www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: Święta Katarzyna po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Folkowa "Biała Pastorałka"

Znane kolędy i piękne pastorałki przypomniano na dwie setki głosów. Ludowe jasełka opowiedziały nam historię Narodzin Dzieciątka Jezus. Na scenie Zamojskiego Domu Kultury, w Koncercie Noworocznym "Biała Pastorałka", zaprezentowało się w strojach ludowych kilku regionów naszego kraju ponad 200 tancerek i tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" (26.01.).



Tradycyjnie, widowiskiem taneczno-muzyczno-słownym, "Zamojszczyzna", wraz z wierną sobie zamojską publicznością, powitała Nowy Rok. W świątecznej, zimowej scenografii, wśród której znaczące miejsce zajęła gwiazda Betlejemska, rozegrała się fascynująca Wigilijna opowieść o "najcichszej z nocy", tajemnicy Narodzin Dzieciątka Jezus i wielkiej radości ludzi z powodu Dobrej Nowiny. Bogaty, dobrze skonstruowany scenariusz przedstawienia opowiada o reakcji dzieci i dorosłych na fakt narodzin Dzieciątka Jezus. To piękna kultywacja tradycji bożonarodzeniowej, która ukazuje polskie, ludowe zwyczaje. Z ogromnym profesjonalizmem, zrealizowali program nie tylko członkowie grup najstarszych I i II, ale również, z fantastycznym zaangażowaniem, dwie najmłodsze grupy VI Zespołu "Zamojszczyzna".



Każdy występ, czy to wykonanie kolędy, czy znakomicie wpleciony w program taniec ludowy i przyśpiewki, a także recytacje i scenki jasełkowe kończyły długie i gorące oklaski publiczności. Nie ma bowiem wdzięczniejszego występu nad ten, gdy na scenie, w przepięknych, ludowych tańcach wirują kolorowe spódnice, fartuszki i wstążki wplecione w warkocze tancerek. Nie ma bardziej żywiołowych występów nad ten, kiedy w złożonych układach choreograficznych tancerze przeskakują nad laską w rytm skocznej muzyki góralskiej. Co więcej, nikt nie zachwyci bardziej widowni niż chór aniołów i śnieżynek oraz wędrówka pastuszków by złożyć hołd Nowonarodzonemu.

Tego mroźnego wieczoru powitały nas słowa "Wilijnej Pastorałki", wykonanej przez solistki i grono Aniołów z grup II, III, V. Popłynęły ze sceny "życzenia szczęścia ponad światem na Nowy Rok". Tekst przywołał wspomnienie słodkiego dzieciństwa i niecierpliwe oczekiwanie na "gwiazdę Betlejemskiej nocy". Klimat wyjątkowej nocy spotęgował taniec Śnieżynek z grupy V. Przywoływanie "gwiazdy nadziei" oraz wykonanie kolędy "Bóg się rodzi" wybudziło, śpiących w najlepsze, pastuszków, których rola w spektaklu była nie do przecenienia. Zapewnieni przez Aniołów, że to "nie koniec świata", jeno się "Zbawiciel świata w Betlejem się narodził" i należy Go powitać - pastuszkowie przyjmują na siebie wielką odpowiedzialność i już wspólnie z Aniołami wyśpiewują kolędę "Gdy się Chrystus rodzi", a następnie udają się do Betlejem z darami. "Szedł Bartek ze młyna, a w orku kwiczała mu świnia, Antek szedł w środku i dźwigał Bogu plaster miodku Do stajenki szli, dary nieśli, grali i śpiewali".



W trakcie ich podróży na scenie pojawiły się dziewczęta z grupy IV i II z kolędą "Oj Maluśki, Maluśki". Akompaniament na skrzypcach wzmocnił wymowę przepięknego śpiewu chórzystek. Zwołanie: "Muzykanty po pastyrsku" sprowadziło na scenę grupę II w strojach regionu żywieckiego. Mogliśmy podziwiać wspaniałe układy choreograficzne do energetycznej muzyki w wykonaniu kapeli, kierowanej przez Wojciecha Tybulczuka. Zmiana tonacji i podziwiamy taniec zamojski, od walczyka, w wybornym wykonaniu grupy I. Obroty, wirowania, przytupy oraz przyśpiewki - tak tańczą najstarsze pary w darze dla Małej Dzieciny - oberek za oberkiem, "do rana białego".

Czas na kolędę "Z Narodzenia Pana" wyśpiewaną przez grupę IV. W chwilę potem kapela "daje ognia, bo dziecina godna" i na scenie króluje taniec łowicki i przyśpiewki w wykonaniu tancerzy grupy V. Scenę wypełnili kolędnicy z gwiazdą, czyli tancerze dwóch grup VI, którzy "śpiewaniem, dzwonieniem pozdrawiają ludzi i radośnie głoszą, że Chrystus się rodzi". Przy żłobie Pana zrobiło się bardzo wesoło. Tancerze śpiewają i "grają" niczym bajkowa orkiestra, wspierani przez prawdziwą kapelę.

Do zgormadzonych przyłączają się tancerze grupy IV i V oraz II, zapełniając całą powierzchnię sceny Zamojskiego Domu Kultury. Mocno brzmi znana pastorałka "Północ już była". Uroku wykonaniu dodaje różnorodność i bogactwo strojów ludowych, prezentujących regiony naszego kraju. Potem byliśmy świadkami niesamowitego żywiołu na scenie, gdy w tany poszła grupa II.



Podczas folkowych jasełek nie zabrakło sceny z Herodem, który pojawił się w otoczeniu swojego dworu jako zapowiedź dalszych dramatycznych wydarzeń. Zanim jednak rozprawiła się z nim Śmierć, mogliśmy wysłuchać kolędy "Wesoła Nowina" w wykonaniu tancerzy w strojach kontuszowych i ich partnerek, wystrojonych w kostiumy historyczne.

W dalszej części widowiska zamojska publiczność poznała kulisy spotkania Heroda i Trzech Króli, którzy idąc za gwiazdą do Betlejem , jak przystało na Mędrców, nie wyjawili Herodowi miejsca pobytu króla żydowskiego. Kiedy Herod podejmuje decyzję o wymordowaniu wszystkich dziatek w kraju, dworzanie opuszczają króla i nawet Diabeł nie podejmuje walki z Bogiem, tylko oczekuje na duszę złoczyńcy. Wkrótce nadchodzi nieubłagana Śmierć i Herod trafia do piekła. Sprawiedliwości staje się zadość. Scenę kończy spotkanie Diabła z Panem Twardowskim, który nie uląkł się "wnuczka lucypera". "Jam polski pan, Paniątku się kłaniam i zapraszam w tan". Te słowa były sygnałem dla reprezentacyjnej grupy "Zamojszczyzny" - grupy I, która w strojach z epoki, z wielką gracją zatańczyła poloneza, przepięknie śpiewając "Gdy człek w taniec polski stanie".



Ale to jeszcze nie był wielki finał. Tancerze grupy V recytowali tekst o "Nocy nad Betlejem świętej i cichej", a następnie wraz z tancerzami grup VI radośnie wyśpiewano "Jam jest dudka". Po najmłodszych - śpiewając "Nużmy bracia pastuszkowie" do skocznej muzyki wygrywanej przez kapelę, tańcząc mazura - znakomicie zaprezentowała się grupa I, w strojach kilku regionów Polski.

Oj skocznie witano Jezusa: "Zarznij basetlino, gruba bas - maryno i gajdy. Fajne z nas chłopaki, a nie żadne ciamajdy. Pobłogosław Panie za to nasze granie wesołe, bośmy przez zawieję poszli do Betlejem z Aniołem" - recytowała grupa IV, by za chwilę zaśpiewać "Hej, w Dzień Narodzenia".

Ostatnie sceny folkowej "Białej Pastorałki" rozegrały się w rytmach krakowiaka, bo jak głosił tekst - "W każdej szopce jak wiadomo tańczy krakowiaków grono". Tancerze krakowiacy z grup: V, Vi i IV nie tylko świetnie poradzili sobie z choreografią, także ze śpiewem, któremu wtórował krakowski hejnał. Rewelacyjnie zaśpiewali: "Malowany wózek", Płynie Wisła" oraz "Hej chłopcy, dziewczęta".



Na wielki finał wybrzmiało ze sceny: "W Polsce dziś radość wszędzie, wszyscy łamią opłatek. Więc i my po kolędzie przychodzimy na ostatek". A w tany poszła grupa I, tym razem wykonując tańce rzeszowskie, od polki kucanej, po oberki, których obroty zyskiwały prędkość światła. Mistrzowskim tańcom towarzyszyły gorące brawa i wspaniała zabawa na widowni. Owacje przyszły wraz z ukłonami wykonawców i życzeniami: "Na szczęście, na zdrowie, na to Boże Narodzenie! Żebyście byli weseli jako w niebie anieli". Kończącej Koncert Noworoczny przepięknej "Białej Pastorałki" wysłuchaliśmy w wykonaniu ponad dwustu wspaniałych wykonawców.

Imponujący program widowiska przygotowali: Barbara Rabiega, Monika Hildebrand, Wojciech Tybulczuk, Alicja Bojarczuk oraz kierownik ZPiT "Zamojszczyzna" - Jolanta Kalinowska-Obst.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2013-01-30 przeczytano: 13512 razy.



Zobacz podobne:
     Koralowe Gody. Jubileusz 35-lecia ZPiT "Zamojszczyzna" / 2021-10-08
     "Koralowo i folkowo" - jubileuszowy koncert ZPiT "Zamojszczyzna" i zespołu Dikanda / 2021-08-12
     "Zamojszczyzna" dała koncert "Dla Medyków" / 2021-06-15
     Zamojszczyzna rozsławiała Zamość w Kraju Kwitnącej Wiśni / 2018-09-09
     Zamojszczyzna w Chinach i w Japonii / 2017-10-29
     Wytańczyli nagrody w Drohiczynie / 2016-12-07
     "Zamojszczyzna" w Chinach / 2016-09-15
     Tancerze "Zamojszczyzny" z sukcesami w Drohiczynie / 2015-12-09
     Jubileusz 30-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" / 2015-10-07
     Sukcesy "Zamojszczyzny" w Wilanowie / 2015-05-19
     Koncert Noworoczny "Zamojszczyzny" / 2015-01-08
     Zatańczyli z sukcesami w Drohiczynie / 2014-12-10
     Tancerze "Zamojszczyzny" walczyli o "Złote Pióro" / 2014-10-21
     Koncert dla Mecenasów kultury tradycyjnej / 2014-10-13
     "Zamojszczyzna" z koncertem dla partnerskiego Schwaebisch Hall / 2014-08-05
     "Zamojszczyzna" w finałach Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich / 2014-04-07
     "Wszystko dla Pań" od "Zamojszczyzny" / 2014-03-10
     ZPiT "Zamojszczyzna" tańczył dla Belgów / 2013-08-29
     Folklor ma sens - rozmowa z tancerzami "Zamojszczyzny" / 2013-08-04
     "Taneczny Krąg" szczęśliwy dla "Zamojszczyzny" / 2013-04-23

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet