|
Historia z duchem w roli głównejMamy "miasto piękne, dobre i wieczne" jak tego sobie życzył fundator Jan Zamoyski.
Właściwie to mamy jedno z piękniejszych miast świata, nie tylko za sprawą fundatora ale i włoskiego architekta Bernarda Morando. Atrakcji turystycznych cała moc!
To miasto Zamość się nazywa - z bogatą, burzliwą historią. W przeszłości miasto zamieszkiwali obok Polaków: Ormianie, Żydzi, Grecy, Niemcy, Włosi, Szkoci. Każda z tych nacji wniosła coś do oblicza tego miasta i zapisała tu swoją historię.
Zamość to także nowoczesna twierdza nie do zdobycia. Oblegały ją różne wojska: Kozacy Bogdana Chmielnickiego w 1648 r., Szwedzi Karola Gustawa w 1656 r., w czasie wojny północnej nękane było przez wojska saskie i rosyjskie. Po I rozbiorze Polski w 1772 r. twierdzę zajęły wojska austriackie; a w 1813 i 1831 roku oblegali Rosjanie. W czasach Królestwa Polskiego było to ciężkie więzienie dla więźniów politycznych i pospolitych złoczyńców.
Jednym słowem - miasto wymarzone dla turystów. Można rzec, nie ma powodów do narzekań - bo i hejnał od czasów hetmanowych grany, przyciąga w sezonie turystów na Rynek Wielki; artyści z teatrów polskich i nie tylko, na deskach scenicznych przed ratuszem Szekspira grają. Cóż więcej chcieć?! Eldorado!?
Mnie brakuje ducha.
A i owszem, znamy legendę o tym, jak duch Jana Zamoyskiego o wygląd jednej z kamienic rynkowych się upomniał, strasząc skutecznie właściciela Jana Michała Linka, aż musiał wspierać się duchami antycznymi, dokładnie ich popiersiami - Minerwy i Herkulesa.
Ale ja myślę o takim naszym duchu, może zamieszkującym w twierdzy, może w którejś z bram, może w pałacu, może na terenie dzielnicy żydowskiej lub w piwnicy bogatego kupca ormiańskiego np. Ormiańska 12?
Wierzę, że taki duch jest obecny w Zamościu tylko do dziś jeszcze nie odkryty i nienazwany. No bo, pobliski Chełm w kredowych podziemiach ma ducha Bielucha, Szamotuły - Czarną Księżniczkę, Lesko - Smutną Wdowę, Ogrodzieniec - czarnego psa; jeździec bez głowy pochodzi z Dankowa k/ Częstochowy a Biała Dama straszy w niedzickim zamku; nawet Janowiec n/Wisłą ma dla odmiany Czarną Damę a Kórnik - też Białą Damę i to nikomu nie przeszkadza a wręcz przeciwnie. Ryczów k/Krakowa może się pochwalić Baronem - hazardzistą; nawet mała Wenecja k/Żnina ma w legendach Diabła Weneckiego, a u nas?- zero duchów, nic nie umniejszając duchowi Jana Zamyskiego - bo to rzecz naturalna, że monitoruje miasto swoje, żeby bałaganu budowlanego nie było.
A może nie tylko mnie brakuje ducha?
A teraz, nie pozostaje nic innego jak zmierzyć się z naszym konkursem - bo oto wszem i wobec rzecz czynimy wiadomą:
Redakcja Zamość onLine ogłasza konkurs literacki na "Ducha Zamościa".
Zapraszamy do udziału wszystkich potrafiących pisać lub opowiadać.
Może ktoś cos wie o duchu zamojskim i boi się powiedzieć - gwarantujemy ochronę!
Może usłyszeliście opowieść o duchu i chociaż macie sceptyczny stosunek do duchów - napiszcie o tym do nas. Może byliście świadkami dziwnych zdarzeń z duchem w tle i nie mieliście do tej pory okazji podzielić się swoja wiedzą. Dajemy Wam szansę dobrej zabawy!
Dla zwycięzców przewidziane cenne nagrody - nie tylko wydawnictwa historyczne o Zamościu, wywiad z autorem legendy na naszej stronie, wycieczka po Zamościu z przewodnikiem ale również nagroda niespodzianka.
Naszego wspólnego ducha będziemy promować w Zamościu i okolicy; począwszy od Prezydenta miasta po przewodników PTTK i wszystkich turystów odwiedzających nasze piękne miasto - bo odkrycie ducha w Zamościu to dla zabytkowego miasta sprawa prestiżowa.
Jest jeszcze jedna sprawa, która determinuje ogłoszenie konkursu na "Ducha Zamościa". Liczymy, że w waszych opowieściach o duchach, zjawach czy strachach odżyje przekazywana przez tradycję z pokolenia na pokolenie pamięć o odległych wydarzeniach historycznych. Często przybrana w kostium legendy, upiększona, zmieniona, nierzadko ubarwiona i poprowadzi nas jednak do znanych z dzieł historyków faktów.
To dlatego, we wprowadzeniu do konkursu znalazły się pewnego rodzaju podpowiedzi czy sugestie z historii miasta - o rozlicznych nacjach zamieszkujących w przeszłości Zamość, o pięknej i bohaterskiej obronie twierdzy. Z tych faktów można czerpać natchnienie i pomysły.
A może najlepiej te opowieści pisać o północy?!
Kryteria naszego konkursu:
Dobrze by było, aby były to legendy, w których można doszukać się ziarna historycznej prawdy; by był to duch czy zjawa, które rzeczywiście istnieją w świadomości osób, które miały szczęście czy nieszczęście z nimi się zetknąć.
Chcielibyśmy aby wystąpiła "historyczność" opisywanego ducha czy zjawy z podaniem miejsca "gdzie straszy"; będziemy wdzięczni, gdy ten duch czy zjawa będzie związany z konkretnym historycznym miejscem czy wydarzeniem.
Naszym celem jest nie tylko wypromowanie "Ducha Zamościa", ale także ukazanie bogactwa i niepowtarzalnej barwy naszych ojczystych dziejów historycznych.
Opowieści i legendy z duchem, zjawą w roli głównej proszę przesyłać pocztą tradycyjną na adres naszej gazety: 22-400 Zamość, ul. Koźmiana 10/9 lub dostarczyć osobiście do biura PTTK: Zamość, ul. Staszica 31
- w terminie do 31.01.2007 r. - ilość tekstu bez ograniczeń.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty o północy na przełomie lutego i marca 2007 r.
Nasz konkurs, honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Zamościa Marcin Zamoyski.
Jury konkursu:
Andrzej Kędziora - Dyrektor Państwowego Archiwum w Zamościu, znany regionalista, autor wielu publikacji o Zamościu, m.in. Encyklopedii o Zamościu
- przewodniczący
dr Bogumiła Sawa - naukowiec, wybitny badacz historii Zamościa, miłośniczka Zamościa, w przeszłości pracownik PKZ, nauczyciel LO, pracownik bibliotek
Teresa Madej - z-ca redaktora naczelnego Zamość onLine
Edward Słoniewski - Prezes PTTK, przewodnik, działacz społeczny, autor wydawnictw o Roztoczu
Wojciech Kowalczyk - redaktor naczelny Telewizji Zamojskiej, znawca wszystkich duchów
Nagrody:
I miejsce: cyfrowy aparat fotograficzny
II miejsce: odtwarzacz DVD
III miejsce: odtwarzacz MP3
Wkrótce dalsze szczegóły dotyczące konkursu.
A duchy, duchy bez wątpienia są - no chyba, że ktoś w duchy nie wierzy.
Czy sami wierzymy w duchy?
O tym w następnym artykule wraz z wynikami konkursu.
Regulamin konkursu, wersja: ,
Duszka narysowała dla nas Karolina Zdeb. Dziękujemy.
W promocji "Ducha Zamościa" uczestniczą:
Prezydent Miasta Zamościa, Attyla Zakład Poligraficzny, Motel Polak, Hotel Senator, Hotel Renesans, Hotel Junior, Restauracja Muzealna, Restauracja Padwa, Klub Bohema, Klub Piąta Strona Świata, Zamojski Oddział PTTK, Hala Targowa Nadszaniec, Telewizja Zamość, Centrum Szkolenia i Rekraacji Energetyk, W. Jezierski - przejazdy międzynarodowe
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2006-11-24 przeczytano: 17122 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|