|
Wigilia przed zamojskim Ratuszem A.D. 2010Kilka tysięcy osób przełamało się opłatkiem i złożyło sobie życzenia świąteczne podczas V Wigilii mieszkańców Zamościa, zorganizowanej na Rynku Wielkim z inicjatywy restauratorów, piekarzy i cukierników (19.12.).
Honorowym patronatem Wigilię Mieszkańców Zamościa objęli: Jego Ekscelencja ksiądz biskup Wacław Depo i Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa.
Oprawę Wigilijnego Spotkania czyniła urodziwa choinka, wystrojona w świąteczną iluminację. Przed nią ustawiono Stajenkę Bożonarodzeniową, ofiarowaną przez energetykę zamojską. Wnętrze stajenki wypełniła Święta Rodzina, wykonana przez Jana Skrzyńskiego, znanego ludowego rzeźbiarza z Guciowa. Nie zabrakło figur Trzech Króli, dłuta Zygmunta Jarmuła, artysty rzeźbiarza ze Szczebrzeszyna.
Na ustawionych wokół Stajenki stołach zaprezentowano szopki zamojskie. Były to dzieła nagrodzone w trzech edycjach konkursu "Szopka Zamojska", zdeponowane w Muzeum Zamojskim przez organizatorów konkursu. Wkrótce dostarczono szopki zgłoszone do czwartej edycji konkursu "Szopka Zamojska 2010". Można było cieszyć oczy precyzyjnie wykonanymi figurkami świętych, aniołów i zwierząt. Pomysłowe, kolorowe, z drewna, ceramiki i kamienienia szopki budziły zainteresowanie dzieci i dorosłych. Najwyższą ocenę komisji konkursowej otrzymała szopka Jana Kitki z Niedzielisk.
Uroczystość pod hasłem "Bądźmy wszyscy razem" rozpoczęła się od godz. 13.00 kiermaszem kart i ozdób świątecznych wykonanych przez: uczniów Liceum Plastycznego w Zamościu, wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu, podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Orlicz-Dreszera i prac Strefy Sztuki Własnej. Tę część uroczystości poprowadził Łukasz Kot z Katolickiego Radia Zamość.
Na specjalnie przygotowanej scenie kolędowali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Orlicz-Dreszera, uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu oraz Family Trio ze Starego Zamościa. Następnie licznie zebrani zamościanie wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", działającego przy Zamojskim Domu Kultury. Hen daleko niosła się melodyjna, radosna pastorałka i "dobra nowina o narodzeniu Syna".
Wiersz ks. Jana Twardowskiego "Pomódlmy się w noc betlejemską", wykonany przez Annę Mazur z Liceum Społecznego w Zamościu, wprowadził nas w niezwykłą atmosferę Wigilijnego Spotkania.
- Jesteśmy wszyscy razem, tak jak brzmi przesłanie V Wigilii - powiedział wzruszony Janusz Kawałko, witając w imieniu organizatorów całą "Zamojską Rodzinę" - zamościan i gości Zamościa, zgromadzonych na Rynku Wielkim. Prowadzący uroczystość powitał także uczestniczących w Wigilii przedstawicieli Miasta i Kościoła. Na wspólną Wigilię przybyli: Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa, ks. biskup Wacław Depo, Iwonna Stopczyńska wiceprezydent Zamościa, ks. Adam Firosz dziekan i proboszcz Katedry Zamojskiej, dr Wiesław Banaś dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, Jan Wojciech Matwiejczuk przewodniczący Rady Miasta oraz Jerzy Zawadzki sekretarz Starostwa Zamojskiego.
Prezydent Marcin Zamoyski przekazał wszystkim świąteczne życzenia:
Chciałbym życzyć, abyśmy tę radość ze Spotkania Wigilijnego przenieśli do swoich domów. I by towarzyszył temu uśmiech przez cały Nowy Rok, piękny jak dzisiejszy dzień, bo wszyscy potrzebują uśmiechu, wsparcia i zapytania się - jak zdrowie? To są proste, cudowne rzeczy, a tak pomagają łatwiej żyć. Bądźmy dla naszych bliźnich przyjaciółmi i braćmi.
Zamojscy harcerze z harcmistrzem Januszem Nowosadem, komendantem Zamojskiego Hufca ZHP przybyli na Wigilię Mieszkańców z Betlejemskim Światłem Pokoju, przyniesionym wprost z Groty Narodzenia Pańskiego, któremu w wędrówce po Polsce towarzyszy przesłanie: "Betlejemskie Światło Pokoju ku Przyszłości". Harcmistrz Janusz Nowosad przedstawił idee Światła Pokoju.
- Przekazywane z rąk do rąk trafi do potrzebujących jego ciepła i wszystkiego, co ono symbolizuje - pokoju, nadziei, życia pozbawionego konfliktów i waśni, wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów.
Janusz Nowosad posumował wypowiedź słowami twórcy skautingu: "Zostawcie świat chociaż odrobine lepszym niż go zastaliście".
Następnie harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju JE ks. biskupowi, Prezydentowi Zamościa i Mieszkańcom Miasta i Regionu oraz Małgorzacie Czerniak, inicjatorce Spotkań Wigilijnych. Ogień można było również pobrać z harcerskiego ogniska, rozpalonego na Rynku Wielkim.
Mieszkańcy w ogromnym skupieniu wysłuchali życzeń i modlili się wspólnie z ks. biskupem
.
- W ten szczególny wieczór, kiedy podkreślamy to bycie razem, chciałbym bardzo serdecznie "ogarnąć" każdego z Was. Chciałbym, abyśmy się tutaj poczuli ogrzani wzajemną życzliwością, spojrzeniem prosto w oczy i takim dotknięciem, które tylko jest właściwe dla tej Nocy - powiedział ks. biskup Wacław Depo do zgromadzonych.
- Byśmy nie utracili tego fundamentu, który nas tutaj jednoczy - mocno podkreślił ks. biskup. Życzę, żeby Zamość był piękny dobrocią i sercem ludzi, temu błogosławię.
Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. biskup Wacław Depo, następnie wsłuchaliśmy się w słowa Ewangelii, które odczytał ks. prałat Adam Firosz. Ks. biskup Wacław Depo dokonał również poświęcenia opłatka, "który jest siłą tradycji na ziemi polskiej. Ten zwyczaj zanosi Europie polski dom, polska rodzina". Opłatki zostały rozniesione wśród zgromadzonych przez zamojskich harcerzy.
Ta chwila była najbardziej niezwykła, najbardziej prawdziwa - łamanie się opłatkiem i składanie życzeń, a czyniły to tysiące osób na Rynku Wielkim. Czyniły to osoby znane sobie i nieznane. Pod piękną choinką, przed stajenką bożenarodzeniową, symbolami Świąt Narodzenia Chrystusa, dzieliliśmy się opłatkiem i dobrym słowem.
Zaproszenie do dzielenia się tym, co przygotowali zamojscy restauratorzy, piekarze i cukiernicy przekazał prowadzący uroczystość Janusz Kawałko. Na stołach, ustawionych w podcieniach rynku, wystawiono tradycyjne potrawy kuchni wigilijnej: pierogi z kapustą i grzybami, kapustę z grochem i grzybami, czerwony barszcz i paszteciki, ciasta, makowce i chleb.
Kelnerzy i właściciele restauracji, piekarni i cukierni częstowali gorącymi potrawami i wyrobami, z serca dzieląc tym, co przygotowali na szczególny wieczór: Bar Asia i restauracje: Corner Pub, Carskie Koszary, Gościniec Kanclerz, Hotel Orbis Zamojski, Klub Bohema, Nowe Miasto, Padwa, Pub na Szwedzkiej, Verona oraz PSS Społem; piekarnie: E.A. Kucharscy, K. Łepik, A.S.D. Grela, B. Lupa-Juszczak, A.J. Curysek. Pyszne ciasta ofiarowali: J.B. Skrzypczuk, T. Turek, .A. Fabian, B.Z. Kowal i M. Wasil.
Współorganizatorami V Wigilii byli również: Hurtownia Artykułów Papierniczych "AZET" w Zamościu, Komenda Hufca ZHP w Zamościu, PGE Polska Grupa Energetyczna SA., ZSP Nr 2 ul. Szczebrzeska 41 Technikum Gastronomiczne, Muzeum Zamojskie, restauracja Pod Rektorską E. G. Obst oraz Drukarnia Zamdruk ul. Kościuszki 2A oraz Urząd Miasta Zamość.
Starsi kolędnicy w strojach historycznych, młodsi niczym anioły, poproszeni o kolędę nie zwlekali i wraz z dźwiękami kapeli "Zamojszczyzny" zaśpiewali "Z narodzenia Pana dziś dzień wesoły". A dookoła, jeszcze długo w noc można było usłyszeć gwar składanych życzeń: zdrowia, pomyślności, życzliwości. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2010-12-22 przeczytano: 14998 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|