|
Eurofolk z niespodziankamiPo raz ósmy, na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" i Zamojskiego Domu Kultury przyjechały do Zamościa zespoły folklorystyczne z Europy. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk" odbywa się w dn. od 22 do 26 lipca pod Patronatem Honorowym Prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego.
W spotkaniach z tańcem, śpiewem i muzyką bierze udział: Zespół Folklorystyczny "Havermeuleke" z Belgii, Folklorystyczny Zespół "Tuna Cmu Barberan" z Hiszpanii, Stowarzyszenie "Kud Branko Radicević" z Serbii, Zespół Tańca Ludowego "Neris" z Litwy oraz gospodarze imprezy - Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" z Zamościa.
Zanim na dobre zakrólował folk na Rynku Wielkim, reprezentacje zespołów przyjął w zamojskim ratuszu Prezydent Zamościa Marin Zamoyski. To już tradycja. Jest okazja do rozmów, podziękowań za udział w Festiwalu i życzeń owocnego pobytu w mieście. To również wyrażenie przez władze miasta sympatii do wszystkich zaangażowanych w organizację dużego i bardzo popularnego przedsięwzięcia artystycznego.
Scenariusz imprezy przewiduje przemarsz wszystkich uczestników "Eurofolku" - tancerzy i kapel, uczestniczących w ósmej edycji Festiwalu. W tym roku aura dopisała i o godz. 17.00 ruszył spod Zamojskiego Domu Kultury barwny, rozśpiewany korowód w pięknych strojach ludowych.
Przed każdym z zespołów dumnie kroczyli tancerze z "Zamojszczyzny", niosąc tabliczkę z nazwą kraju, który prezentował się publiczności. Przemarsz otwierały młodsze grupy ZPiT "Zamojszczyzna" pod opieką instruktorów i członków Stowarzyszenia. Kolejno szli trójkami tancerze z Belgii, a na ich czele niesiono flagi. Po nich w strojach szesnastowiecznych studentów uczelni madryckich zespół z Hiszpanii, zręcznie powiewając swoją flagą. Grali i śpiewali zyskując sobie sympatię już od pierwszych chwil pobytu w Zamościu.
Imponująco prezentowała się Litwa. Młodzi, zdolni tancerze z Klubu Oficerskiego z Wilna szli tańcząc, ani na chwilę nie zatrzymując przemarszu. Zespół wraz z kapelą z Serbii nie ustawał w prezentowaniu swojej muzyki narodowej i regionalnej. Paradę zamykały starsze grupy taneczne "Zamojszczyzny", a tancerze niejednokrotnie zakręcili swoimi partnerkami, pokazując doskonałą gotowość do występów.
Kolorowe widowisko przyciągnęło setki widzów, którzy towarzyszyli zespołom aż na Rynek Wielki. Ulica Partyzantów i Łukasińskiego zamieniła się ogromną scenę folkowych pokazów. I choć służby porządkowe, z uwagi na bezpieczeństwo artystów, nie zezwoliły na tańce na ulicy, tyle było pięknej gracji i kroków tanecznych, że trudno było oderwać oczy od rozradowanych twarzy maszerujących. Rozbrzmiewały wesołe przyśpiewki, a echo niosło ten śpiew daleko poza granice miasta.
O godz. 18.00 delegacje zespołów pojawiły się na scenie ustawionej na Rynku Wielkim. Uroczystego otwarcia VIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego dokonał Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa, życząc tancerzom i muzykom wspaniałej zabawy.
Zabrzmiał sygnał dźwiękowy, fragment hymnu CIOFF rozpoczynający pierwszy koncert. To także już tradycja, kiedy pary z zagranicznych zespołów tańczą poloneza. To zawsze wyjątkowa chwila, zarówno dla wykonawców jak i dla zamojskiej publiczności.
Kolejno prezentuje się Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" w wiązance pieśni zamojskich i piosenek międzynarodowych. Taki koncert zawsze wzbudza aplauz publiczności i sympatię członków zespołów uczestniczących w "Eurofolku". To muzyczny ukłon w stronę gości.
Jest także w zwyczaju, że tego pierwszego dnia festiwalowego każdy z zespołów prezentuje swoją wizytówkę, czyli cząstkę tego, co ma w swoim repertuarze.
"Zamojsczyzna" wykonała, w dwóch wejściach piętnastominutowych, tańce biłgorajskie - grupa IV, tańce zamojskie - grupa I, a w tańcach lubelskich mogliśmy zobaczyć grupę II. Swoje tańce regionalne i narodowe w krótkim pokazie zaprezentowali tancerze z Belgii, Litwy i Serbii. Hiszpanie, którzy żyją by śpiewać, wykonali kilka utworów, czym ujęli publiczność na dobre. Z dużą swobodą koncert poprowadzili: Joanna Matwiejczuk i Andrzej Lewczyk.
Pierwszy wieczór koncertowy zakończyło spotkanie integracyjne reprezentacji zespołów w restauracji Pub na ulicy Szwedzkiej. Gości częstowano przysmakami z kuchni regionalnej, którzy odwdzięczyli się śpiewem i tańcem za gościnę. Prym wiedli Hiszpanie, wtórowała im "Zamojszczyzna", która śpiewem "zatańczyła się w sobie bez końca".
* * *
"Eurofolk" obfituje w dobrze znane i dodatkowe atrakcje. Można więc głosować na Miss i Mistera VIII edycji "Eurofolku". Można zgłaszać do biura organizacyjnego dedykacje muzyczne i taneczne dla osób bliskich, wystarczy tylko złożyć datek i wykupić cegiełkę na działalność Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT "Zamojszczyzna".
Dodatkowo zespoły i kapele występują przy kawiarenkach na Rynku. Wzorem poprzednich lat tancerze zaprezentują się w innych miastach: w Szczebrzeszynie na Rynku Miejskim - Belgia oraz Litwa i Serbia; w Łaszczowie w parku - Serbia i Belgia, a hiszpańscy trubadurzy w Ośrodku Przystanek Kawęczynek w Kawęczynku.
Organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek. Do udziału w Festiwalu zaproszono: Szkołę Tańców Karaibskich z Warszawy, filharmoników lwowskich - "Wysoki Zamek" z Ukrainy oraz Zespół "Drewutnia" z Lublina, wykonujący pieśni z pogranicza - polskie, ukraińskie i łemkowskie.
Miasto Zamość i Zamojszczyzna żyje tańcem, w którym jest energia i radość. I nie dziwi fakt, że wielu uznało "Eurofolk" za znakomity pomysł na spędzenie czasu w długie lipcowe popołudnia i noce. Publiczność wręcz oblega scenę festiwalową. Muzyka i taniec, jak powszechnie wiadomo, przekracza granice i pozwala przejść na "słoneczną stronę" życia.
* * *
Eurofolk zyskuje sobie zacne miejsce wśród przedsięwzięć artystycznych miasta Zamościa. Jego popularność przekłada się na wysoki poziom wykonawców i coraz większe uznanie w oczach widzów. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny promujący tradycję i kulturę narodów staje się wydarzeniem kulturalnym oczekiwanym i dobrze postrzeganym przez sponsorów i media.
Organizatorzy wyrazili ogromne podziękowanie wszystkim osobom, instytucjom, firmom i mediom, które będąc dobrodziejami "Eurofolku", przyczyniają się do jego realizacji.
Portal Zamość onLine jest patronem medialnym "EUROFOLKU 2009" autor / źródło: Teresa Madej fot. Renata Bajak dodano: 2009-07-25 przeczytano: 5498 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|