www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: W połowie listopada deszczy, a w połowie stycznia trzeszczy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Obrazy zapamiętane Marka Sołowieja w Synagodze

"Zdeterminowani naturalnym stanem rzeczy"- to tytuł wystawy malarstwa znanego artysty wywodzącego się z Zamościa Marka Sołowieja. Marek Sołowiej dyplom otrzymał w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej. Autor 48 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz uczestnik ponad 300 konkursów i wystaw zbiorowych.Laureat nagród m. in.: Nagroda Grand Prix w Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu, Nagroda Indywidualna II st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Sztuki za szczególny wkład w rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce, dwukrotny stypendysta Ministra Kultury, Nagroda Regulaminowa na XXXVII Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki - za malarstwo Biura Wystaw Artystycznych w Radomiu. Organizator i kurator wielu plenerów, wystaw malarstwa oraz twórca wydarzeń artystycznych i promotor regionu. Członek Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Marek Sołowiej po raz kolejny odkrywa i zaskakuje nową wizją plastyczną. Tym razem prezentuje moduł własnej tożsamości. Problematyka tej ekspozycji to świat, można rzec, nawiązująca do korzeni egzystencji człowieka. Jego obrazy i instalacje to inklinacja w kierunku rozmowy i kontaktu z odbiorcą.

Ciekawym procesem tej wystawy będzie uczestnictwo w permanentnym tworzeniu ekspozycji. Intencją artysty jest przekaz sylwety człowieka XXI w., który jak sam mówi: jest bardzo dynamiczna i zmienna. Rzeczywistość otaczająca współczesnego człowieka jest ciągle inna. Miejsce człowieka i związanych z nim jego problemów znajduje się jakby w kosmicznym stanie nieważkości. Siła przyciągania do stałego miejsca na ziemi jest malejąca, siła kontaktu z drugim jest słabsza, jesteśmy coraz dalej od siebie.

W zamyśle twórczym artysty znaczną rolę odgrywa postać jego samego. Liczne podróże Sołowieja po Europie, jego ogromna chęć do poznawania natury z jej głębią fizjonomiczną i postrzeganie jej w różnych aspektach, która jednocześnie, dostarcza szeregu nowych motywów malarskich, powoduje w Nim otwartość i świadomość kontynuowania "Lekcji malarstwa inaczej -IDA ART". Warto wymienić zrealizowane projekty związane z "IDEA ART": Wystawa Malarstwa w hołdzie Janowi Pawłowi II, "Zamość w malarstwie" w ramach obchodów 20 rocznicy wpisu miasta Zamość na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, "Lato na Cykladach",Obrazy zapamiętane "Lato w krainie fiordów", "Obrazy malowane kredką "ze zbiorów Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Obecna wystawa "Zdeterminowani naturalnym stanem rzeczy"- to obrazy i obiekty, z pogranicza realizmu i abstrakcjonizmu. Tym tematem,artysta zajmuje się od wielu lat. Do tego cyklu ciągle powraca, mniej więcej co trzy lata, pokazując swoją dojrzałość malarską i co ciekawe nie jest to powtarzanie procesów twórczych znanych z wcześniejszych prezentacji.

Obrazy Marka Sołowieja prezentowane w Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego to zaduma nad pryncypialnością przestrzeni świata i interpretowanie tej formy swoistym językiem artystycznym. Szlachetność barw, zastosowanie ulubionej przez Marka ściszonej tonacji kolorystycznej podczas, której zderzają się piękne brązy, sieny, cynobry, żółcienie kadmowe, stanowią kondensację układu obiektywnej prawdy istnienia z impresją własnych refleksji nad bytem. Autoportrety i profile twarzy artysty w otoczeniu dźwięcznych i linearnie potraktowanych powierzchni instalacji, obrazów-map, wprowadzają widza po trosze w świat osobliwej fantazji. Monochromatyczne, płaskie "Ślady kartonowych profili" kontrastują z miękkimi, dekoracyjnymi i ekspresyjnymi pociągnięciami pędzla,dzięki którym można identyfikować malarza - człowieka -świat w sferze transcendentalnej.

Wracając do pomysłu "kreowania żywej ekspozycji" w kontakcie artysta-widz daje możliwość poznawania warsztatu artysty i zmierzenia się z bezpośrednią formą generowania dzieła sztuki. W trakcie trwania wystawy od 01 do 31 maja, w każdy czwartek, Marek Sołowiej będzie dopełniał swoją aranżację następnymi wyrażeniami obrazowymi.

Całe spektrum tego przedsięwzięcia pt."Zdeterminowani naturalnym stanem rzeczy"- będzie zakończone finisażem wystawy w dniu 24 maja 2016 o godz. 16.30.


autor / źródło: Hanna Maziarczyk
dodano: 2016-05-01 przeczytano: 3095 razy.Zobacz podobne:
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     "AMARGAS LAMENTACIONES". Marek Sołowiej projektuje dla papieża Franciszka / 2016-03-14
     Lato z krainy fiordów w Ratuszu / 2015-06-23
     Lato w krainie fiordów - wystawa Marka Sołowieja / 2015-06-10
     Wystawa malarstwa ze zbiorów Stowarzyszenia Pastelistów Polskich / 2014-10-05
     Obrazy malowane kredką / 2014-09-28
     Malarstwo czystej duszy - "nie wszystko na sprzedaż" / 2014-05-06
     Marek Sołowiej wśród "Ambasadorów sztuki" / 2013-11-21
     "IDEA ART"- inspiracje Marka Sołowieja / 2012-09-29
     Odrobina raju w BWA / 2012-02-12

Warto przeczytać:
     Galeria Staszica 13 gości dzieła artystów / 2018-10-16
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     "Czterdziestka" poetki pejzażu Elżbiety Gnyp / 2018-10-14
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Wspólna "Fotografia" Mirosława Chmiela i Stanisława Orłowskiego / 2018-10-01- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet