www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Muzyka Skarbnicą Miłosierdzia

Koncert pn. "Celtycka Muzyka Religijna" rozpoczął VI "Triduum Caecilianum Zamość 2009", odbywające się pod honorowym patronatem J.E. Księdza Biskupa Wacława Depo - Ordynariusza Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej i Marcina Zamoyskiego - Prezydenta Zamościa.

Miłośników Koncertów ku czci św. Cecylii, patronki muzyki powitała w Katedrze Zamojskiej Alicja Saturska, inicjatorka i kierownik artystyczny "Triduum Caecilianum Zamość 2009". Organizatorami szóstej edycji koncertów są: Stowarzyszenie na Rzecz Chóru "Rezonans" oraz Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego.



Wiernym słuchaczom, mieszkańcom Hetmańskiego Grodu zaprezentowano m.in. utwory w aranżacji młodego, współczesnego kompozytora irlandzkiego Michaela McGlynna. Jak mówiła we wprowadzeniu do koncertu Alicja Saturska - Język dźwiękowy, którym posługuje się kompozytor to połączenie elementów tradycyjnej muzyki irlandzkiej czy też celtyckiej z modalną melodyką i ornamentyką muzyki średniowiecznej. To wszystko wkomponowane jest w jazzowo brzmiące klastery o pięknej harmonii.

Alicja Saturska zapraszając do wysłuchania koncertu dodała - Muzyka, której słuchać będziemy przeniesie nas w odrębny świat przywołujący pejzaże Irlandii, klify nadbrzeża i pewną niezłomność ducha, będącą nieodzownym elementem krajobrazu.

Podczas koncertu zaprezentowano utwory a?cappella oraz z towarzyszeniem instrumentów. Przed zamojską publicznością wystąpił Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej w składzie: Joanna Ciuch, Anna Jaśko, Małgorzata Kacejko, Paulina Kowalczyk, Kamila Mańka, Aneta Tor, Piotr Goławski, Dariusz Kowalski, Krzysztof Krzemiński i Jacek Warakomski. Towarzyszył mu zespół instrumentalny w składzie: skrzypce - Katarzyna Wasilewska-Strzałkowska, flet: Agnieszka Tyrawska-Kopeć, harfa: Elżbieta Pazur-Modrzejewska, gitara: Jacek Rayski, bodhran/bęben - Wiktor Strzałkowski - uczeń szkoły w Zawadzie. Na zabytkowych organach zagrała Gabriela Klauza a dyrygowała koncertem Elżbieta Krzemińska, profesor nadzwyczajny na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki UMCS, od ponad dwudziestu lat kierująca wielokrotnie nagradzanym na konkursach chóralnych - Akademickim Chórem Politechniki Lubelskiej.



I w uzupełnieniu do wprowadzenia nas w klimat koncertu mogliśmy usłyszeć: Ciekawa w tych utworach jest strona tekstowa, pozwalająca zbliżyć się do innych myśli na temat życia, Pana Boga, miłości i naszych tęsknot.

Podczas koncertu w scenerii Katedry Zamojskiej, w czyniącym niezwykły klimat półmroku rozjaśnionym płonącymi lampkami, mogliśmy wysłuchaliśmy tradycyjnych pieśni i melodii irlandzkich. W programie koncertu znalazły się: "Media Vita" - pieśń średniowieczna w aranżacji Michaela McGlynna i "Miserere miseris" z "The Dublin Troper" (ok. 1360 r.).

"Zlituj się nad cierpiącymi skarbnico miłosierdzia
Dałeś nam księcia pełnego chwały w swojej wielkiej łasce
Największego pośród całego istnienia
Nowa arko przymierza i świcie łaski
Zlituj się nad cierpiącymi skarbnico miłosierdzia".




Zespół instrumentalny wykonał tradycyjną melodię szkocką "Lochaber No More" i "Rights of Man" - melodię irlandzką, również w aranżacji Sunity Staneslow oraz dwa kolejne utwory: "The Butterfly" i "Glenlivet".

W pięknym wykonaniu Chóru Politechniki Lubelskiej zabrzmiały kolejne kompozycje Michaela McGlynna: "A Celtic Mass (Msza celtycka) z niezwykłymi słowami:

"On przychodzi wraz z wiatrem, stąpa po falach
Słyszy moją modlitwę, gdy wołam do niego w najczarniejszej godzinie nocy
Jestem bezpieczny w Twoim sercu mój Chryste".




Równie okazałe wykonanie następnej pieśni "Mariam Matrem Virginem" ze słowami wielbiącymi Matkę Boską: "Maryjo, Matko Dziewico, uwielbiona przez całą Naturę Ty, która dałaś Mu życie, Spójrz litościwie na nas grzeszników". Trzy tradycyjne pieśni irlandzkie: "Siúil a Riún", "Jerusalem" i "Dúlaman" zakończyły koncert "Celtyckiej Muzyki Religijnej". I "ani język nie wypowie, ani serce nie pojmie, jak pełna wzruszeń była to muzyka" kompozytora irlandzkiego, który wraz ze swoim zespołem "Anuna" dokonał wielu nagrań płytowych utrzymujących się na pierwszych miejscach list przebojów muzyki klasycznej.



Ten koncert to czas rozważania o tych, którzy odeszli, a byli nam bliscy. To inspiruje do zagłębienia się w rozważania o miłości, tęsknocie i tym o czym Edward Stachura tak pięknie powiedział: "Cokolwiek prawdziwie się zaczyna nigdy się nie kończy".

Pragnieniem artystów było by koncert w ich wykonaniu był okazją do refleksji... może się uda, wszak muzyka jest dotykaniem niewidocznego - jak określiła to Alicja Saturska.

* * *

Już od średniowiecza dzień 22 listopada, kiedy kościół wspomina św. Cecylię, był świętem nakazanym. Z czasem stał się okazją do festiwali muzycznych. Alicja Saturska wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Chóru "Rezonans" przyjmując za cel pielęgnowanie i promowanie muzyki religijnej, wokalnej i instrumentalnej oraz potrzebę przybliżenia wartości i ducha muzyki różnych religii w duchu ekumenizmu zainicjowała listopadowe koncerty ku czci Św. Cecylii, patronującej tej najpiękniejszej ze sztuk.

Koncerty "Triduum Caecylianum" stają się dla licznej grupy słuchaczy nie tylko pięknym przeżyciem duchowym, także niecodziennym przeżyciem artystycznym. Gwarancją wysokiego poziomu artystycznego koncertów w zamojskich świątyniach jest udział znakomitych artystów, zespołów i chórów, cieszących się uznaniem w kraju i za granicą.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2009-11-22 przeczytano: 8186 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet