www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Święty Marcin po wodzie - Boże Narodzenie po lodzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




12. Triduum Caecilianum: Muzyka drogą do pokoju

Muzyka religijna w wykonaniu Chóru "Cum Sanctis" z Lublina i Zespołu Wokalnego Funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Zamościu oraz oratorium "Sanctus" Włodzimierza Korcza i Moniki Partyk z udziałem znakomitych solistów, Chóru Politechniki Lubelskiej i "Namysłowiaków" znalazły się w programie 12. Triduum Caecilianum (20-22.11.).



Po raz dwunasty muzyka chóralna i symfoniczno-oratoryjna zabrzmiała w Katedrze Zamojskiej. Triduum Caecilianum jest festiwalem muzyki sakralnej odbywającym się dla uczczenia Św. Cecylii, patronki muzyki. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Alicja Saturska, zaś organizatorem Stowarzyszenie na Rzecz Chóru "Rezonans" i Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Zbliża się czas Adwentu. W kościołach zapłoną świece roratnie, przepasane białą lub niebieską kokardą jako symbol Najświętszej Marii Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. Innym symbolem Adwentu jest wieniec adwentowy, w formie okręgu z gałęzi choinki, na którym umieszcza się cztery świece odpowiadające czterem niedzielom adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. Pierwsza świeca jest świecą pokoju, druga wiary, trzecia - miłości, a czwarta - nadziei. Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana.



Zielone gałązki choinki oznaczają życie i nadzieję, świece symbolizują światło i nadchodzącą Światłość, a forma wieńca, krąg - oznacza powracający cykl życia. Wieniec Adwentowy jest symbolem wyczekującego w miłości i radości Ludu Bożego. Stanowi także symbol zwycięstwa i godności królewskiej. Jest formą hołdu dla oczekiwanego Chrystusa jako zwycięzcy, króla i wybawiciela.

XII Triduum zainaugurowano koncertem "Muzyki Adwentowej", która to muzyka odzwierciedla w kościołach chrześcijańskich czas oczekiwania narodzenia Pana Jezusa. Wykonawcami koncertu byli: Stanisław Kazimierz Diwiszek grający na organach i Chór "Cum Sanctis" z Lublina. Chór powstał w 2013 r., a jego dyrygentem jest dr hab. Barbara Pazur, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Muzycznej i Muzykoterapii Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Symbole Adwentu oraz wykonawców przybliżyła Alicja Saturska - wprowadzając słuchaczy w atmosferę koncertu.



W programie koncertu można było usłyszeć pieśni adwentowe od XVI w. po czasy nam współczesne. Koncert rozpoczęto Hymnem do Ducha Świętego (Veni Creator Spiritus). To hymn gregoriański, prawdopodobnie z IX w., za którego autora uznawany jest teolog i mnich benedyktyński Hraban Maur. Najstarszym wykonanym utworem był pochodzący sprzed 1586 r. "Archanioł Gabriel". Grający na organach Stanisław Diwiszek, od prawie dwudziestu lat pełniący funkcję organisty w parafiach Archidiecezji Lubelskiej, mający na koncie czternaście płyt z muzyką organową - solo wykonał dwa utwory z repertuaru muzyki dawnej. Preludium chorałowe Johanna Sebastiana Bacha, które wykonał, to rodzaj poetyckiego dzieła, urastającego do rangi wielkiej sztuki. Pięknie wybrzmiała pochodząca z XVI w. "Ave Maria". W programie znalazły się również dwa utwory polskiego kompozytora, organisty, improwizatora, muzykologa i pedagoga Mariana Sawy. Były to znakomite pieśni: "Laudate Dominum" i czteroczęściowa "Missa Brevis". Swój występ wykonawcy zakończyli kompozycją Rafała Rozmusa, znanego dyrygenta i kompozytora muzyki filmowej (twórca muzyki m. in. do filmu Tryptyk Rzymski w reż. Marka Luzara), wielokrotnie współpracującego z Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu. Rafał Rozmus skomponował muzykę do słów z 1 Listu Św. Pawła do Koryntian. Był to "Hymn do miłości" z filmu "Biec w stronę Ty".

Drugiego dnia XII Triduum Caecilianum, w wigilię wspomnienia św. Cecylii patronki muzyki - Alicja Saturska przypomniała zgromadzonym, iż w historii tej młodej rzymskiej męczennicy spotykały się trzy żywioły: piękno, miłość i śmierć.



- Tradycja dodała jeszcze jeden: muzykę ku chwale Boga. Święta Cecylia wyśpiewała swoim życiem najpiękniejszą pieśń, pieśń ku chwale Boga. Kompozytor, gdy chce skomponować wielogłosowy utwór muzyczny, musi opanować sztukę kontrapunktu, czyli umiejętność równoczesnego prowadzenia różnych linii melodycznych, tak, by razem wszystko brzmiało pięknie, w harmonii. By życie człowieka stało się pieśnią dla Pana potrzebna jest także w życiu sztuka kontrapunktu. Tak kochać, tak wierzyć, tak pracować, tak cieszyć się i smucić, by nie było zgrzytów, dysharmonii, ale by te wszystkie żywioły, które pojawiają się w życiu, zagrały razem ku chwale Najwyższego - mówiła dyrektor artystyczna festiwalu.

Wykonawcą koncertu "Ciebie Boga Chwalimy" miał być chór męski "Orfeusz" z Politechniki Lwowskiej (Ukraina). Z przyczyn niezależnych od organizatorów artyści nie mogli przybyć na koncert.



Słuchaczom zaproponowano wysłuchanie muzyki religijnej z repertuaru Zespołu Wokalnego Funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Zamościu, który istnieje od 2005r. "Potrzeba chwili" - jak się okazuje - związała również muzycznie uzdolnionych funkcjonariuszy we wspólnym działaniu, nie tylko w kontekście wykonywanych zadań służbowych w pracy ze skazanymi, ale także w dbałości o wizerunek i dobre imię Służby Więziennej oraz wspieraniu wszelkich inicjatyw kulturalnych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych, zarówno lokalnych jak i krajowych.

Warto podkreślić, że funkcjonariusze poświęcają swój prywatny, wolny od służby czas, doskonaląc swój "warsztat muzyczny". Jak się okazuje, jest to jedyny w Polsce zespół wokalny funkcjonariuszy Służby Więziennej. Największym sukcesem zespołu jest zajęcie I-go miejsca w XV Ogólnopolskim Festiwalu pn. "Ku chwale i czci Tych wszystkich, którzy oddali za nas w obronie Ojczyzny to, co mieli najcenniejsze - Życie! Żeby Polska była Polską", który odbywał się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej w kwietniu 2015r. w Pionkach oraz III miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Hrubieszowie w 2009r. Zespół koncertował m.in. w Częstochowie, Warszawie, Bydgoszczy, Krakowie, Krakowie, Kaliszu, Lublinie, Radomiu, Białej Podlasce, Zamościu, ale również brał udział w uroczystościach w Katyniu w 2009 roku.



Zespół wykonuje także utwory własnej aranżacji w opracowaniu trzy- i czterogłosowym. To jeszcze nie koniec możliwości "śpiewających" funkcjonariuszy. W swoim dorobku posiadają napisaną przez siebie muzykę, aranżację i trzygłosowe opracowanie jednego z poematów Św. Jana Pawła II.

Śpiew pieśni ku Chwale Boga poprzedziła Modlitwa do św. Cecylii: Cecylio Święta, Patronko nasza, dziś chwałę Twoją ziemski chór ogłasza. Strażniczko harmonii, z tonów czynisz piękny splot by dźwięcznym, czystym był wspólny głos. Nauczycielko cierpliwości i wytrwania przyjm prośby nasze i błagania. By śpiewało nam się lżej w swej opatrzności głos każdy miej. Doskonała Pieśniarko, Artystko w Niebiosach śpiewasz cudnie, Panu grasz na organach. Odkryj nam uczniom Twym skrawek Nieba bo dzisiaj dla Ciebie hymn rozbrzmiewa.



Alicja Saturska wyraziła wdzięczność za udział chórzystów w XII Triduum Caecilianum. W ich wykonaniu można było wysłuchać kilku niezwykłych pieśni. Były to: "Maryjo, ja twe dziecię", "Ani Ma Amin" - religijna pieśń żydowska, pieśń obozowa - "O Panie, któryś jest na niebie", "Naucz mnie miłości krzyża", "Zmartwychwstałeś trzeciego dnia", "Jest w sercu moim", "Są chwile jak ta", poematu Karola Wojtyły - "Miłość" oraz Psalmu "Dziękujcie Panu" i pieśni "Piękna Pani".

W dzień św. Cecylii (22.11.) - w imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Chóru "Rezonans", głównego organizatora Triduum Caecilianum - Zamość 2015 oraz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu jako współorganizatora trzeciego koncertu - licznie przybyłych do Zamojskiej Katedry powitała pomysłodawczyni festiwalu Alicja Saturska.



- To szczególny koncert wieńczący cykl koncertów ku czci św. Cecylii, Patronki śpiewów i muzyki kościelnej. To wyjątkowe dzieło - oratorium "Święty" powstałe z inicjatywy ks. Zdzisława Ossowskiego, z muzyką Włodzimierza Korcza do tekstów Moniki Partyk wykonane zostanie po raz pierwszy w Zamościu, w miejscu, gdzie modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II, dziś Święty, w 10-tą rocznicę Jego śmierci. Muzyka to najwłaściwszy język do wyrażania najgłębszych uczuć, to droga do Pokoju, która niesie ze sobą tyle głębokich myśli - mówiła przewodnicząca Stowarzyszenia, i dodała:

- Przesłaniem tegorocznej edycji XII Triduum Caecilianum - Zamość 2015 jest pragnienie Pokoju, a najskuteczniejszym narzędziem jest dialog między ludźmi, dialog miedzy narodami poprzez język muzyki, która jest odbiciem ducha. To muzyka pomaga budować mosty zrozumienia i pojednania między ludźmi, między narodami. Podczas Koncertu Pojednania, który miał miejsce w Watykanie 17.I.2004r. papież Jan Paweł II a dziś Święty powiedział takie słowa "...Musimy znaleźć w sobie odwagę by żyć w pokoju! Musimy błagać Najwyższego o dar Pokoju! Aby pokój ten rozszerzał się niczym kojący balsam, kiedy wytrwale kroczyć będziemy drogą pojednania. Wówczas pustynia przemieni się w ogród, w którym zakwitnie sprawiedliwość, a owocami sprawiedliwości będzie pokój. Omnia vincit amor - " Miłość wszystko zwycięża!"



Przed zamojską publicznością wystąpili wybitni artyści: Olga Bończyk, Alicja Majewska, Dorota Osińska, Grzegorz Wilk, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki. Na fortepianie zagrał autor muzyki do oratorium - Włodzimierz Korcz. Wystąpił również Chór Politechniki Lubelskiej dyrygowany przez Elżbietę Krzemińską oraz Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod mistrzowską batutą Tadeusza Wicherka. Asystentem dyrygenta był Maciej Wierzchoń. Koncert był współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent - rezydent".



Artyści, chórzyści i muzycy zaprezentowali się w oratorium "Sanctus" (Święty), wyjątkowym koncercie, który powstał w hołdzie św. Janowi Pawłowi II z inicjatywy ks. Zdzisława Ossowskiego. Autorką tekstów do oratorium, które zinterpretował Andrzej Ferenc, jest poetka, krytyk i teoretyk muzyczny Monika Partyk z Krakowa, która zaszczyciła swoją obecnością koncert w Zamościu. Przypomnijmy, że prawykonanie oratorium "Sanctus" miało miejsce 9 kwietnia 2014 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a orkiestrą dyrygował Tadeusz Wicherek.

W programie koncertu licznie przybyła zamojska publiczność mogła wysłuchać przepięknych pieśni mówiących o Polskim, Wielkim Świętym, Janie Pawle II. Były to: "Pontyfikat", "W Ogrójcu", "Znów do Koryntian", "Próba wiary", "Powidoki", "Totus Tuus", "Imagine", "Dusza nad stan", "Modlitwa do Anioła Stróża", "Wniebowzięty pean", "To nie jest śmierć". Koncert zakończyła monumentalna pieśń "Święty" w wykonaniu wszystkich solistów, chóru i "Namysłowiaków". Był to nadzwyczajny koncert. Dla wykonawców i dla zgromadzonych w Katedrze Zamojskiej słuchaczy oratorium "Sanctus" było wielkim artystycznym i duchowym wydarzeniem.



Organizatorzy XII Triduum Caecilianum przekazali wykonawcom w formie podziękowań statuetki - pamiątkę uskrzydlających koncertów festiwalu. "Miłość wszystko zwycięża!" Muzyka również!

Zamość onLine był patronem medialnym 12. Triduum Caecilianum


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2015-11-25 przeczytano: 12837 razy.



Zobacz podobne:
     12. Triduum Caecilianum - trzy dni z muzyką ku czci patronki muzyki / 2015-11-09
     Oratorium "SANCTUS" Włodzimierza Korcza w Katedrze Zamojskiej / 2015-11-09
     Bończyk, Majewska, Osińska, Korcz, Wilk, Wodecki i Wójcicki w Oratorium "Święty" / 2015-11-08
     Koncerty ku czci św. Cecylii - 11. Triduum Caecilianum / 2014-11-28
     11. Triduum Caecilianum - program / 2014-11-12
     Wkrótce 11. TRIDUUM CAECILIANUM / 2014-10-25
     X Triduum Caecilianum: Mistrzowska IX Symfonia Beethovena / 2013-11-26
     X Triduum Caecilianum: "Aprite le porte a Cristo" / 2013-11-25
     Ewa Uryga: śpiewam o życiu / 2013-11-24
     X Triduum Caecilianum: Życie, jesteś chwilą / 2013-11-22
     Ewa Uryga zaśpiewa w Zamościu ku czci św. Cecylii / 2013-10-21
     Triduum Caecilianum: Odkrycia muzyki staropolskiej / 2012-11-25
     IX Triduum Caecilianum: "Pieśń ujdzie cało" / 2012-11-25
     IX Triduum Caecilianum z "Mszą góralską" / 2012-11-25
     Trzy dni z muzyką sakralną, 9. Triduum Caecilianum / 2012-11-23
     Ku czci św. Cecylii - rozmowa z Alicją Saturską / 2012-11-15
     9. Triduum Caecilianum - program / 2012-11-13
     Trzy dni w hołdzie dla patronki muzyki - 9. Triduum Caecilianum / 2012-11-04

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet