|
Akademia Zamojska 2019 w obiektywie Mirosława ChmielaWystawa "Akademia Zamojska 2019" Mirosława Chmiela w Muzeum Zamojskim w Zamościu, to unikatowa dokumentacja fotograficzna, o dużych wartościach artystycznych i historycznych, przedstawiająca stan budynku Akademii przed oddaniem go do rewitalizacji (6.12.).
Na otwarciu wystawy, w gościnnych progach Muzeum Zamojskiego, powitał artystę fotografika, przedstawicieli miasta i kultury, uczniów i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu oraz zamościan - dyrektor Andrzej Urbański.
-Spotykamy się kameralnie na kameralnej wystawie, ale dotyczącej rzeczy wielkiej, bo rewitalizacji - z jednej strony wielkiego obiektu pod względem kubatury, a z drugiej strony - wielkiego i znaczącego obiektu dla historii, kultury i nauki Zamościa, bo Akademii Zamojskiej - mówił dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.
Dodał, że tak się szczęśliwie złożyło, że dzięki staraniu władz miasta udało się pozyskać pieniądze, po wielu zabiegach, na realizację tego wielkiego, szacownego gmachu. Prace rewitalizacyjne rozpoczęto po przeniesieniu siedziby Liceum Ogólnokształcącego do dawnego pałacu rodu Zamoyskich. Istotne jest, że po zakończeniu rewitalizacji, będzie to także przybytek kultury i sztuki, a swoje miejsce znajdą tam instytucje kultury i sztuki, a mianowicie będzie tam przestrzeń dla działalności m.in.: Zamojskiego Domu Kultury, Książnicy Zamojskiej i BWA Galerii Zamojskiej. Trzy sale na parterze są przewidziane dla zagospodarowania przez Muzeum Zamojskie na ekspozycję nowoczesną, multimedialną, uwzględniającą najnowsze trendy w muzealnictwie, poświęconą historii Akademii Zamojskiej i działającej przy niej drukarni.
Wiceprezydent Zamościa Małgorzata Bzówka podkreśliła, że to właśnie dzięki instytucjom kultury, które współpracowały przy przygotowaniu projektu rewitalizacji i oferty zagospodarowania tego obiektu na cele oświatowe, ale także kulturalne, możliwe było pozyskanie tych ponad 40 mln zł na remont Akademii Zamojskiej. I tak, na parterze i I piętrze gmachu przy ul. Akademickiej, zamojskie instytucje kultury będą prowadzić działalność w ramach Zamojskiej Akademii Kultury. Planuje się, że za trzy lata liceum wróci do tych murów z których wyszła, a jednocześnie będą tam już pomieszczenia na działalność kulturalną. Pani wiceprezydent wyraziła nadzieję, że rewitalizacja zakończy się sukcesem i będzie to kolejna perełka na terenie Starego Miasta w Zamościu. Podziękowała również Mirosławowi Chmielowi za wykonanie dokumentacji fotograficznej obiektu dawnej Akademii Zamojskiej, których po renowacji nie zobaczymy już w takim samym stanie. Zarówno wnętrza obiektu, jak i jego wygląd zewnętrzny właśnie przechodzą do historii. Natomiast zostały zatrzymane w kadrze i uwiecznione na potrzeby współczesnych zamościan, jak i przyszłych pokoleń. Jak zauważono, na otwarcie obiektu po rewitalizacji, można dokonać drugiej odsłony i zestawić te same wnętrza z ich wersją przed remontem.
Tytaniczną pracę, która zajęła mu cały rok, w ramach stypendium prezydenta Zamościa, wykonał znany zamojski artysta fotografik Mirosław Chmiel. Artysta podziękował za przyznane stypendium, które pozwoliło na wykonanie tej fotograficznej dokumentacji.
-W ramach projektu "Akademia Zamojska" powstała też strona internetowa na fb, na której będą prezentowane zdjęcia Akademii Zamojskiej A.D. 2019, czyli jak wyglądała przez wejściem pracowników na obiekt. Na wystawię pokazuję kilkadziesiąt zdjęć - piwnic, parteru i strychu, czyli "gołębnika". Natomiast całość zawiera się na sześciu płytach, z czego na czterech znajdują się zdjęcia gmachu, a dwie zawierają zdjęcia z życia szkoły i imprez realizowanych w ostatnich pięciu latach przez Liceum Ogólnokształcące im. J. Zamoyskiego w Zamościu, m.in. wydarzenia związane ze stuleciem szkoły, spektakl w ramach Zamojskiego Lata Teatralnego poświęcony Markowi Grechucie, absolwentowi tej zacnej szkoły, wizyta i spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z młodzieżą liceum. Dołączyłem te zdjęcia do projektu, aby stanowiło to całość - powiedział Mirosław Chmiel.
Artysta, zapytany o to, jak zrodził się pomysł na wykonanie fotograficznej dokumentacji gmachu dawnej akademii od piwnic, aż po strych odpowiedział:
-Chodziłem, chodziłem i patrzyłem, jak prowadzone są prace restauracyjne kościoła o.o. Franciszkanów i żałowałem, że nie zrobiłem dokumentacji z czasów, gdy mieściło się tam przez wiele lat Liceum Plastyczne. Teraz, kiedy zaplanowano remont gmachu Akademii Zamojskiej postanowiłem sobie, że muszę to zrobić, bo później już takich zdjęć nie wykonam, gdy wejdą pracownicy, i nic tego nie wróci. Napisałem projekt i wniosek o stypendium artystyczne i pan prezydent mi je przyznał. Więc, sfotografowałem całość, od a do z i zajęło mi to cały rok - podkreślił Mirosław Chmiel.
Na wystawie zaprezentowano tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej została przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego, a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. Powstały materiał zdjęciowy, o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw o Akademii Zamojskiej. Autor zdjęć udostępnił je w ten sposób bezpłatnie wszystkim zainteresowanym. Poczęstunek na wernisaż wystawy "Akademia Zamojska 2019" przygotował ArteHotel w Zamościu.
Mirosław Chmiel - artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców. Kurator galerii fotografii Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Mercure, Morandówce i Arte Hotel. W 1976 z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna Grupa Twórcza. Organizator, komisarz i konsultant na wielu plenerach fotograficznych oraz kurator wielu wystaw. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestnik ok. 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.
Akademia Zamojska - uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego.
Zorganizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działała do likwidacji w 1784 przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią - po krakowskiej (1364) i wileńskiej (1578), uczelnią w Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku.
Później stopniowo podupadała. W 1784, zamieniono ją w liceum. Dzisiejszy skromny wygląd Akademii został jej nadany w I poł. XIX wieku. Skuto wtedy m.in. ozdobne gzymsy, portale, obramienia okienne, dekoracyjny fryz oraz zamurowano arkady na dziedzińcu. Zachowała jednak charakterystyczną formę, o niemal identycznych wymiarach każdego boku, z wewnętrznym dziedzińcem. Finalnie, rewitalizacja przywróci obiektowi jego wygląd z najświetniejszych czasów. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2019-12-11 przeczytano: 11150 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|