|
73. rocznica: Poturzyn czci ofiary zbrodni UPAPrzy pomniku - mogile upamiętniającej tragiczne wydarzenia sprzed 73. lat odbyły się rocznicowe uroczystości ku czci pomordowanych mieszkańców Poturzyna i uciekinierów z Wołynia przez ukraińskich nacjonalistów z pod znaku OUN - UPA oraz SS-Galizien (2.04.).
Na tym terenie ataki ukraińskie rozpoczęły się już w 1942 roku i stopniowo nasilały się w latach 1943-1944. Ukraińcy, liczący na opiekę hitlerowców, wspomagani niekiedy przez oddziały niemieckiej żandarmerii i straży granicznej, rozpoczęli pacyfikację wsi polskich. Mimo ofensywnych akcji obronnych prowadzonych przez ugrupowania AK i BCH, oddziały UPA przystąpiły w południowo-wschodniej części powiatu hrubieszowskiego do działań zbrojnych. Dokonywano przede wszystkim napadów na kolonie. Dniem i nocą ginęli ludzie i płonęły wsie.
Zbrodnia w Poturzynie była jedną z najokrutniejszych. W przeciągu bowiem kilku dni na wieś Poturzyn dokonano dwukrotnej napaści - pierwszy raz 23 marca 1944 roku, gdzie zginęło od 35 - 50 osób, kolejny raz - tydzień później. We wczesnych godzinach rannych dnia 1 kwietnia 1944 roku jednostka SS-Galizien, wspierana pododdziałem UPA, wtargnęła do Poturzyna, gdzie oprócz miejscowej ludności, znajdowała się duża grupa uciekinierów z terenu gmin dołhobyczowskiej, kryłowskiej.
Ukraińscy nacjonaliści w sposób niezwykle okrutny zamordowali 162 osoby. Ludność została zastrzelona w czasie snu. W wyrafinowany i haniebny sposób zabijano bezbronne dzieci, kobiety i starców. Po tej bestialskiej zbrodni wieś opustoszała z ludności cywilnej. Do nadejścia frontu wschodniego wieś opanowana była przez nacjonalistów ukraińskich.
Uroczystości upamiętniające 73. rocznicę mordu na mieszkańcach Poturzyna dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów z pod znaku OUN - UPA zorganizowane zostały przez Wójta Gminy Telatyn, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjra H. Dobrzańskiego ,,Hubala", mieszkańców Poturzyna oraz Szkołę Podstawową w Poturzynie. W okolicznym przemówieniu o upamiętnienie pomordowanych osób oraz o obowiązek mówienia prawdy apelowała Wójt Gminy Telatyn Elżbieta Stąsiek-Witkowska.
Uroczystą Mszą Św. w intencji pomordowanych odprawił ks. Stanisław Nazarczuk - kapelan Szpitala Niepublicznego w Zamościu w koncelebrze z proboszczem parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Nowosiółkach, ks. Proboszczem Jerzym Rzeszowskim. W uroczystości uczestniczył także ks. dziekan Krzysztof Soliło - proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Dołhobyczowie.
Część artystyczną przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Poturzynie. Ceremoniał wojskowy - Wojskową Asystę Honorową i salwę honorową wykonała 6 kompania rozpoznawcza z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala", pod dowództwem ppor. Damiana Brzęka. Apel Pamięci odczytał ppor. Piotr Wiśniewski. Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień, poszczególne delegacje złożyły wieńce.
W niedzielnej uroczystości będącej wyrazem pamięci o tragicznie pomordowanych udział wzięli: Jan Kowalczyk - Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Radni Gminy Telatyn, służby mundurowe, przedstawiciele Straży Pożarnej, harcerze oraz kombatanci: Genowefa Gwiazdowska, Stanisław Krzaczek, Stanisław Wójcik ze Światowego Związku Żołnierzy AK rejon Telatyn i Jan Suski ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Telatynie. Oprócz mieszkańców Poturzyna, w uroczystościach uczestniczyli także mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz młodzież i dzieci ze szkół z terenu gminy Telatyn.
autor / źródło: red., fot. Stanisław Koper dodano: 2017-04-13 przeczytano: 17625 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|