|
Gala VI Orszaku Trzech Króli w ZamościuNa uroczystość zorganizowaną w CKF "Stylowy" złożyły się: film ilustrujący VI OTK w Zamościu, wręczenie dyplomów uznania i upominków, koncert kolęd w wykonaniu wokalistek Szkoły Muzycznej Yamaha, oraz poczęstunek w postaci tortów "królewskich" i "szczodraków" zamojskich (28.01.).
Hasłem Orszaku Trzech Króli w 2020 roku "Cuda, cuda ogłaszają", był fragment refrenu "Dzisiaj w Betlejem", jednej z najczęściej śpimewanych polskich kolęd. Rozśpiewać jeszcze bardziej Polskę - to myśl przewodnia Orszaków Trzech Króli. Pogłębiona poprzez sceny biblijne i pokłon, które zostały oparte również na tekstach polskich kolęd. Spotkanie rozpoczęła kolęda "Wśród nocnej ciszy", poprowadzona przez młodych artystów Szkoły Muzycznej Yamaha, pod kierownictwem Marty i Piotra Wyszyńskich, uczestniczących w VI Gali OTK.
- Na zamojskim gruncie Orszak Trzech Króli zyskał szczególną oprawę historyczną. Przywoływaliśmy, że z ustanowienia Sejmu RP rok 2020 jest Rokiem Św. Jana Pawła II, z decyzji Senatu jest to Rok Bitwy Warszawskiej, w której skład wchodziła Bitwa pod Komarowem, 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Mieszkańcom Zamościa i gościom przypomniano, iż w 2020 roku przypada 440 lat Zamościa. Dziękowano więc za ten cud obrony naszej Ojczyzny przed bolszewickim najeźdźcą, dziękowano za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny i regionu, za cuda, których doświadczamy na co dzień. Dziękowaliśmy modlitwą, śpiewem kolęd i polonezem historycznym, który uświetnił nasze wydarzenie - podkreśliła Małgorzata Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu, która poprowadziła piękną i ważną uroczystość.
Zaszczycili ją swoją obecnością: poseł na Sejm RP Sławomir Zwiślak, ks. Marcin Jakubiak, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, wiceprezydent Zamościa Małgorzata Bzówka, Stanisław Grześko, Starosta Powiatu, oraz Konrad Dziuba, dyrektor Wydziału Spraw Społeczno-Organizacyjnych Gminy Zamość. Przybyli także: przedstawiciele władzy samorządowej i urzędów Miasta Zamościa i Gminy Zamość, przedstawiciele Wojska Polskiego, dyrektorzy wydziałów merytorycznych Zamościa i gminy Zamość, sponsorzy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele służb, aktorzy, dzieci i młodzież, osoby zaangażowane w organizację VI edycji Orszaku Trzech Króli, media i mieszkańcy Miasta i Gminy Zamość.
Jak podkreśliła Małgorzata Farion - uroczyste spotkanie zostało zorganizowane, aby podziękować za trud włożony w przygotowanie i organizację VI edycji Orszaku. Było też okazją do spotykania się, przywołania wspomnień i podzielenia się wrażeniami z przebiegu zamojskich jasełek, podczas których chwaliliśmy się przed światem historią niezwykłego miasta, będącą wyjątkową syntezą burzliwej historii Rzeczypospolitej od XVI do XX wieku. Małgorzacie Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków OTK, podziękowania oraz kwiaty przekazała, w imieniu władz Zamościa, wiceprezydent Małgorzata Bzówka.
Przypomnijmy, że Zamość to idealne miasto Renesansu. Założony został przez Wielkiego Polaka, hetmana i kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego w 1580 roku. Miasto i Twierdza oparły się wielu najeźdźcom, stając się tarczą Rzeczypospolitej. Historia Zamościa zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii naszej Ojczyzny. W 1992 roku Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Papież Jan Paweł II powiedział, że "Zamość jest bardzo ważnym miastem w historii naszej Ojczyzny i Kościoła".
VI Orszak rozpoczęliśmy Eucharystią w kościele pw. Św. Michała Archanioła, następnie odbyły się 3 sceny biblijne, pokłon Trzech Króli i uczestników Orszaku, a na zakończenie odbył się Polonez Historyczny, który miał jeszcze jedno zacne i ważne przesłanie - przywołania nazwisk dziewięciu żon ordynatów Zamoyskich, których rola w historii miasta i regionu jest godna podkreślenia. Nie tylko wspierały swoich zapracowanych lub nieobecnych z uwagi na obowiązki wobec Ojczyzny małżonków, ale też rodziły i wychowywały dzieci, fundowały świątynie, oraz służyły potrzebującym mieszkańcom Ordynacji Zamojskiej w różnych okresach jej trudnej historii. Polonez nie byłby możliwy bez udziału członków Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", kierowanego przez Jolantę Kalinowską-Obst, a działającego przy Zamojskim Domu Kultury. Panie, Jolanta Kalinowska-Obst i Monika Hildebrand, odpowiedzialne również były za choreografię poloneza.
- W najbardziej rozśpiewanym kolędami Orszaku, przywołaliśmy znaczenie polskich kolęd. "Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską. Jest ich wiele, to ogromne bogactwo. Od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek, jak choćby ta, tzw. góralska, której tak bardzo lubimy słuchać: "Oj, Maluśki, Maluśki". Trzeba, ażebyśmy tego bogactwa nie zagubili. Dlatego też, życzę, abyście wszyscy, drodzy Rodacy, śpiewali kolędy, rozmyślali nad tym, co one mówią, nad całą ich treścią, i byście w nich odnajdywali prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się Człowiekiem - mówił Ojciec św. Jan Paweł II na spotkaniu z rodakami w 1996 r.
A Prezydent RP Andrzej Duda napisał w liście do uczestników Orszaku Trzech Króli: "Nie ma chyba utworów mocniej wpisanych w polską kulturę i tradycję niż kolędy. Są one wyjątkowo ukochane przez Polaków i trudno bez nich wyobrazić sobie przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Śpiewane od stuleci w świątyniach i rodzinnych domach, polskie kolędy zawierają w sobie cząstkę narodowej tożsamości i budują szczególne poczucie wspólnoty."
Po zaprezentowaniu materiału filmowego, przyszedł czas na podziękowania za OTK'2020. Było za co i komu dziękować. Organizatorzy sześciu edycji OTK i gali VI OTK - Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu, wręczyli ponad sto dyplomów i upominków. Małgorzata Farion mocno podkreśliła udział każdej osoby świeckiej, każdej instytucji, władz i przedstawicieli Kościoła. To ogromne zaangażowanie i poświęcenie pozwoliło na doskonałą realizację VI OTK w Zamościu, który był najliczniejszym z dotychczasowych Orszaków.
Podziękowania otrzymali: Miasto Zamość, Gmina Zamość, J.E. ks. Biskup Marian Rojek, Szymon Trytek (Król Kacper VI), Leszek Stankiewicz (Król Melchior VI), Bolesław Bełz (Król Baltazar VI), Anna i Sebastian Telengowie (Święta Rodzina), Stanisław Grześko, Starosta Powiatu Zamojskiego, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o. z siedzibą w Zamościu, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Fundacja Orszak Trzech Króli Warszawa, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, ks. Miłosław Żur, Parafia pw. Świętego Michała Archanioła, Franciszek Zawada, Parafia pw. Świętej Bożej Opatrzności, ks. Marek Mazurek, dyrektor Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, ks. Jarosław Feresz, Wojciech Suchowicz. Małgorzata Farion nikomu nie skąpiła uśmiechu, miłych słów, serdecznych podziękowań oraz najlepszych życzeń.
Kolejne podziękowania otrzymali: Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, kierowany przez dyrektor Katarzynę Pleskaczyńską, za scenę, którą przygotowali - Piotr Johaniuk, Paweł Kołodziejczyk i Wioletta Brzozowska; Grupa Teatralna "JEDNAK WARTO", działająca przy parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu - Łukasz Trojanowski, Paweł Brzozowski, ks. Paweł Cisek; Szkoła Podstawowa Nr 8 w Zamościu; Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" - Jolanta Kalinowska-Obst, Monika Hildebrand, Alicja Bojarczuk i Beata Ciuraszkiewicz; Reprezentacyjny Zespół Wokalny Służby Więziennej - Mirosław Radliński; Tomasz Bębenek; Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość; Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość; Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zamość; Wydział Oświaty Urzędu Miasta Zamość; Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu; Muzeum Zamojskie; Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem; Szkoła Podstawowa Nr 2 w Zamościu; Szkoła Podstawowa Nr 6 w Zamościu; Szkoła Podstawowa Nr 7 w Zamościu z Oddziałami Integracyjnymi; Szkoła Podstawowa Nr 3; Szkoła Podstawowa Nr 4 w Zamościu; Szkoła Podstawowa Nr 10 w Zamościu; Szkoła Podstawowa w Mokrem; Zespół Szkół w Płoskiem; Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach; Katolicka Szkoła Podstawowa w Zamościu; Parafia pw. Świętego Brata Alberta w Zamościu oraz UKP Suchowiczteam Wólka Panieńska. Nagrodzeni dzielili się swoimi ważnymi przemyśleniami.
Wręczaniu podziękowań towarzyszyły fanfary, a poszczególne grupy uhonorowanych przedzielało wspólne śpiewnie pięknych, najbardziej lubianych i znanych polskich kolęd.
Dyplomy za ogromną pomoc przy OTK otrzymali również: Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu; Maksymilian Dorn; Agnieszka i Waldemar Machałkowie; Agroturystyka Chata Magnata w Zarzeczu; Tadeusz Bondyra; 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany w Zamościu; Zamojska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego; Banici Zamojscy; Rycerze Kolumba; Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Parafii pw. Św. Bożej Opatrzności; Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu; Monika Poździk; Marzena Chwaleba; Agnieszka Piróg; Dorota Szewczuk; Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu; Arkadiusz Jesionek; Mariusz Szuwara, Usługowy Zakład Elektryczny "INKASO"; Przemysław Mikuła; Komenda Miejska Policji; Straż Miejska w Zamościu; Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Zamość OSP Białowola; OSP Bortatycze; OSP Lipsko; OSP Mokre; OSP Płoskie; OSP Pniówek; OSP Skokówka; OSP Wysokie; OSP Wólka Wieprzecka; OSP Zawada; OSP Żdanówek; Zamojski Dom Kultury; Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamosciu; Klub Sportowy "Agros" Zamość; Cukiernia "Smakołyk" w Zamościu; Piekarnia Kucharscy w Zamościu; PSS "SPOŁEM" w Zamościu; Cukiernia "Smakołyk" w Zamościu; 32 Zamojski Wojskowy Oddział Gospodarczy im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego w Zamościu; Firma Sartina Sp. z o.o.; Anna Mokrzyńska; Anna Bielecka; Marynia Maria Ryń.
Podziękowano zamojskim i regionalnym mediom za promocję wydarzenia i relacje z przebiegu VI OTK. Dyplomy otrzymali: Zamość online.pl; Nowy Kurier Zamojski; Katolickie Radio Zamość; Niedziela Zamojsko-Lubaczowska; Życie Zamościa.pl; e-Zamość.pl; Kazimierz Chmiel; Kronika Tygodnia; TVK Zamojska Telewizja Kablowa, Zamojska.pl; TVP Oddział Lublin oraz członkom Stowarzyszenia Sympatyków OTK w Zamościu. Dyplomy otrzymali: Stanisława Margol, Zofia Penk, Krzysztof Piskor, Teresa Madej, Anna Polska, Krzysztof Pszenniak, Andrzej Wójtowicz, Patryk Momot, a także: CKF "Stylowy" w Zamościu i Jolanta Borkowska.
Specjalne podziękowania przekazano uczestnikom poloneza historycznego, znakomicie przyjętego przez orszakową publiczność, który stał się wyjątkowym dopełnieniem niecodziennego wydarzenia, jakim jest Orszak Trzech Króli w Hetmańskim Grodzie. Wzięli w nim udział: Bolesław Bełz - jako Król Baltazar VI, Małgorzata Bzówka - ordynatowa Barbara z Tarnowskich, Dariusz Monik - Hetman Jan Zamoyski, Tomasz Banach - Bernardo Morando; Agnieszka Monik - ordynatowa Katarzyna z Ostrogskich, Karolina Drzazga - ordynatowa Maria Kazimiera de la Grange D'arquien, Jadwiga Kozłowska - ordynatowa Anna Franciszka z Gnińskich, Maria Gmyz - ordynatowa Elżbieta Barbara z Wiśniowieckich, Joanna Budzyńska - ordynatowa Zofia z Czartoryskich, Agnieszka Kowal - ordynatowa Maria z Potockich, Maria Rzeźniak - ordynatowa Maria Róża z Sapiehów, Teresa Madej - ordynatowa Roża z Żółtowskich, Tomasz Henryk Halski - Jan Tomasz Zamoyski XVI ordynat i Krzysztof Goch - jako Marszałek Józef Piłsudski. Poloneza historycznego z figurami zatańczyli także: Sławomir Zawiślak, Piotr Zając, Stanisław Grześko, Józef Siemczyk, Piotr Błażewicz, Piotr Orzechowski oraz tancerze Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" na czele z Jolantą Kalinowską-Obst. Oficjalnie zadeklarowano, iż polonez historyczny zostanie powtórzony podczas VII OTK, 6 stycznia 2021, tym samym dopełniając zakończenie jubileuszowego roku Zamościa.
Muzycznie oprawiły Galę utalentowane, młode wokalistki Szkoły Muzycznej Yamaha, które wykonały recital kolęd w składzie: Zuzanna Wyszyńska, Natasza Soboń, Amelia Kłoczek, Daria Cisło. Na zakończenie Małgorzata Farion przywołała jeszcze ważne słowa kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa metropolity warszawskiego, które skierował do uczestników Ogólnopolskiego Zjazdu Orszaków w Warszawie:
- Orszak Trzech Króli to owoc współczesności, czyli owoc naszego pokolenia, które dostrzegło potrzebę wychodzenia na zewnątrz, na miasto, w głoszeniu Ewangelii. I nawet jeśli dla wielu ludzi to, co się dzisiaj modnie nazywa tzw. katolicyzmem kulturowym, tzn. takim gdzie człowiek może już nie lgnie do Pana Boga, Kościoła z motywów głębokiej wiary, ale są w nim korzenie kulturowe, korzenie tradycji - które szanuje, pielęgnuje przy okazji świąt czy większych uroczystości. Nawet jeżeli jest to dla wielu ludzi wymiar takiego katolicyzmu kulturowego, to jest w tym zawarta nadzieja, że to kiedyś doprowadzi do stawiania sobie jeszcze głębszych pytań, czysto ewangelicznych. Takich pytań, które doprowadzą do spotkania z Panem Bogiem przez wiarę.
- W dzisiejszych, bardzo laicyzacyjnych czasach w świecie i Europie, takie wyjście na ulicę, bo religia jest sprawą publiczną i ma prawo być sprawą publiczną, jest jeszcze ważniejsze niż 30 lat temu. Prądy, które kiedyś były we Francji i są dzisiaj bardzo mocne, gdzie liczy się świeckość rozumiana kąśliwie i rozumiana negatywnie, są modne. Myślę, że Orszak Trzech Króli przełamuje te współczesne mody, które są obecne w naszym życiu".
- Kardynał Kazimierz Nycz dodał: - "Rozwijacie to dzieło jeszcze bardziej", czego Państwu i sobie życzę - tymi słowami prezes stowarzyszenia Małgorzata Farion, której ogrom pracy przy organizacji i realizacji każdego Orszaku jest trudny do wyobrażenia, aby tak pięknie budować wspólnotowe dzieło, podsumowała Galę VI Orszaku Trzech Króli w Zamościu.
Padło jeszcze serdeczne zaproszenie ze strony organizatorów do częstowania się słodkościami - tortami królewskimi, które zostały wykonane przez PSS Społem Robotnik, oraz "szczodrakami" zamojskimi z Cukierni Smakołyk Państwa Skrzypczuków, który to przepis trafił na konkurs organizowany przez Fundację OTK w Warszawie. autor / źródło: TM, MF dodano: 2020-02-02 przeczytano: 8479 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|