www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Od świętej Salomei zima jest w nadziei. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Kolędowali zamościanie

Kolędy śpiewamy wszyscy i wszędzie - w świątyniach, salach koncertowych i domach. W Święto Trzech Króli kolędy można było posłuchać na Rynku Wielkim w Zamościu. Można było także kolędę wspólnie zaśpiewać wraz z innymi kolędnikami (6.01.).

Niegdyś kolędy układno na dworach, w pałacach, w refektarzach zakonnych i wiejskich chatach. Dziś polską kolędę można usłyszeć pod każdą szerokością geograficzną. To niezmienny od setek lat symbol Świąt Bożego Narodzenia.



"Hej kolędo, kolędo" - zakrzyknęła Magdalena Skóra witając na zamojskim rynku kolędników w imieniu Zamojskiego Domu Kultury - organizatora i Polskiego Związku Łowieckiego - Zarząd Okręgowy w Zamościu współorganizatora "Zamojskiego Kolędowania 2011". To była czwarta edycja przedsięwzięcia, które integruje mieszkańców Zamościa i pozwala na wspólną radość z "Dobrej Nowiny".

- Kolęda dla gospodarzy, dla przybyłych gości - kontynuowała wprowadzenie Magdalena Stopa. Słowo kolęda pochodzi od słowa łacińskiego i znaczy "tradycja". Tradycja to przekazywanie. My przekazujemy tę tradycję przez kolejne wieki, a inne narody zazdroszczą nam tej ilości kolęd i ich różnorodności.

Tradycyjnie również zapłonęło ognisko, rozpalone przez Koło Łowieckie "Hubertus", przy którym można się było ogrzać oraz posmakować kiełbasek i polędwiczek z dzika, ufundowanych przez myśliwych z Koła Łowieckiego "Łoś", "Ponowa" i "Szarak".

Zamościanie, pomimo mrozu, przybyli licznie aby posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu grup kolędniczych, także wesprzeć ich swoim głosem i dodawać kolędnikom otuchy oklaskami. Jako pierwszy na scenie pojawił się Chór Myśliwski "Knieja" PZŁ w Zamościu. Zapowiedziano najbardziej popularną kolędę "Cicha noc", przetłumaczoną na 300 języków i dialektów. Powstała w 1818 r. w małej alpejskiej miejscowości w Austrii, a skomponował ją tamtejszy wikary i jego organista. Kolejna pieśń to "Pastorałka myśliwych", mówiąca o wizycie myśliwych w stajence.

- W ten dzień Trzech Króli przyszliśmy ze swoich domów aby tu usłyszeć jeszcze raz, że Dzieciątko Jezus narodziło się w naszym pięknym Mieście - powiedział Franciszek Zabłocki z PZŁ.



Myśliwi obdarowali nas dodatkową kolędą "Lulajże Jezuniu", która stała się inspiracją dla naszego wybitnego kompozytora. Otóż Fryderyk Chopin skomponował "Scherzo h-moll", którego część środkową oparł na melodii tej kolędy.

Kolejno wystąpił Zespół Gaudeamus Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prowadzony przez Tomasza Ziąbkowskiego z Zamojskiego Domu Kultury. W wykonaniu pań usłyszeliśmy "Dzieciątko się narodziło" oraz przeuroczą, współczesną pastorałkę - "Dziś się dziecię narodziło" (o hymnach nuconych przez anioły na cześć Dzieciątka Jezus) skomponowaną przez Tomasza Ziąbkowskiego.

- Najstarsza polska kolęda została zanotowana w 1424 r. i była to "Zdrowy bądź Królu Anielski" - mówiła w oczekiwaniu na wejście kolędników na scenę prowadząca Magdalena Stopa. Później pierwsze polskie kolędy były tłumaczone ze śpiewników braci czeskich. Wzrost popularności kolęd nastąpił na przełomie XVII i XVIII w. Wówczas ustalił się termin kolęda w znaczeniu bożonarodzeniowym.

Na scenie pojawiła się znaczna grupa uśmiechniętych mundurowych. To zawsze zwarta i gotowa Straż Miejska pod komendą Wiesława Gramatyki. Do wspólnego kolędowania zaprosił wszystkich komendant. Mocne i radosne głosy strażników zachęciły publiczność i rozległo się gromkie "Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki". Ujmująco, w tempie mazura, wykonali strażnicy przepiękną kolędę "Dzisiaj w Betlejem".



Przed zgromadzonymi słuchaczami z kolędą "Z narodzenia Pana" zaprezentowali się członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", obchodzącego w tym roku 15-lecie swojej działalności. Śpiewali żwawo i wesoło, z podkładem muzycznym Tomasza Ziąbkowskiego.

Następnie w rolę kolędników wcielili się przewodnicy z Koła Przewodników Terenowych PTTK Zamość. Dobre głosy, niejednokrotnie wykonujące piosenki na turystycznym szlaku, wspaniale wyśpiewały nastrój kolęd: "Do szopy hej pasterze" i "Wśród nocnej ciszy". Szeregi braci przewodnickiej zasilił honorowy przewodnik Koła - Marcin Zamoyski.

Nie zabrakło wśród grup kolędniczych grupy pracowników Zamojskiego Domu Kultury. Prym wiodła Monika Hildebrand, także choreograf i solistka ZPiT "Zamojszczyzna". Panie i panowie wykonali tradycyjne kolędy z XVII w.: "Przybieżeli do Betlejem pasterze" i "Gdy śliczna Panna".



Celina Cybulska zaśpiewała Dzieciątku z Betlejem dwie pieśni: "Boże Narodzenie" i "Witaj stajenko".

Najstarszą w kanonie kościelnym kolędę - "Anioł pasterzom mówił" zaśpiewali i zagrali harcerze z Hufca ZHP Zamość. Kolęda pochodzi z XVI wieku a jej tekst znany był już w XI wieku. W ich wykonaniu mogliśmy również usłyszeć także dwie pastorałki: "Teraz śpij dziecino mała" i "Pastorałkę harcerzy".

Wiek XVII przyniósł kolędy o tematyce pasterskiej, wnoszące do swoich treści wiele szczegółów obyczajowych i realiów epoki. Powstała wtedy m. in. kolęda "Bóg się rodzi" napisana przez Franciszka Karpińskiego do melodii poloneza.

Do wykonania tej kolędy zaproszono wszystkich uczestników czwartego już "Kolędowania Zamojskiego". Do śpiewania tej niezwykłej kolędy przyłączyła się publiczność zgromadzona na Rynku Wielkim w Zamościu. Podkład muzyczny stanowiły klawisze, na których zagrał Tomasz Ziąbkowski.



Kolęda ma w sobie tak wielką moc, że gromadzi setki kolędników, którym nie straszny ani mróz ani śnieg. Poprzez wspólne zamojskie kolędowanie - pięknej, polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia stało się zadość. Kolęda niosła radość i nadzieję na dobry czas i zgodnie ze zwyczajem była okazją do składania sobie nawzajem darów i życzeń.

Oby ta żywiołowa radość i pogoda ducha, jaka emanowała z kolęd i pastorałek wyśpiewywanych na Rynku Wielkim w Zamościu w Święto Trzech Króli nie opuszczała nas przez cały 2011 r.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2011-01-08 przeczytano: 14771 razy.



Zobacz podobne:
     Kolęda z przytupem, czyli "Pastorałka Zamojszczyzny" / 2011-01-19
     XI Spotkania z Kolędą i Pastorałką / 2011-01-12
     Koncert kolęd i jasełek w Krasnobrodzie / 2011-01-12
     Nagrodzeni za "Świąteczne światła 2010" / 2011-01-04
     "Namysłowiaków" Oratorium "Na Boże Narodzenie" / 2010-12-24
     Trzy dni z kolędą i pastorałką- I Roztoczański Koncert Kolęd i Pastorałek / 2010-12-23
     Wigilia przed zamojskim Ratuszem A.D. 2010 / 2010-12-22
     Finał Konkursu "Szopki, Stroiki i Kartki Bożonarodzeniowe 2010" / 2010-12-21
     Laureaci konkursu Szopka Zamojska 2010 / 2010-12-20
     Świąteczne kartki Gminy Zamość / 2010-12-18
     XI Spotkania z Kolędą i Pastorałką - Zamość 2011 / 2010-12-17
     Kolędowanie Zamojskie 2011 / 2010-12-16
     Wigilia na Rynku Wielkim / 2010-12-13
     Wielkie kolędowanie w Krasnobrodzie / 2010-12-12
     Betlejemskie Światło Pokoju 2010 "Ku przyszłości" w Zamościu i regionie / 2010-12-12
     Rozświetlona zamojska choinka / 2010-12-10
     Uroczyste rozświetlenie choinki na Starym Mieście / 2010-12-04
     Konkurs "Szopki, Stroiki i Kartki Bożonarodzeniowe 2010" / 2010-12-03
     Konkurs "Świąteczne światła 2010" / 2010-12-01
     Na Rynku Wielkim stanęła choinka / 2010-12-01

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet