www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 3 grudnia 2024, w 338 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Franciszka, Ksawerego, Kasjusza.
Grudniowe przysłowia: Jaki Marcin, taka zima. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




25. MDFR Sacrofilm: Inauguracja festiwalu

W Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" zainaugurowano 25. jubileuszową edycję Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm". Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem "O wdzięczności w spotkaniach w drodze do jednego Ojca" (29.02. - 5.03.).

Uroczystego otwarcia 25. MDFR "Sacrofilm" dokonali wiceprezydent Miasta Zamość Piotr Zając, ks. Wiesław Mokrzycki, inicjator i dyrektor festiwalu oraz jego współorganizator - Andrzej Bubeła, dyrektor CKF "Stylowy".

- Gdy zaczynaliśmy współpracę z ks. Wiesławem Mokrzyckim, nie było mody na tak zwane ambitne kino, które niesie coś więcej niż rozrywkę. Obawialiśmy się nawet, że cały nasz wysiłek nie zyska zainteresowania wśród publiczności. I rzeczywiście, początki były trudne. Ze względów przede wszystkim finansowych, prezentowaliśmy głównie filmy amatorskie. Przełom nastąpił od pojawienia się w Zamościu Krzysztofa Zanussiego. Wtedy, oprócz prezentacji filmów, zrodziła się myśl o spotkaniach z twórcami filmów. Pomysł okazał się trafny. W kolejnych latach "Sacrofilm" poszerzyliśmy o warsztaty filmowe. Wtedy zrodziła się też myśl, aby zamojski przegląd filmów religijnych był również płaszczyzną do dialogu międzyreligijnego. Pojawiły się zatem filmy z kręgu kulturowego islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Tak wzbogacona oferta jeszcze bardziej przyciągnęła, zwłaszcza młodą część widowni. Spotkania z przedstawicielami religii monoteistycznych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Rekordy popularności bije zaś Krzysztof Zanussi. Na jego wykłady organizowane w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu przychodzi niekiedy po kilkaset osób. "Sacrofilm" w naszej działalności doskonale znajduje swoje miejsce. Kino intelektualne poszerza grono widzów. Nominacja "Sacrofilmu" do nagrody "Totus" Fundacji Dzieł nowego tysiąclecia, pokazuje, że również w kręgu autorytetów z dziedziny kultury taki kierunek jest dostrzegany i wysoko oceniany. Będziemy zatem kontynuować i rozwijać to dzieło - podkreśla Andrzej Bubeła, dyrektor CKF "Stylowy" na stronie fesywalu.

Jubileuszowa edycja to czas na wdzięczność i podziękowania. Przed tygodniem odbyła się msza św. w intencji uczestników, organizatorów i dobroczyńców "Sacrofilmu", pod przewodnictwem JE ks. bp Mariusza Leszczyńskiego (23.02.).

-Widzowie tegorocznego festiwalu "Sacrofilm" zobaczą 12 filmów, zarówno z klasyki, jak i ze współczesności, filmy fabularne i dokumentalne. Hasłem tegorocznej edycji jest wdzięczność rozumiana zarówno w sensie metafizycznym, ale również  ludzkim. Chcemy podziękować naszym współorganizatorom i naszej publiczności za te 25 lat -  mówił Andrzej Bubeła

Gośćmi festiwalu będą: Krzysztof Zanussi, Robert Gliński, Adam Kraśnicki , Łukasz Maciejewski, Seweryn Kuśmierczyk, Piotr Kotowski, ks. Marek Lis, o. Marek Kotyński , ks. Andrzej Mulka. W wydarzeniu wezmą  również udział przedstawiciele festiwali religijnych z Włoch, Francji, Ukrainy i Armenii.

Na program oficjalnego otwarcia "Sacrofilmu" złożyły się projekcja reportażu "W drodze do jednego Ojca - Sacrofilm", autor ks. L. Surma i projekcja filmu "Dominum Montes. Góry Jana Pawła II", reżyseria Adam Kraśnicki. To polski film dokumentalny z 2018 roku, a jego premiera zbiegła się z 30. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W dokumencie pokazano zarówno oryginalne historyczne filmy i zdjęcia z wypraw Jana Pawła II, jak również wykorzystano fragmenty wspomnień osób będących bliskimi przyjaciółmi papieża Polaka. Karol Wojtyła znany był z tego, że jeszcze zanim został papieżem, uwielbiał spędzać czas w górach. Tak też przedstawili go twórcy dokumentu "Dominum montes. Góry Jana Pawła II". Ojciec Święty nigdy nie ukrywał, że wędrówki górskie stanowią - obok wiary - ważny element Jego życia. Lubił kontemplować piękno i majestat górskich krajobrazów, znajdował wtedy ukojenie i spokój ducha. Zawsze znajdował czas, aby podziękować Bogu za cud stworzenia.

Film dokumentalny "Dominum montes. Góry Jana Pawła II" został podzielony na sekwencje. W prologu zwrócono uwagę na polskie pasma górskie, które były najbliższe sercu Ojca Świętego, czyli Tatry, Bieszczady i Beskid Mały. Specjalna sekwencja polska opowiada o przyjeździe Jana Pawła II do Zakopanego, co miało miejsce w 1983 i 1997 roku. Kolejną część opowieści stanowią górskie wędrówki po trasach Alp Włoskich i Dolomitów. Autorzy dokumentu prezentują Jana Pawła II jako człowieka który ukochał góry, szukając w nich ukojenia, duchowej inspiracji, podziwu i cudu Stworzenia.

Rozmówcy określają Ojca Świętego "Teologiem gór", który uznawał góry za arcydzieło Boga i za drogę do Boga. Wzruszające są słowa osób z najbliższego otoczenia Jana Pawła II, m.in. JE ks. kard. Dr Stanisława Dziwisza o pożegnaniu Ojca Świętego z górami słowami: "Do zobaczenia góry!". O Janie Pawle II jako człowieku wyjątkowej harmonii i człowieku czynu - opowiadał w filmie prof. Krzysztof Zanussi.

W programie oficjalnego otwarcia "Sacrofilmu" odbył się również wernisaż wystawy zorganizowanej przez Małgorzatę Kulczyńską i Jacka Kardasza, właścicieli "Galerii Staszica 13" w Zamościu. Zaprezentowano na niej prace artystów współpracujących z Galerią: Elżbiety Halas, Stanisława Karpowicza, Roberta Gomułki, Jerzego Tyburskiego, Stanisława Pasiecznego, Jacka Pasiecznego, Włodzimierza Pastuszaka, Grzegorza Króla, Katarzyny Kostruby, Adama Adamczyka i Bartosza Stadnika. Szczególną uwagę widzów przyciągały znakomite akwarele nestora zamojskich plastyków Stanisława Pasiecznego, m.in. "Papież Jan Paweł II", "Katedra Zamojska", czy także "Procesja Bożego Ciała". Wysoki poziom artystyczny prezentowały także obrazy Stanisława Karpowicza.

Uczestników pierwszego festiwalowego dnia poczęstowano jubileuszowym tortem.


autor / źródło: red.
dodano: 2020-03-01 przeczytano: 13748 razy.



Zobacz podobne:
     SACROFILM wyróżniony w Terni / 2021-11-18
     25. MDFR Sacrofilm: Rozważania o wdzięczności prof. Krzysztofa Zanussiego / 2020-03-04
     25. MDFR: Quo vadis "Sacrofilmie" - rozmowa z ks. Wiesławem Mokrzyckim / 2020-03-02
     25. MDFR Sacrofilm: "O wdzięczności w spotkaniach w drodze do jednego Ojca" / 2020-02-21
     25. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM / 2020-02-21
     25. MDFR Sacrofilm: program festiwalu / 2020-02-21
     Zakończenie 24. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM / 2019-03-14
     Inauguracja 24. edycji Sacrofilmu / 2019-03-10
     24.MDFR Sacrofilm: "Mocni nadzieją" / 2019-02-24
     24.MDFR Sacrofilm: O nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2019-02-24
     23. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM - podsumowanie / 2018-02-24
      23. Sacrofilm: Krzysztof Zanussi - bez prawdy żyć się nie da / 2018-02-23
     "Niemiłość" Zwiagincewa zainaugurowała 23. Sacrofilm / 2018-02-19
     23. Sacroflim: Ks. Wiesław Mokrzycki o problemie prawdy / 2018-02-18
     Andrzej Bubeła o 23. Sacrofilmie / 2018-02-18
     23. MDFR SACROFILM - program / 2018-02-06
     23. MDFR SACROFILM: O prawdzie w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2018-02-06
     22. Sacrofilm - podsumowanie / 2017-03-13
     22. Sacrofilm: Krzysztof Zanussi - przed przebaczeniem musi być pokajanie / 2017-03-12
     22. Sacrofilm: "Milczenie" o heroicznej wierności wierze / 2017-03-11

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet