www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: W listopadzie grzmi, rolnik dobrze śpi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Miejsce odkrywania talentów - rozmowa z Andrzejem Szumowskim

Z Andrzejem Szumowskim, dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego, od 10 lat wolontariuszem Fundacji ABC XXI "Cała Polska czyta dzieciom" i koordynatorem wojewódzkim tej akcji - rozmawiam o działalności placówki kierującej swoją ofertę do dzieci i młodzieży.

Teresa Madej - To ponowna pana nominacja. Dziesięć lat kierowania placówką to spory okres czasu. Proszę o krótką prezentację instytucji, którą zarządza.

Andrzej Szumowski - Tak, to prawda. Dziesięć lat temu wygrałem konkurs na dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu. Wtedy ta placówka oświatowa, którą na co dzień zarządza Prezydenta Miasta Zamościa, a patronat czy nadzór pedagogiczny nad tą placówka ma lubelski kurator oświaty, mieściła się na Starówce. Tam też mieliśmy swoje sale i główną siedzibę.

Teresa Madej - Historia MDK liczy sobie ponad 60 lat.

Andrzej Szumowski - Tak, historia naszej placówki to przeszło 65 lat, wiele pokoleń, wielu młodych ludzi. Od pięciu lat mieścimy się w nowej siedzibie na ulicy Kamiennej 20. Piękny budynek oddany przez miasto - biblioteka i w części tego budynku mamy swoje sale.



Teresa Madej - Potrzebna jest jeszcze super kadra. Powiedzmy o tej kadrze i zdaniach MDK.

Andrzej Szumowski - Naszą misją jest praca z młodzieżą. Młodzieżowy Dom Kultury to placówka wychowania pozaszkolnego. Prowadzimy zajęcia stałe z grupami młodzieży. W bieżącym roku tych grup jest blisko pięćdziesiąt. Na co dzień zajęcia prowadzą wspaniali nauczyciele - kadra pedagogiczna, dwunastu bardzo wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy prowadzą zajęcia: taneczne, plastyczne, rękodzieła artystycznego, zajęcia informatyczne, z języka angielskiego, szachowe, fotograficzne.

Teresa Madej - Długo można jeszcze wymieniać. Renomą MDK są jego słynni wychowankowie: Beata Ścibakówna, Dariusz Tokarzewski, Marek Grechuta, czyli na zasadzie - czym skorupka za młodu nasiąknie. Do kogo adresujecie swoją ofertę i czy są chętni?

Andrzej Szumowski - MDK to z jednej strony niewielka placówka, ale co dzień, od poniedziałku do soboty, głównie popołudniami, ale w sobotę również rano, przychodzi grupa prawie 650 uczestników. To są dzieci w wielu przedszkolnym korzystające z zajęć rytmicznych i wokalnych, młodzież w wieku szkolnym i młodzież gimnazjalna. Adresujemy swoją ofertę do dzieciaków i młodzieży naszego miasta, chociaż na nasze zajęcia przychodzą również dzieci z okolicznych miejscowości.

Teresa Madej - I wszyscy realizują tam swoje pasje. Pragnę podkreślić, że od lat MDK uczestniczy w akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i odnosi sukcesy.

Andrzej Szumowski - Tak. Oprócz tych zajęć stałych, oprócz tych 50 form codziennych zajęć, staramy się zainteresować i przyciągnąć dzieciaki na różnorodne akcje i zajęcia okazjonalne. Taką jest już od 10 lat akcja "Cała Polska czyta dzieciom", nie tylko realizowana w naszej placówce, ale i w licznych szkołach, przedszkolach i bibliotekach całego miasta i całego kraju. Kiedyś organizowaliśmy wspólne czytania w Osiedlowym Domu Kultury "Okrąglak", bo MDK aktywnie współpracuje ze Spółdzielnią Mieszkaniową im. J. Zamoyskiego oraz Spółdzielnią im. W. Łukasińskiego. Staramy się od 10 lat przekonać dzieci i ich rodziców, że warto czytać.

Teresa Madej - Bo książki są mądre. A czy czytaliście wspólnie "Pana Tadeusza" podczas ostatniej ogólnopolskiej akcji?

Andrzej Szumowski - Nie czytaliśmy "Pana Tadeusza", ale co roku czytamy "Lokomotywę". Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to jest pierwszy tydzień czerwca. Czytanie i zwracanie uwagi na czytelnictwo jest naszym wspólnym celem. Powiem szczerze, że 10 lat temu urodził mi się mój najmłodszy syn i wykorzystałem tę wiedzę na "żywym" organizmie. Kuba potwierdzi, że to czytanie spowodowało, że jest teraz całkiem niezłym uczniem.

Teresa Madej - Odnotujemy też, że MDK jest ostoją dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i nawet z medalem dla sztabu.

Andrzej Szumowski - To prawda. Oprócz wielu kampanii, akcji społecznych, od wielu, wielu lat organizujemy miejski sztab WOŚP. Jest to wspólne działanie ponieważ do tej akcji zapraszamy grupę 650 wolontariuszy z całego miasta. To jest młodzież i dzieciaki, to są wspaniali nauczyciele, którzy biorą udział w tej akcji. Co roku kwestują, zbierają pieniądze i przeznaczamy je na szlachetny cel. Myślę, że jest to wielka lekcja wychowawcza.

Teresa Madej - I w ten sposób buduje się nową generację społeczeństwa obywatelskiego.

Andrzej Szumowski. Tak. Myślę, że to jest ważne. Oprócz tego zajmujemy się innymi działaniami.

Teresa Madej - Zauważyłam na państwa stronie nowy projekt i intrygujące hasło - Dom z wyższą kulturą. To nowy projekt i ponownie sukces?

Andrzej Szumowski - Kilka lat temu napisaliśmy projekt i stanęliśmy do konkursu ogłoszonego przez Alior Bank. Konkurs nosił nazwę "Dom z wyższą kulturą". Zwycięski projekt napisała Małgorzata Magryta, nauczyciel plastyki. Zajęliśmy I miejsce i uzyskaliśmy tytuł "Domu z wyższą kulturą", a projekt dotyczył polskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Grupa młodzieży brała udział w warsztatach fotograficznych, plastycznych. Zwiedzaliśmy Zamość, byliśmy w Białowieży, Toruniu i Malborku. Dzięki temu dzieciaki z naszego miasta miały możliwość poznania tych miejsc. Potem poszliśmy za ciosem.

Teresa Madej - Czyli mówmy o tym, że MDK jest organizatorem konkursu "Skarby UNESCO w Polsce". Czy jest to konkurs cykliczny?

Andrzej Szumowski - Jest to konkurs cykliczny, z tym, że na taki ogólnopolski konkurs potrzebne są znaczne środki finansowe. Doszliśmy do wniosku, że aby był dobrze zorganizowany to będzie miał formułę biennale, czyli będzie organizowany co dwa lata. Oprócz tego prowadzimy 2 galerie: Galerię Sztuki Dziecka na Kamiennej i Galerię Fotografii "Na Poddaszu". Tam organizowane są cykliczne wystawy i prezentowane efekty tego konkursu.

Teresa Madej - Powiedzmy jeszcze, że w związku z licznymi kołami zainteresowań - bo w takiej formule realizowana jest praca z wychowankami, jest MDK w Zamościu Miejscem Odkrywania Talentów. Czy pan dyrektor posiadł jakiś szczególny dar?

Andrzej Szumowski - To nasza wspólna sprawa. Dwa lata temu Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło projekt "Odkrywania talentów" i wpisało Młodzieżowy Dom Kultury na tę zaszczytną listę. My staramy się szukać tych talentów. Zaczynamy bardzo wcześnie bo zapraszamy przedszkolaki na zajęcia rytmiczne. Potem staramy się im pokazywać sztuki piękne, potem wchodzi fotografia. Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że MDK jest miejscem odkrywania talentów. Wspomniała pani sławnych wychowanków, ale dzisiaj MDK jest także miejscem pozyskiwania stypendiów. Te młode talenty biorą udział w licznych konkursach. Do stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego stanęła grupa dzieciaków i w tym roku mamy 14 stypendystów. Myślę, że jest to dowód, że idziemy w dobrym kierunku, i że warto uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych.
Nie powiedziałem jeszcze o wymianie międzynarodowej, o warsztatach artystycznych. Pieniądze, które pozyskujemy dla naszych utalentowanych, młodych wychowanków to potem są zainwestowane w ich warsztaty, często są warsztaty zagraniczne. W tym roku byliśmy we Francji, w ubiegłym roku we Włoszech. Powstają prace, które możemy pokazać w galeriach. Prowadzimy zajęcia i powiem, że brakuje nam już miejsc.

Teresa Madej - Pomówmy jeszcze o pana pasji - fotografii. W jaki sposób przekłada się to na pracę z wychowankami? Chcą razem z panem dyrektorem fotografować?

Andrzej Szumowski - W MDK prowadzę zajęcia z fotografii od 1991 r. Od 1988 r. jestem członkiem Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego. Moja grupa to młodzi ludzie z zamojskich gimnazjów i liceów. Przychodzą, starają się realizować swoje pasje, pokazują swoje zdjęcia, robimy wspólnie wystawy i chodzimy na plenery. Myślę, że jest to dobry sposób aktywnego i mądrego spędzania czasu.

Teresa Madej - Czy zostało jeszcze miejsce na plany i marzenia skoro jest to wyjątkowo bogata oferta?

Andrzej Szumowski - Oferta MDK jest tak bogata bo to praca moich wspaniałych kolegów, nauczycieli. To im trzeba podziękować. Zajęcia taneczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, podobnie zajęcia plastyczne, szachowe, fotograficzne. Nie powiedzieliśmy jeszcze, że MDK wspólnie z Fundacją ABC XXI realizuje bardzo ciekawy projekt o nazwie "Generacja Kreacji". Jest to projekt adresowany do domów dziecka i seniorów. Od 3 lat grupa dzieciaków z Domu Dziecka i seniorów z Uniwersytetu III Wieku spotykają się co dziennie i realizują swoje pasje artystyczne. Malują, fotografują, chodzą na wycieczki oraz tworzą spektakle teatralne, które pokazujemy na podsumowaniu tych projektów.

Teresa Madej - Myślę też, że Państwo odpowiadacie za ich osobowość, za ich rozwój i w pewien sposób za ich przyszłość. Bardzo dziękuje za interesującą rozmowę.

Andrzej Szumowski - Dziękuję pani za zaproszenie. Gorąco zapraszam na zajęcia pozalekcyjne do Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2012-09-21 przeczytano: 4822 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet