www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: Na świętą Elżbietę bywa śnieg po piętę. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Sport


- - - - POLECAMY - - - -




VIII Triduum Caecilianum przeszło już do historii

22 listopada Kościół wspomina św. Cecylię patronkę muzyki. Ten dzień już w średniowieczu był uroczyście obchodzony szczególnie przez towarzystwa muzyczne i chóry kościelne pielęgnujące muzykę sakralną.

Począwszy od 2004 roku za sprawą Alicji Saturskiej w Zamościu odbywa się Triduum Caecilianum, czyli cykl koncertów muzyki sakralnej dla uczczenia św. Cecylii patronki muzyki.



Celem Triduum Caecilianum jest prezentacja muzyki religijnej zarówno dawnej jak i współczesnej, a także zbliżenie się do siebie różnych kultur poprzez wykonywanie muzyki różnych wyznań (np. Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Wschodniego czy Kościoła Protestanckiego).

Założeniem tegorocznej ósmej już edycji Triduum Caecilianum było zaprezentowanie sporej dawki muzyki religijnej instrumentalnej, której wielki rozwój datuje się na lata 1600 -1840.



- Muzyka, działając na zmysł, uczucia, wyobraźnię i intelekt, harmonizuje życie wewnętrzne człowieka , a także stanowi jeden ze sposobów, w jaki ludzie manifestują swoją obecność w społeczeństwie i miejsce w jego hierarchii - mówi Alicja Saturska pomysłodawca zamojskiego festiwalu ku czci św. Cecylii. - W XVII i XVIII wieku sztuka, w tym muzyka, stanowiła jeden z ważniejszych środków wykorzystywanych do krzewienia zasad wiary, i to zarówno przez protestantów- stawiających na jej zrozumiałość i powszechność, jak i katolików -dla odmiany starających się przyciągnąć wiernych atrakcyjnością i przepychem.

Organizatorzy Triduum z wielką starannością przygotowują program kolejnych edycji festiwalu, dbając o jego wysoki poziom artystyczny i różnorodność. Oczywiście repertuar jest dobierany tak, by spełniał wymogi charakteru festiwalu i powagi wnętrza świątyni. Nie inaczej było i tym razem.



Repertuar muzyczny wykonywany podczas tegorocznych koncertów kameralnych był dość zróżnicowany i obejmował okres od epoki renesansu aż po czasy współczesne. Licznie gromadząca się w Katedrze Zamojskiej publiczność mogła wysłuchać muzyki sakralnej zarówno instrumentalnej jak i wokalnej. Przez dwa pierwsze dni we wnętrzach świątyni rozbrzmiewała muzyka instrumentalna, natomiast trzeciego dnia wnętrza wypełniła muzyka wokalna.

- Z pewnością chcieliśmy zakończyć festiwal muzyką wokalną, przeznaczoną pod względem wykonawczym na najbardziej organiczny- naturalny instrument- jakim jest głos ludzki i jego różne rejestry. Na wzór rejestrów głosu ludzkiego budowano i doskonalono instrumentarium - mówi Alicja Saturska.

Na zakończenie Triduum wystąpił Męski Kwartet Wokalny "ACCORD" z Tarnopola na Ukrainie. Członkowie zespołu są artystami Regionalnej Filharmonii w Tarnopolu. Używają akademickiego sposobu śpiewu, głównie a cappella. W repertuarze kwartetu znajdują się pieśni ludowe ukraińskie i innych narodów, klasyka, muzyka sakralna, a także utwory współczesne. W Zamościu zaśpiewali 16 kompozycji sakralnych.



Ale zanim zamojska publiczność mogła wysłuchać momentami wręcz hipnotyzujących brzmień wokalnych Męskiego Kwartetu Wokalnego "ACCORD", miała możliwość usłyszeć szlachetność brzmienia zespołu 4 puzonów (pierwszego dnia), a także muzyki organowej wykorzystującej zamojski XIX-wieczny instrument w całej okazałości oraz oboju z towarzyszeniem organów (drugiego dnia).

Zapewne duża większość słuchaczy po raz pierwszy w życiu miała okazję wysłuchać koncertu, w którym instrumentami są same puzony. Ci którzy byli na pewno nie żałowali, bowiem osiągnięte przez muzyków Podwarszawskiego Kwartetu Puzonowego efekty brzmieniowe były niemal oszałamiające. Podwarszawski Kwartet Puzonowy to czterech muzyków- Tomomasa Ueyama, Wojciech Kuś, Rafał Piłasiewicz i Zbigniew Pieczykolan. Podczas Triduum muzycy wykonali kilkanaście utworów skomponowanych przez m.in. J.S.Bacha, L.Beethovena, F.Schuberta, F.Chopina czy W.A.Mozarta.



Niezwykle ciekawy w muzycznej barwie brzmieniowej był również koncert kameralny, w którym wystąpili Tomasz Bębenek na organach oraz Janusz Puławski na oboju. Obaj muzycy są nauczycielami w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Janusz Puławski dodatkowo jest muzykiem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, podobnie zresztą jak Zbigniew Pieczykolan z Podwarszawskiego Kwartetu Puzonowego.

Muzyka organowa również w połączeniu z obojem takich kompozytorów jak F.Schubert, G.B.Pergolesi czy J.S.Bach w wykonaniu zamojskich muzyków dawała momentami niesamowite efekty.

Występy poszczególnych wykonawców wnosiły niezapomniane i niepowtarzalne przeżycia zarówno artystyczne jak i duchowe. Odpowiedni dobór zarówno muzyków jak i repertuaru był gwarancją wysokiego poziomu wykonania i różnorodności w barwie brzmieniowej. Odzwierciedleniem kunsztu artystów występujących podczas tegorocznego Triduum Caecilianum była owacyjna reakcja słuchaczy, tak licznie gromadzących się na wszystkich koncertach.



VIII Triduum Caecilianum - Zamość 2011 przeszło już do historii. Na kolejne przyjdzie nam poczekać do listopada przyszłego roku.

Organizatorzy pragną podziękować za okazałą pomoc w realizacji festiwalu i wsparcie finansowe w szczególności: Urzędowi Miasta Zamość, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego oraz Starostwu Powiatu Zamojskiego.

Organizatorami Triduum Caecilianum są Stowarzyszenie na Rzecz Chóru Rezonans w Zamościu i Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Zamość onLine był patronem medialnym VIII TRIDUUM CAECILIANUM


autor / źródło: wald
dodano: 2011-11-26 przeczytano: 9676 razy.



Zobacz podobne:
     Na jubileuszu Stowarzyszenia na Rzecz Chóru "Rezonans" / 2012-06-25
     Uświetniły obchody Święta Niepodległości w Żółkwi / 2011-11-16
     VIII Triduum Caecilianum - program / 2011-11-03
     Zaśpiewają i zagrają ku czci św. Cecylii / 2011-10-24
     Carmen patrium Chóru "La Musica" / 2010-11-27
     Sławny "Dudaryk" w Zamościu / 2010-11-25
     Obrazy VII Triduum Caecilianum - Zamość 2010 / 2010-11-23
     Radosne gospel na Triduum Caecilinaum 2010 / 2010-11-23
     Ku czci patronki muzyki - rozmowa z Alicją Saturską / 2010-11-18
     VII Triduum Caecilianum - Zamość 2010 / 2010-11-08
     "Completorium", czyli muzyczny brewiarz / 2009-11-25
     Muzyczny wyraz duszy / 2009-11-24
     Muzyka Skarbnicą Miłosierdzia / 2009-11-22
     Program VI Triduum Caecilianum / 2009-11-17
     Piękno sztuki dla św. Cecylii, czyli V Triduum Caecilianum 2008 / 2008-11-29
     Wielka Gala Chóru "Rezonans" / 2008-11-22
     Koncert Galowy na 25-lecie Chóru "Rezonans" / 2008-11-21
     Alicja Saturska ma głos / 2008-11-15
     25 lat Chóru "Rezonans" / 2008-11-09
     Koncert Galowy Chóru "Rezonans" i V Triduum Caecilianum / 2008-11-09

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet