www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Fotoreportaż


- - - - POLECAMY - - - -




Ku czci św. Cecylii - rozmowa z Alicją Saturską

Z Alicją Saturską, prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Chóru Rezonans w Zamościu, inicjatorką koncertów ku czci św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, rozmawiam o zbliżającej się 9. edycji Triduum Caecilianum w Zamościu.

Teresa Madej - Przypomnijmy twoje związki z muzyką.

Alicja Saturska - To dawne dzieje. Od dziecka zaczęłam naukę gry na skrzypcach, pierwszy stopień, potem drugi stopień w klasie skrzypiec, potem studia muzykologiczne. Po studiach wróciłam do Zamościa rozpoczynając pracę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Już przed studiami były pierwsze kontakty z Orkiestrą Symfoniczną. Do chwili obecnej pracuję jako nauczyciel i jako muzyk.



Teresa Madej - Nauczałaś i nauczasz o muzyce. Przybliżmy wymiar muzyki sakralnej. Co jest w tej muzyce szczególnego i wyjątkowego?

Alicja Saturska - Muzyka sakralna ma w sobie wielką moc, bo jest w niej duch modlitwy, duch refleksji, ale i niesamowite piękno. I kiedy patrzymy na jej przykłady od najwcześniejszych czasów, od Chorału Gregoriańskiego, to widzimy skarb i źródło, do którego wszyscy dzisiaj wracamy. Bardzo piękna, jednogłosowa, ale jakże głęboka, wymowna i treściwa w swoim przekazie.

Teresa Madej - Jesteś inicjatorką cyklu koncertów muzyki sakralnej dla uczczenia św. Cecylii. Co było dla ciebie inspiracją? Czy fakt, że święta Rzymu jest patronką także twoją, bo patronuje chórzystom, muzykom, zespołom wokalno-muzycznym i patronką muzyki kościelnej?

Alicja Saturska - Niewątpliwie, tak. Jeszcze w średniowieczu dzień 22 listopada był świętem nakazanym. Bardzo uroczyście czczono św. Cecylię w chórach, w różnych stowarzyszeniach. Warto przypomnieć, że najstarsze stowarzyszenie Cecyliańskie, które zostało założone w XVI w. przez jednego z najgenialniejszych kompozytorów Palestrinę, zostało przez papieża Piusa IX wyniesione do rangi Akademii Muzycznej. Stąd też św. Cecylia patronuje od wieków muzykom i inspiruje. To było moim marzeniem abyśmy mogli obchodzić to święto w Zamościu. Wcześniej, prawie rok rocznie podczas tego dnia, włączałam się z chórem w oprawę muzyczną mszy św. Od kilku lat możemy uroczyściej obchodzić ten dzień.

Teresa Madej - Zanim powiemy o programie 9. Triduum Caecylianum - powiedz w jaki sposób pozyskujesz/dobierasz wykonawców kolejnych edycji, bo jest to zapewne duże wyzwanie.

Alicja Saturska - Zależy i mnie, ale i organizatorom - bo to szereg osób, które włączają się w to przedsięwzięcie bardzo czynnie. Zależy nam, żebyśmy pozyskiwali znakomitych wykonawców i żeby w Zamościu były prezentowane znakomite dzieła, dzieła muzyki dawnej i współczesnej, a także dzieła już zapomniane. Nie stronimy od klejnotów, arcydzieł muzyki sakralnej, należących do literatury polskiej i światowej. Pozyskiwanie obywa się różnymi kanałami. Bardzo często są to prywatne znajomości, także ci, którzy u na gościli stają się naszym dobrym ambasadorem i przekazują swoje odczucia z koncertów w Zamościu - innym. Mogę powiedzieć, że na tym etapie, kiedy wykonuję telefon - to chętniej mi odpowiadają, że przyjadą, a nawet podpowiadają innych wykonawców. Poszerza się ten krąg, z czego się ogromnie cieszę ja i organizatorzy.

Teresa Madej - Św. Cecylia, jedna z najsławniejszych męczennic to święta kościoła katolickiego i prawosławnego. W poprzednich edycjach wystąpili muzycy wykonujący muzykę i pieśni cerkwi prawosławnej.

Alicja Saturska - Tak. I tutaj przypomnę, że założeniem naszym stworzenia cyklu koncertów ku czci św. Cecylii było połączenie Kościoła Zachodniego i Kościoła Wschodniego. I od pierwszej edycji mogliśmy w Zamościu słuchać śpiewów Kościoła Wschodniego, śpiewów cerkwi. Były to różne śpiewy liturgiczne, pieśni związane z różnymi świętami. Wielki ukłon kieruję w stronę ks. Witolda Charkiewicza, który od pierwszej edycji nam w tym pomagał. Potem te kontakty były coraz większe, także z zagranicznymi zespołami.

Teresa Madej - Czas, kiedy Kościół wspomina św. Cecylię stał się czasem koncertów Triduum Caecilianum. Finałowy koncert przypada na dzień św. Cecylii. Jakich wykonawców usłyszymy podczas trzech dni koncertów ku czci św. Cecylii, czyli w trakcie 9. edycji Triduum Caecylianum?

Alicja Saturska - Zanim wymienię wykonawców, chciałabym powiedzieć podkreślić, że w tym roku, chyba po raz pierwszy tak mocno postawiliśmy na muzykę polską. To z tego względu, że w poprzednich edycjach mieliśmy różnych wykonawców i różne gatunki muzyki Kościoła Zachodniego i Wschodniego, natomiast w tym roku chcemy pokazać polskie dzieła, często zapomniane, a powstałe w latach "złotego" rozkwitu muzyki polskiej, w okresie renesansu i baroku, XVIII i początku XIX w. To dzieła, które są znakomitymi dziełami muzycznymi i odkryte zostały stosunkowo niedawno, jakby na nowo. Cieszę się, że będziemy mieli zamojskie prawykonania tych dzieł. To nie tylko pieśni, będą także większe formy wokalne, wokalno-instrumentalne, od XVII w. po czasy współczesne.
W tym roku postawiliśmy także na młodych wykonawców, żeby też promować młodzież. Będzie młodzieżowy chór, młodzieżowa orkiestra, młodzi soliści - studenci, bądź też uczniowie wydziału wokalnego i młodzi dyrygenci. Oprócz zamojskich prawykonań dotyczących staropolskiej muzyki jakby na nowo odkrytej, również będziemy mieli okazję, z racji, że jest to listopad i sąsiedztwo Święta Niepodległości - będziemy mogli posłuchać naszych pieśni patriotycznych, jakże nam wszystkim bliskich. To także z myślą o starszym pokoleniu, które jest dla nas żywą historią. Sądzę, że to bardzo bogaty program.

Teresa Madej - Przypomnijmy, skąd przyjadą wykonawcy?

Alicja Saturska - Pierwszego dnia koncertować będzie młodzieżowy chór i orkiestra z Lublina, Świdnika, Kurowa. Oni wykonają, chyba po raz pierwszy w Zamościu, bardzo piękną góralską mszę. W drugim dniu, po raz pierwszy w ramach Triduum wystąpi Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Trzeci dzień to odkrycia muzyki staropolskiej, a wykonawcą będzie Chór Archikatedry Warszawskiej. Partie solową wykona nasza uczennica klasy dyplomowej Państwowej Szkoły Muzycznej Wydziału Wokalnego z Zamościa. Śpiewakom będą towarzyszyć muzycy Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Teresa Madej - Przypomnijmy, że koncerty odbywają się w świątyniach Zamościa. Aktualnie w Katedrze Zamojskiej, której atutem jest piękne wnętrze, wspaniała akustyka i organy. Koncerty Triduum Caecylianum nie są biletowane. Jak wygląda sprawa finansowania festiwalu?

Alicja Saturska - Staramy się pozyskiwać fundusze z jednostek samorządowych: Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Urzędu Marszałkowskiego, także od prywatnych sponsorów, którzy nadal są mile widziani.

Teresa Madej - Przypomnijmy organizatorów 9. edycji koncertów Triduum Caecilianum.

Alicja Saturska - Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Chóru "Rezonans" w Zamościu. Koncerty realizowane są przy współpracy z Orkiestrą Symfoniczna im. K. Namysłowskiego od kilku lat. W bieżącym roku jednym ze współorganizatorów jest 3 Zmechanizowany Batalion w Zamościu.

Teresa Madej - Pozostało jeszcze skierowanie zaproszenia do udziału w koncertach ku czci św. Cecylii.

Alicja Saturska - Bardzo serdecznie zapraszam Państwa, w imieniu organizatorów i gości - wykonawców. Koncerty są dedykowane młodzieży, osobom dorosłym, melomanom - mieszkańcom i gościom.

Teresa Madej - Dziękuję za zaproszenie i za rozmowę.

Alicja Saturska - Dziękuję bardzo.

Portal Zamość online jest patronem medialnym 9. Triduum Caecilianum


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2012-11-15 przeczytano: 13843 razy.



Zobacz podobne:
     12. Triduum Caecilianum: Muzyka drogą do pokoju / 2015-11-25
     12. Triduum Caecilianum - trzy dni z muzyką ku czci patronki muzyki / 2015-11-09
     Oratorium "SANCTUS" Włodzimierza Korcza w Katedrze Zamojskiej / 2015-11-09
     Bończyk, Majewska, Osińska, Korcz, Wilk, Wodecki i Wójcicki w Oratorium "Święty" / 2015-11-08
     Koncert Pamięci prof. Józefa Świdra / 2015-05-12
     Koncerty ku czci św. Cecylii - 11. Triduum Caecilianum / 2014-11-28
     11. Triduum Caecilianum - program / 2014-11-12
     Wkrótce 11. TRIDUUM CAECILIANUM / 2014-10-25
     X Triduum Caecilianum: Mistrzowska IX Symfonia Beethovena / 2013-11-26
     X Triduum Caecilianum: "Aprite le porte a Cristo" / 2013-11-25
     Ewa Uryga: śpiewam o życiu / 2013-11-24
     X Triduum Caecilianum: Życie, jesteś chwilą / 2013-11-22
     Oda dla św. Cecylii - rozmowa z Alicją Saturską / 2013-11-14
     10. Triduum Caecilianum - trzy koncerty ku czci św. Cecylii / 2013-11-10
     Ewa Uryga zaśpiewa w Zamościu ku czci św. Cecylii / 2013-10-21
     IX Triduum Caecilianum: "Pieśń ujdzie cało" / 2012-11-25
     IX Triduum Caecilianum z "Mszą góralską" / 2012-11-25
     Triduum Caecilianum: Odkrycia muzyki staropolskiej / 2012-11-25
     Trzy dni z muzyką sakralną, 9. Triduum Caecilianum / 2012-11-23
     9. Triduum Caecilianum - program / 2012-11-13

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet