www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 22 stycznia 2025, w 22 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Anastazego, Wincentego, Doriana.
Styczniowe przysłowia: Na Nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




42. ZLT: "Mewa" o poszukiwaniu sensu życia

"Mewa" na podstawie Czechowa lwowskiego Teatru Woskresinnia, dwukrotnego laureata "Buławy Hetmańskiej", była wyborną ucztą dla teatromanów. Znakomita gra aktorów, bogata scenografia, doskonała muzyka, fajerwerki, ogień i projekcje wideo wykreowały fascynujące widowisko (25.06.).



W ramach 42. Zamojskiego Lata Teatralnego na Rynku Wielkim w Zamościu wystawiono plenerowy spektakl "Mewa" Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia. Należy podkreślić, iż wystawiono z ogromnym rozmachem, jaki charakteryzuje Teatr, który właśnie w Zamościu za "Hioba" i "Wiśniowy sad" otrzymał najważniejsze wyróżnienie, bo Nagrodę Publiczności "Buławę Hetmańską".

Bez wątpienia, to wielka zasługa Jarosława Fedoryszyna, dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru, aktora i reżysera, człowieka zakochanego w teatrze. Wystawiając "Mewę", sztukę uniwersalnego wymiaru, Fedoryszyn ponownie wykorzystał wszelkie możliwe środki komunikacji i atrybuty teatru plenerowego aby zbudować spektakl nietuzinkowy i zapadający w pamięć. Istne dzieło sztuki teatralnej, którego dodatkowym atutem jest bliskość widza, pokazuje też publiczności potencjał tkwiący w sztuce ulicy, aktywizuje odbiorcę, pobudza widza do refleksji. Jest to jeden z tych spektaklów, który udowadnia, że teatr ma sens i zwyczajnie może wzruszyć.



To wyśmienite, o uniwersalnym przesłaniu, niezwykle efektowne, zrealizowane z ogromnym rozmachem widowisko uliczne, którego niewątpliwym walorem są: niezwykle brawurowa gra, piękna muzyka klasyczna, a przede wszystkim wspaniała scenografia, kostiumy i niezwykłe środki wyrazu takie jak: ogień, nietuzinkowe rekwizyty, aktorzy na szczudłach i elementy pirotechniczne.

W dramacie Czechowa grupa artystów spędza wakacje na prowincji, przenosząc tam swoje frustracje, miłości, pracę oraz pragnienie sławy i spełnienia. Bohaterom "Mewy" sztuka i twórczość, które są pomysłem na ich życie, nie przynosi satysfakcji, ani szczęścia. Szukają pretekstu do trwania w marazmie, po czym pełni rozgoryczenia, utraconych idei, nie mają woli działania i się poddają.



"Mewa" ukazuje bolesną analizę postaw artystów. Z pozoru opowieść o chłopcu, którego cała seria niepowodzeń pisarskich oraz miłosnych doprowadza w konsekwencji do samobójstwa. Ale właściwie sztuka jest komedią o przemijaniu czasu, o młodości i idealizmie udaremnionych sarkastycznie przez starość i doświadczenie. Bo u Czechowa nie ma niczego wprost. Zachowania postaci są wiotkie i niedookreślone. Motywacje działania trochę rozpuszczone w ogromie zjawisk towarzyszących ludzkim losom. Przedstawione sceny z życia wiejskiego tworzą atmosferę nostalgii za czymś pięknym.

Zachowując atmosferę Teatru Czechowa, geniusza rosyjskiego dramatopisarstwa, który o ludzkiej duszy wiedział chyba wszystko, reżyser "Mewy" gra na uczuciach widzów, ich wyobraźni. To spektakl o młodych artystach o odmiennym spojrzeniu na życie, o starszym pokoleniu, gorliwie strzegącym swoich dawnych stanowisk, o niesłychanej miłości, o poszukiwaniu sensu życia, także w sztuce, ale też o postrzeganiu życia i szczęścia. Jest też o marzeniach, których nie udaje się spełnić.



A może też jest to spektakl przede wszystkim o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w świecie? Bohaterowie "Mewy" targani marzeniami nie byli w stanie nic zrobić w tym mrocznym, smutnym świecie, w którym przyszło im żyć. Zobaczyliśmy w "Mewie" Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia egzystencję świata pełnego ambicji i pragnienia miłości, tylko że całkowicie bezradnego, wręcz ułomnego. Spektakl 42. ZLT to także przeraźliwa prawda o kondycji dzisiejszego świata, bo w każdym bohaterze "Mewy" możemy znaleźć cząstkę siebie.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2017-07-02 przeczytano: 3706 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet