|
Niezwykły Orszak Trzech Króli w Zamościu VII Orszak Trzech Króli w Zamościu, pod hasłem "Panu dzięki oddawajmy", odbył się w symbolicznej formule. Tym razem Trzej Królowie nie podążali za Betlejemską Gwiazdą, aby pokłonić się Jezusowi, lecz na królewskiej platformie odwiedzili wszystkie parafie Zamościa (6.01.)
Honorowy Patronat nad Orszakiem objęli: J.E. Ks. Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Starosta Zamojski - Stanisław Grześko, Prezydent Miasta Andrzej Wnuk. Organizatorami przedsięwzięcia byli Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli, Miasto Zamość oraz Parafia pw. Świętego Krzyża.
Tradycyjnie, Orszak Trzech Króli rozpoczęła Msza św. W tym roku celebrowana była w parafii św. Krzyża na Nowym Mieście. Głównym celebransem był Pasterz Diecezji Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, koncelebrowali ks. proboszcz Stanisław Bachor, proboszcz parafii pw. Św. Krzyża, ks. Marek Mazurek, proboszcz parafii Św. Brata Alberta, ks. Mariusz Skakuj, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio, ks. Jarosław Feresz, proboszcz parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności.
Posługę wykonali uczestnicy OTK: czytania: Szymon Trytek, (Kacper) Leszek Stankiewicz (Melchior); Psalm - Bolesław Bełz (Baltazar), modlitwa wiernych - Anna i Sebastian Telęga (św. Rodzina); uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 6 w Zamościu. Oprawa muzyczna: Władysław Swacha - skrzypce, Joanna Greszta i Mariusz Rzeszot - organy, śpiew.
We Mszy Św. uczestniczyli Jerzy Chróścikowski Senator RP, Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP, Stanisław Grześko Starosta Zamojski, Piotr Błażewicz Przewodniczący Rady Miasta Zamość.
Po eucharystii Uczniowie Szkoły Yamaha wykonali pastorałkę "Niech spadnie nam korona z głowy", a następnie przez cały czas trwania Orszaku wyśpiewywali kolędy. Narratorzy Orszaku ks. Jarosław Feresz i Piotr Błażewicz przypominali o obowiązujących zasadach i dbaniu o swoje zdrowie i zdrowie innych. Orszak był transmitowany przez Patronów Medialnych na żywo.
Organizatorom VII edycji Orszaku Trzech Króli w Zamościu udało się zachować charakter Orszaku, z wystawieniem jasełek przy kościele oraz z kolędowaniem we wszystkich parafiach, na ulicach miasta Zamościa. Z Dobrą Nowiną dojechano także do chorych w zamojskich szpitalach. Kolumnę Orszakową poprowadziła Policja, Straż Miejska i chorąży Orszaku Piotr Łachno, ze sztandarem Orszaku.
Orszak odwiedził kościoły: Świętego Krzyża, Miłosierdzia Bożego, MB Królowej Polski, św. Michała, św. Jana Bożego, św. Brata Alberta, św. Katarzyny, Świętej Bożej Opatrzności, oo. Franciszkanów, oo. Redemptorystów, Katedrę Zamojską, a także Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II i Szpital Niepubliczny przy ul. Peowiaków. Zakończenie Orszaku odbyło się na Rynku Wielkim Starego Miasta.
Maksymilian Dorn niosący gwiazdę Orszakową, wraz z kilkoma innymi osobami zaangażowanymi organizację przeszedł chodnikiem pierwotną trasą na Rynek Wielki, gdzie dokonało się zakończenie Orszaku. Zamojski Orszak Trzech Króli odbył się z zachowaniem wszystkich zasad obowiązujących podczas pandemii. Uczestnicy dostosowali się do obostrzeń. Dzień wcześniej o wszystkich kościołów przekazane były korony, śpiewniki, chorągiewki, słodkości i paczki hermetycznie pakowane z Cukierni Jutrzenka. Wierni, zachęceni przez księży w kościołach, połączyli się z Orszakiem duchowo, a także poprzez charakterystyczne oznaczenia Orszakowe.
Orszak Trzech Króli 2021 wyraził nam prawdy o Narodzeniu Zbawiciela słowami naszych najwybitniejszych poetów i wieszczów: Jana Kasprowicza, Adama Asnyka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Adama Mickiewicza. Używając języka literackiego podkreślono wagę dnia, jakim jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, a jednocześnie przypomniano wszystkim, jak pięknie w polskiej literaturze nasi poeci odnosili się do Boga, do prawd wiary, do wydarzeń ewangelicznych. Przez stulecia w polskiej kulturze nie brakowało podpowiedzi, jak przeżywać osobistą relację z Bogiem.
Przed kościołem św. Krzyża Teatr Młodego Aktora wystawił scenę "Narodzenie Zbawiciela", przygotowany przez dyrektor Katarzyną Pleskaczyńską, Krystynę Różańską oraz społeczność Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu. Młodzi aktorzy jako "Aniołowie" przepięknie wyrecytowali poetyckie teksty:
(...) Kolędy przecudowne
W nadziemskie płyną raje,
A w środku tego orszaku
Sam Chrystus biały staje. (J. Kasprowicz, Sierotka)
Że nawet głowy ugną się książęce,
Zdając mu władze nad światem...
Więc jeśli usłyszy, że się narodził w stajence
I że mędrcowie dary mu przynieśli,
Pyta ze śmiechem: "Jak to? Ten syn cieśli
Ma rządy świata ująć w swoje ręce?"(A. Asnyk, Przyjście Mesjasza)
O! poświećcie blaskiem skrzydeł swoich,
By do Pana trafił ten zgubiony
I ten, co się oczu podnieść boi,
I ten który bez nadziei czeka,
I ten rycerz w rozszarpanej zbroi
By jak człowiek szedł do Boga-Człowieka, (K.K. Baczyński, Aniołowie, aniołowie biali)
Że, jako mówi nam wszystkim
Dawne, odwieczne orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w naszym domu zasiądzie.
Sercem Go przyjąć gorącym,
Na ścieżaj otworzyć wrota-
Oto co czynić wam każe
Miłość, największa cnota.(J. Kasprowicz Przy wigilijnym stole)
Na te oczy, od łez już oślepłe,
Tylko bożą widzimy dziecinę;
Nie żądamy już więcej niczego,
Zbaw nas z grzechu i przebacz nam winę.
Zmilkły skrzypki i pieśni aniołów:
Z Chrystusowych źrenic łza się leje:
Czem opłacę wasz ból i pokorę?
Dam wam świętą i zbawczą nadzieję... (J. Kasprowicz w noc wigilijną)
Miły jest sercom ten niebiański gość.
Zasiądźmy wszyscy w krąg;
Radość nasz dom napełni!
Sianem nakryty stół- Kolędy głos
Tej najprzedniejszej, którą dał nam los,
Pójdzie w daleki świat. (J. Kasprowicz Z opłatkiem)
Po scenie "Narodzenie Zbawiciela", wykonaniu kolędy "Mędrcy świata", przy dźwiękach werbli uczniów Szkoły Yamaha, odbył się pokłon Króli. Do Świętej Rodziny przybył jako pierwszy Król Afrykański Baltazar VII i przywitał Dzieciątko, pokłonił się i złożył dar, mirrę, która jest symbolem cierpienia.
Król Afryki Baltazar - "Czego chcesz od nas Panie, za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary? Kościół cię nie ogarnie, wszędy pełno Ciebie, I w otchłaniach, i w morzu, na ziemi, na niebie." (J. Kochanowski, Pieśń XXV)
"Z pokorą teraz padam na kolana Abym wstał silnym Boga robotnikiem. Gdy wstanę - mój głos będzie głosem Pana, Mój krzyk - ojczyzny całej będzie krzykiem, Mój duch - aniołem, co wszystko przemoże. Tak mi dopomóż, Chryste , Panie Boże!" (J. Słowacki, Tak mi Boże, dopomóż).
Kolejno, Świętej Rodzinie pokłonił się Król Azjatycki Melchior VII i złożył dar, kadzidło, jak symbol naszych modlitw i uznanie prorockiej misji Chrystusa.
Król Azji Melchior -"Tyś pan wszystkiego świata, Tyś niebo zbudował I złotymi gwiazdami ślicznieś uhaftował: Chowaj nas, póki raczysz, na tej niskiej ziemi; Jedno zawżdy niech będziem pod skrzydłami twemi!" (J. Kochanowski, Pieśń XXV)
"Mały ja, biedny, ale serce moje Może pomieścić ludzi miliony,. Ci wszyscy ze mnie będą mieli zbroje I ze mnie piorun mieć będą czerwony, I z mego szczęścia do szczęścia podnóże, Tak mi dopomóż, Chryste Panie Boże!!" (J. Słowacki, Tak mi Boże, dopomóż)
Jako ostatni z szlachetnych gości powitał Jezusa Król Europejski Kacper VII, pokłonił się
i złoży dar, złoto, które jest symbolem królewskiej godności dziecięcia Jezus.
Król Europy Kacper - "Złota też wiem, nie pragniesz, bo to wszystko Twoje, Cokolwiek na tym świecie człowiek mieni swoje. Wdzięcznym Cię tedy sercem, Panie wyznawamy, Bo nad nie przystojniejszej ofiary nie mamy". (J. Kochanowski, Pieśń XXV)
"Idea wiary nowej rozwinięta, W błyśnieniu jednym zmartwychwstała we mnie Cała gotowa do czynu i święta; Więc nienadaremnie, o! nienadaremnie Snu śmiertelnego porzuciłem łoże. Tak mi dopomóż, Chryste Panie Boże!! " (J. Słowacki, Tak mi Boże, dopomóż)
- "Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie." (C.K. Norwid, Opłatek)
Wypowiedziano słowa: "Witaj Dzieciąteczko w żłobie! Wyznajemy Boga w Tobie!" i złożono pokłon Jezusowi.
Ks. Jarek w imieniu ks. Stanisława Bachora, dziekana dekanatu Zamojskiego przekazał zebranym błogosławieństwo: "Błogosławiony rok ów, miesiąc i niedziela, i dzień ów, i dnia cząstka, i owa godzina, i chwila, i to miejsce." (A. Mickiewicz, Błogosławieństwo). Wszystkich zgromadzonych tutaj i tych, którzy wybiorą się w wędrówkę do chorych w szpitalach i do mieszkańców Hetmańskiego Grodu, by nieść Dobrą Nowinę niech błogosławi Bóg Ojciec i Syn i Duch Święty.
Następnie wszyscy pokłonili się Jezusowi, tym razem słowami kolędy "Jezusa Narodzonego".
Pięknie kolędując, Trzej Królowie, Święta Rodzina i kapela Orszakowa Szkoły Yamaha ruszyli na trasę, udając się do szpitali, parafii i osiedli naszego miasta z pokłonem i Dobrą Nowiną. Orszak zatrzymywał się na chwilę po zwróceniu się w kierunku kościoła, by oddać pokłon Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie:
Na trasie na Zamojski Orszak czekała Telewizja TVP Lublin i polaczenie na żywo w paśmie ogólnopolskim. Przybyłe pod kościół osoby były zaskoczone dużą grupą małych dzieci z rodzicami i mieszkańcami Zamościa. Rozmowy z Małgorzatą Farion, Królami, Świętą Rodziną, Starostą Stanisławem Grześko, Piotrem Błażewiczem i z dziećmi wypełniły czas antenowy. Radosną pastorałkę "Gore gwiazda" zaśpiewała młodzież ze Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość.
Na całej trasie przejazdu chorąży Orszaku Piotr Łachno na motorze oraz Trzej Królowie i Święta Rodzina mijali zgromadzone osoby na chodnikach, na balkonach, w oknach, przy kościołach wraz ze swoimi pasterzami. Witający obdarowywani byli słodkościami, rozdawane były również materiały Orszakowe.
Już na zakończenie Orszaku, Fundacja Banici Zamojscy oddała salut armatni na Rynku Wielkim, a na schodach ratusza oddała salwę honorową na cześć Narodzenia Zbawiciela, Nowego 2021 Roku, zakończenia Jubileuszu 440-lecia założenia miasta Zamościa. Był także salut armatni.
Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu Małgorzatę Farion podziękowała wszystkim za udział w symbolicznym Orszaku, za wsparcie podczas jego przygotowań, co pozwoliło podtrzymać charakter Orszaku Trzech Króli jako ulicznych jasełek, z pokłonem Trzech Króli i wszystkich uczestników. Podziękowała sponsorom - Miastu Zamość, Powiatowi Zamojskiemu, PKP Linia Hutniczo-Szerokotorowa Zamość, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Zamojskim Zakładom Zbożowym, Darczyńcom, Ludziom Dobrej Woli, członkom Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu, wolontariuszom i zaprosiła na tradycyjną Galę Orszakową, na której zostaną przekazane podziękowania.
Stanisław Grześko, Starostwa Powiatu Zamojskiego, podziękował za organizację, za podtrzymywanie tradycji, za trud i wysiłek. Dariusz Monik, który z liczną grupą rekonstrukcyjną Banici Zamojscy oraz Przyjaciele z całego województwa, oddali efektowne salwy i saluty armatnie, przekazał podziękowania za udział grupy w tym podniosłym wydarzeniu.
Młodzi, utalentowani uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość radosnym, rytmicznym kolędowaniem zakończyli niezwykły, jedyny taki, zmotoryzowany w dużej części VII Orszak Trzech Króli w Zamościu.
Dzięki temu, że odbył się Orszak Trzech Króli 2021, mogliśmy wysłuchać prawd o Narodzeniu Zbawiciela słowami naszych najwybitniejszych poetów i wieszczów. Bowiem, przez stulecia w polskiej kulturze nie brakowało podpowiedzi, jak przeżywać osobistą relację z Bogiem. Jak podkreślali narratorzy, w Orszaku ponownie przeżywaliśmy Uroczystość Trzech Króli, jak zawsze nie zabrakło śpiewania polskich kolęd, utworów świadczących o wysokim kunszcie literackim autorów, którymi często byli znani poeci, jak np. Zygmunt Krasiński czy Teofil Lenartowicz.
W tegorocznym Orszaku jak zawsze wyszliśmy z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy, wyszliśmy na ulice naszych miast, aby wybrzmiały zarówno znane, jak i zapomniane fragmenty polskich kolęd, kolęd, które dla każdego z nas są wspomnieniem z dzieciństwa, radosnym czasem przeżywanym w gronie najbliższych, sposobem na zagłębienie się w treść Bożego Narodzenia, a przede wszystkim modlitwą.
Organizatorzy wyrazili wdzięczność Panu Bogu za pogodę, za to, że udało się z Dobra Nowiną dotrzeć do wszystkich mieszkańców, pod każdy kościół, na każde osiedle, do szpitali, gdzie wzruszenie osób chorych i personelu medycznego, a także osób oczekujących na Orszak na ulicach i przy świątyniach, było niezapomnianym przeżyciem.autor / źródło: Małgorzata Farion, Redakcja, fot. Mirosław Chmiel dodano: 2021-01-09 przeczytano: 7245 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|