanie, każdego roku frapującemu widowisku u stóp zamojskiego Ratusza, nadaje inny motyw. Tym razem zjawiskowy spektakl zatytułowano "Bal u księżnej Pierrotów".

Oto księżna, nieznanego nam pochodzenia, może Włoszka, może Francuska, ale zapewne secundo voto Zamoyska, miłośniczka Commedia dell´Arte, zaprasza na swój bal gości z całego świata i do tego pochodzących z różnych epok. Taki bal na ponad sto osób. Nie żałuje złota, by był on pełen przepychu, świetnej zabawy i znakomitej muzyki, bowiem księżna gości same znakomitości Zamysł był taki, aby bohaterem balu uczynić Arlekina lub Pierrota. Tym razem padło na Pierrota, wiecznie zakochanego i zarazem smutnego. To romantyczna postać w białym stroju i pobieloną twarzą. Pierrot na twarzy ma namalowane duże, czarne łzy, a na białym stroju ogromne, czarne guziki. To jedna z tych postaci włoskiej commedii dell'arte m. in. obok Arlekina i Scapino, którą rozsławiła pantomima francuska. To jedna z tych postaci, bez której nie byłoby Arlekinady.



Jolanta Kalinowska-Obst postawiła na Pierrota, sama także wchodząc w jego rolę. Ale podczas fascynującego wieczornego widowiska Pierrotów było trzech, którym przypisano ważną rolę - pilnowania wejścia i wyjścia uczestników balu.

Podczas balu, najzacniejsi goście wraz z księżną przyjmują kolejne delegacje, przybyłe z całego świata, z różnych epok, wszyscy są ubrani w przepiękne kostiumy i maski. Każda z tych grup ma okazję zaprezentować się księżnej tak, aby zrobić na niej i jej gościach największe wrażenie, by jej się przypodobać tańcem, wykonaniem suity teatralnej, a także pokazem akrobatycznym. Bawią w ten sposób samą księżną i bawią jej dobrze sytuowanych, żądnych rozrywki wytwornych gości.



W tym zachwycającym spektaklu udział wzięli: Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", Zespół Muzyki Dawnej "Capella all' Antico", Teatr Ognia "Utopia" oraz "ALE-AP" Kijów/Lwów - aktorzy teatralno-cyrkowi. - Program zaprezentowany przez artystów teatralno-cyrkowych z Ukrainy, czyli z Kijowa i Lwowa, został specjalnie stworzony na potrzeby tej Arlekinady. W ubiegłym roku wystąpił u nas Kijowski Teatr Uliczny "Highlights". Przyjrzeli się naszemu widowisku i stworzyli grupę dziesięciu artystów, którzy w tym roku zaprezentowali się zamojskiej publiczności. Sądzę, że pokazany u nas program wykorzystają też w przyszłości, ponieważ stanowią teatr uliczny, i ten program zawierający taniec i akrobację, doskonale wpisze się w ich dalsze występy - powiedziała Jolanta Kalinowska-Obst.



Arlekinada nie może obejść się bez muzyki. Widzowie mogli jej wysłuchać w wykonaniu utalentowanego i utytułowanego, Capelli Nr 1 w Polsce, Zespołu Muzyki Dawnej "Capella all' Antico", którym kieruje Krzysztof Obst, działającego od 1983 roku przy Zamojskim Domu Kultury. Zespół dziewcząt prezentuje muzykę kompozytorów europejskich epoki średniowiecza i renesansu. Specyfika muzyki dawnej, barwne historycznie stroje, bogate instrumentarium - flety proste, rauschpfeife, krummhorn, fidele, bas fidel, mandora, gitara mauretańska, lira korbowa, instrumenty perkusyjne i młody wiek wykonawców - kapitalnie dodały widowisku kunsztu, czaru i pozostawiły u słuchaczy niezapomniane wrażenia.

Karnawał wenecki to także pokazy sztucznych ogni. Ten akcent niepowtarzalnego widowiska jakim jest Zamojska Arlekinada wypełnił swoim porywającym pokazem Teatr Ognia "Utopia". Ta grupa kuglarska o szerokim spektrum możliwości działa przy Zamojskim Domu Kultury od 2009 roku. Od lat kreują widowiska plenerowe na wysokim poziomie, które oparte są na magii ognia. Ich spektakle są połączeniem żywiołu ognia, tańca, żonglerki oraz teatru, co daje oszałamiające doznania.



Godzinne widowisko artystyczne na zamojskim Rynku Wielkim w wykonaniu ponad setki artystów w kostiumach i maskach - aktorów, tancerzy, akrobatów i muzyków - zachwyciło i wprost oczarowało publiczność po raz kolejny. Można sądzić, iż widzowie z ogromną przyjemnością oglądaliby ten baśniowy, pełen magii spektakl, częściej niż raz do roku...


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Jarosław Szafran
dodano: 2018-06-09 przeczytano: 11604 razy.



Zobacz podobne:
     XI Zamojska Arlekinada / 2020-09-01
     X Zamojska Arlekinada / 2019-05-24
     Zamojska Arlekinada prosto z baśni / 2017-06-12
     Zamojska Arlekinada 2017 / 2017-06-06
     Zamojska Arlekinada i komedia dell'arte / 2016-06-13
     Karnawał Wenecki w Zamościu czyli Zamojska Arlekinada 2016 / 2016-06-12
     Zamojska Arlekinada 2016 / 2016-05-31
     Arlekinada 2015, czyli pokojowo na dworach Capulettich i Montecchich / 2015-06-22
     Karnawał Wenecki w Zamościu / 2015-06-21
     Zamojska Arlekinada czyli Karnawał Wenecki w Zamościu / 2015-06-10
     Arlekinada, czyli karnawał w renesansowym Zamościu / 2014-06-15
     VIII Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e..." - program / 2014-05-21
     Zamojska Arlekinada 2014 / 2014-05-13
     Zamojska Arlekinada, czyli bal na wystawie manekinów / 2013-06-25
     Karnawał wenecki w Zamościu. Wkrótce Zamojska Arlekinada! / 2013-06-05
     6. ZFK: Baśniowa Arlekinada Zamojska atrakcją festiwalu / 2012-09-13
     Arlekinada Zamojska 2012 / 2012-09-10

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet