|
Kino wzbogaca życie, czyli Sacrofilm 2009 w Zamościu"Kino wzbogaca życie" to hasło Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego w Zamościu. XIV edycja Sacrofilm 2009 rozpocznie się 16 stycznia i potrwa do 22 stycznia 2009 r. Zamość odwiedzą wybitni twórcy filmowi np.: Jan Nowicki, Sergi Basso, Krzysztof Zanussi.
Przygotowany program imprezy gwarantuje wysoki poziom.
Najwybitniejsi reżyserzy kina autorskiego - by przypomnieć tylko niektórych: Ingmara Bergmana, Roberta Bressona, Andrieja Tarkowskiego - wypracowali sposoby mówienia o postawie religijnej, o obecności sacrum w życiu człowieka. Ich filmy regularnie pojawiają się repertuarze festiwalu. Z klasyką kina spotykają się filmy powstające współcześnie. Sacrofilm towarzyszy sztuce kina w jej opowieści o świecie duchowym człowieka.
* * *
W jaki sposób X Muzę rekomenduje dr Seweryn Kuśmierczyk, uhonorowany tytułem "Animator Kultury Zamościa 2008"?
Różne bywają losy wynalazków technicznych. Niektóre z nich muszą długo czekać na czas, w którym staną się potrzebne. Inne są ludziom niezbędne natychmiast. Można nawet sądzić, że na nie oczekiwano. Tak właśnie było z wynalazkiem kinematografu. Projekcje filmowe od razu zaczęły cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. Z pewnością wielką atrakcją dla widzów była pojawiająca się na ekranie iluzja rzeczywistości. Do dziś - mimo wszystkich przeobrażeń kina - pozostaje ona niedoskonała. Jest jednak wystarczająca do tego, by widzowie w czasie projekcji uwierzyli, że przedstawiane na ekranie wydarzenia dzieją się naprawdę. Reakcje widzów w kinie - ich śmiech i łzy - są prawdziwe.
Często mówimy, że idziemy do kina, aby "spędzić czas" lub się "rozerwać". Z pewnością większość filmów powstaje jako odpowiedź na takie właśnie oczekiwania publiczności. Komercyjna strona kina dominuje bez wątpienia od początku jego istnienia. Jednak wynalazek braci Lumiere ma również drugie oblicze. Kino przynosi także (a może przede wszystkim) możliwość poszerzenia naszego doświadczenia życiowego. Kinematograf został wynaleziony w momencie, w którym doświadczany na co dzień przez człowieka czas zmienił swój rytm. Był to okres rozwoju wielkiego przemysłu, przemieszczania się ludności do miast. Życie przyspieszyło swój bieg. Człowiekowi zaczęło brakować czasu na przeżycie wielu ważnych dla niego doświadczeń. Kino jako sztuka pojawiło się, by dać widzom możliwość poszerzenia i wzbogacenia ich doświadczenia życiowego. Przeżycie w sali kinowej pozwala odzyskać, wzbogacić i poszerzyć czas utracony w codziennym życiu.
W porównaniu z innymi sztukami, które istnieją od tysięcy lat, kino jest sztuką bardzo młodą. Jednak w czasie ponad stu lat swojego istnienia nauczyło się opowiadać o człowieku i świecie z precyzją porównywalną z możliwościami malarstwa, literatury czy teatru. Atrakcyjność ruchomych obrazów zmieniła charakter kultury, w której najważniejszą rolę zaczęły obecnie pełnić przekazy audiowizualne. Czy sztuka kina zaczyna we współczesnej kulturze audiowizualnej zajmować to miejsce, które w kulturze literackiej przypadało literaturze pięknej?
Aby człowiek mógł rozwijać się w sposób harmonijny, obecny w jego życiu świat materialny powinien pozostawać w równowadze ze światem wartości duchowych. Jeśli ta równowaga zostaje zakłócona, zadaniem artystów i sztuki - w tym sztuki kina - jest jej przywracanie. We współczesnym świecie, zdominowanym przez materialistyczne podejście do życia, twórcy filmowi mają obowiązek mówić o duchowości człowieka. Dla posługującej się ruchomymi obrazami X Muzy jest to prawdziwe wyzwanie. Bardzo trudno jest opowiadać o tym, co niewidzialne i ukryte przy pomocy filmowych środków wyrazu.
* * *
dr Seweryn Kuśmierczyk - autor i wykładowca Zamojskiej Akademii Filmowej, współtwórca programów Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm", prelegent wielu spotkań filmowych a także współrealizator projektu zagospodarowania Centrum Kultury Filmowej oraz projektów w zakresie edukacji filmowej.
Portal Zamość onLine objął patronatem medialnym XIV Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm" 2009
autor / źródło: mat. prasowe dodano: 2008-12-27 przeczytano: 2978 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|