|
Podsumowanie Roku Kulturalnego 2007, czyli komu się dostałoZgodnie z tradycją grudniowych spotkań podsumowujących mijający rok kulturalny w Zamościu, w dniu 15 grudnia br. podczas Gali z okazji jubileuszu 15-lecia wpisu miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wręczone zostały honorowe tytuły, statuetki oraz wyróżnienia dla osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do utrwalania wizerunku Hetmańskiego Grodu jako miejsca magicznego o dynamicznym, nowoczesnym życiu kulturalnym. W tym roku honorowe tytuły, statuetki i wyróżnienia otrzymali:
I " Ambasador Kultury Zamościa"
Honorowe tytuły i statuetki:
1.Polski Komitet ds. UNESCO oraz Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków ICOMOS
Polski Komitet ds. UNESCO powstał w 1956 r. Jego misją jest działanie dla ochrony pokoju poprzez budowanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, informacji i komunikacji. Pełni rolę łącznika pomiędzy UNESCO a polskimi instytucjami rządowymi oraz organizacjami pozarządowymi.
Międzynarodowa rada Ochrony Zabytków ICOMOS powołana została w 1965 r. i jest organizacją pozarządową o zasięgu międzynarodowym, afiliowaną przy UNESCO. Do głównych jej zadań należy upowszechnianie metod ochrony dziedzictwa kulturowego i konserwacji zabytków, wspieranie metod ochrony dziedzictwa kulturowego i konserwacji zabytków, wspieranie
nowych badań dot. Teorii i technologii służących przetrwaniu historycznego dziedzictwa. Ważną formą działalności jest opiniowanie obiektów kandydujących do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i naturalnego oraz monitorowanie miast, miejsc i obiektów polskich znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
We współpracy z tymi organizacjami Zamość jest gospodarzem wielu znanych i cenionych inicjatyw, w tym Międzynarodowej Letniej Szkoły Konserwatorów Zabytków.
Organizacje te otrzymały honorowe tytuły i statuetki "Ambasador Kultury Zamościa" za podejmowanie działania na arenie międzynarodowej w zakresie ochrony, upowszechniania i promocji światowego dziedzictwa kulturowego, w tym również historycznego, renesansowego piękna Zamościa.
2.Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC)
Organizacja jest inicjatorem wielu działań w zakresie ochrony dziedzictwa, wymiany doświadczeń i metod zarządzania miastami, na terenie których znajdują się obiekty wpisane na Listę UNESCO.
3.Maria Sarnik - Konieczna - Przez wiele lat pełniła funkcję Miejskiego, a następnie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Posłanka Ziemi Zamojskiej na Sejm, były dyrektor departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury. Wieloletni, a obecnie honorowy Prezes Polskiego Stowarzyszenia Konserwatorów zabytków, członek Polskiego Komitetu ICOMOS. Wybitny znawca zabytków Zamościa, autorka wielu opracowań i opinii dot. Ochrony obiektów zabytkowych oraz propagator idei ochrony i promocji zabytków Zamościa na arenie krajowej i międzynarodowej.
4.Witold Paszt - Lider zespołu VOX. Zamościanin, który przez cały okres swojej kariery artystycznej podkreśla swój związek z Zamościem, promując jego unikalne piękno i bogate dziedzictwo kulturowe, uczestnik wielu prestiżowych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście.
5.Adam Kulik - Literat, reporter, dokumentalista. Zredagował dwie antologie zamojskie, w których znalazły się publikacje znanych autorów - Zbigniewa Dmitrocy, Wacława Oszajcy i Piotra Szewca. Zebrał wspomnienia o Bolesławie Leśmianie z okresu hrubieszowsko - zamojskiego, a efektem tej pracy będzie wydawnictwo pn. "Leśmian, Leśmian". Jest autorem 45 filmów dokumentalnych dotyczących dziejowej skarbnicy kultury duchowej i materialnej Zamościa i Zamojszczyzny. Filmy te emitowane przez TVO 1, TVP 2, TVP 3 oraz TVO Polonia stanowią znakomitą promocję Zamościa na mapie Europy i świata.
II "Animator Kultury Zamościa"
Honorowe tytuły i statuetki:
1.Krzysztof Wróblewski - Z zawodu lekarz medycyny. Z zamiłowania - regionalista i kolekcjoner. Jest autorem wielu publikacji dotyczących Zamościa i jego pamiątek. We współpracy z Muzeum zamojskim, Zamojskim Domem Kultury i Archiwum Państwowym organizuje cykle wykładów dotyczących kolekcjonerstwa w zakresie numizmatyki i medalierstwa, a także reprezentuje miasto w międzynarodowych i ogólnokrajowych wystawach kolekcjonerskich.
2.Grzegorz Obst - Inicjator i współzałożyciel Klubu jazzowego "Kosz", który nieprzerwanie od 25 lat, popularyzuje muzykę jazzową. Dzięki zaangażowaniu Grzegorza Obsta Zamość jest znany w całym kraju i poza granicami jako prężny ośrodek festiwali jazzowych, zagłębie polskiego jazzu. Laureat jest organizatorem cyklicznych koncertów i kameralnych recitali jazzowych w letnim sezonie artystycznym; promuje również młodych artystów plastyków, uczniów i absolwentów liceum Plastycznego w Zamościu.
Wyróżnienia
1.Andrzej Kudlicki - Prezes Klubu Miłośników Lwowa i Kresów, Współzałożyciel Zamojskiego Bractwa Rycerskiego oraz sekretarz zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze". Jest pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięć przybliżających dziedzictwo kulturowe minionych epok.
2.Marek Kwiecień - Organizator i realizator wielu przedsięwzięć mających na celu kształtowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży, znawca i propagator ceremoniałów woskowych wykorzystywanych podczas uroczystości miejskich.
III "Sponsor Kultury Zamościa"
Honorowe tytuły i statuetki:
1.PKP Linia Hutnicza - Szerokotorowa
2.Ewa i Sylwester Krukowie - Właściciele Restauracji "Nowe Miasto"
Wyróżnienia:
"Carrefour Polska" Centrum Handlowe Lwowska w Zamościu
* * *
Wnioskodawcami przyznania honorowych tytułów i wyróżnienia w tej kategorii są instytucje kultury: Zamojski Dom Kultury oraz Polska Orkiestra Włościańska im. K. Namysłowskiego w Zamościu, które w uzasadnieniu podkreślały znaczący wkład finansowy laureatów oraz organizacji przedsięwzięć: Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych - "EUROFOLK", Zamojskiego Lata teatralnego, Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Muzycznych, Zamojskich Dni Muzyki oraz pierwszej edycji Zamojskiego festiwalu Kultury im. Marka Grechuty w Zamościu.
Na gali Jubileuszowej honorową odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej" przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Zofia Piłat.
Laureatka od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Z jej inicjatywy odbyło się wiele wysokiej rangi wydarzeń artystycznych. Jest również organizatorem cyklu konferencji regionalnych poświęconych wykorzystaniu dziedzictwa kulturowego w wychowaniu patriotycznym. Reprezentuje ruch społeczno-kulturalny naszego miasta w Wojewódzkiej Radzie Towarzystw Regionalnych Zamojszczyzny. Z jej inicjatywy i pod jej przewodnictwem powstały i aktywnie działają: zamojskie Towarzystwo "renesans" oraz Zamojski Uniwersytet III Wieku - stowarzyszenia, które są nie tylko organizatorami przedsięwzięć kulturalnych, wpisujących się na trwałe w dorobek naszego miasta, ale także prowadzą działalność edukacyjną w sferze kultury i sztuki, skierowana do różnych grup wiekowych i odbiorców indywidualnych.
I to by było na tyle - tzn. tyle oficjalny komunikat prasowy.autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2007-12-17 przeczytano: 14869 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|