|
"Zabytkowy Zamość" na wystawie w "Plastyku"W Konkursie Plastyczno-Historyczny "Zabytkowy Zamość" organizowanym przez Liceum Plastyczne im. Bernardo Morando w Zamościu główną nagrodę otrzymała Maja Dziekan z Gimnazjum w Żmudzi. Jej praca pokazuje amfiladę renesansowych łuków, dzięki którym Zamość jest dla wielu "Miastem Arkad".
Zamojski Zespół Staromiejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO potrafi dostarczyć różnorodnych inspiracji. Ogłaszając w Liceum Plastycznym I Konkurs Plastyczno-Historyczny "Zabytkowy Zamość" chcieliśmy zobaczyć, jak utalentowani gimnazjaliści potrafią wyrazić swe artystyczno-historyczne przemyślenia. Mamy nadzieję na kolejne edycje.
Założeniem regulaminowym było utrwalanie wiadomości na temat zabytków architektonicznych poprzez realizację pracy plastycznej z "historycznym" komentarzem, zawierającym podstawowe informacje o obiekcie. Uczeń rozwija więc swe umiejętności artystyczne, ale utrwalając najczęściej na kartonie (w dowolnej technice malarskiej czy rysunkowej) wybrany przez siebie zabytek, powinien poznać też jego historię i podzielić się z nami swoją wiedzą. Nie było określonej formuły teoretycznej części pracy, toteż pisząc ją sięgano najczęściej do Internetu.
W konkursie, któremu patronuje Prezydent Miasta Zamość, wzięli udział uczniowie z 8 szkół gimnazjalnych naszego regionu oraz uczestnicy zajęć koła plastycznego Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu. Prace nagrodzone i wyróżnione można oglądać na uroczyście otworzonej w dniu 20 kwietnia 2016 wystawie w Galerii "Korytarz" Liceum Plastycznego. Można powiedzieć, że społeczność związana z tą wyjątkową - artystyczną - szkołą tworzy jedną rodzinę i widać to nawet przy okazji Konkursu jakim był "Zabytkowy Zamość". Pośród nauczycieli - "artystycznych opiekunów" laureatów - są absolwenci zamojskiego Plastyka, dzieckiem absolwenta jest autor jednej z nagrodzonych prac, a siostra laureatki grand prix już uczy się w tej szkole. Warto zaznaczyć, że szkoła ma też wielu przyjaciół, bo fundatorami nagród - oprócz Prezydenta Miasta - była Książnica Zamojska i firma Art Ram Edwarda Kudyby. Przy okazji "Zabytkowego Zamościa" wręczono także nagrody laureatom VII edycji szkolnego Konkursu Wiedzy o Bernardzie Morando - Patronie Szkoły, ufundowanej przez Muzeum Zamojskie.
Praca laureatki głównej nagrody "Zabytkowego Zamościa" - Mai Dziekan z Gimnazjum w Żmudzi - wyróżnia się tym, co w architekturze Starego Miasta jest wyjątkowe - amfiladą renesansowych łuków, dzięki którym Zamość jest dla wielu "Miastem Arkad". Pośród nagrodzonych prac znalazły się te, które przedstawiały między innymi Ratusz czy Kościół Franciszkanów. Każda reprezentuje inny punkt malarskiego widzenia. Ratusz - jak napisała Zuzanna Jaworska (III nagroda) z Gimnazjum nr 5 w Zamościu - "z całej zabudowy Rynku wysuwa się jakby na pierwszy plan" - pozornie wydawać się może zawsze taki sam. Ale to tylko pozór. Można bowiem spojrzeć na tę znaną nam architektoniczną sylwetkę poprzez pryzmat własnych plastycznych odczuć i utrwalić budowlę w specyficznej scenerii np. w jesiennej szarudze, tak jak zrobiła to Alicja Siemko z Gimnazjum nr 6 - laureatka II nagrody, czy różowo-błękitnym świetle letniego dnia.
Fasada franciszkańskiej świątyni - budynku, którego część jeszcze nie tak dawno zajmowała nasza szkoła - odtworzona została z użyciem całego mnóstwa różnorodnych linii, które na niebieskiej płaszczyźnie wydają się tworzyć niemal bajkowy klimat. I za ten właśnie "klimat" Natalia Wójcik z Gimnazjum w Wysokiem zdobyła III nagrodę. Pośród prac wyróżnionych znalazły się też barokowa dzwonnica przy Katedrze, Rotunda czy Stara Brama Lubelska oraz Synagoga (I nagroda Oskara Kamińskiego z Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu).
Mamy nadzieję, że nasz pomysł sprawdzania artystycznych umiejętności - pod hasłem "Zabytkowy Zamość" - przy jednoczesnym rozwijaniu zainteresowań piękną zabytkową architekturą, z roku na rok będzie się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. Miasto to nie tylko Ratusz czy Rynek, to także piękny detal i niepowtarzalna atmosfera małych podwórek, więc tematów prac plastycznych i tych teoretycznych na pewno nam nie zabraknie. Kwietniowa rocznica ogłoszenia aktu lokacji miasta stać się może stałą porą naszych spotkań na wernisażu młodych twórców w Liceum Plastycznym - w szkole, w której z powodzeniem można rozwijać swe artystyczne pasje. autor / źródło: Izabela Winiewicz-Cybulska /członek jury/, fot. Paweł Malczenko dodano: 2016-04-22 przeczytano: 5810 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|