|
Perłowy jubileusz Capella all'Antico z ZamościaOwacjami na stojąco przyjęto koncert, który odbył się z okazji wyjątkowego i donośnego jubileuszu 30-lecia Zespołu Muzyki Dawnej "Capella all'Antico", działającego przy Zamojskim Domu Kultury. Uroczysty koncert odbył się w zabytkowych, XVII-wiecznych, wnętrzach Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu (21.09.).
Fenomen tego zespołu polega na tym, że mimo iż jest to zespół młodzieżowy i żaden z muzyków nie jest muzykiem etatowym, to jednak poziom artystyczno-muzyczny , również w ocenie specjalistów, umiejscawia go wśród zespołów profesjonalnych. Świadczy o tym historia, czyli dochodzenie do tego profesjonalizmu, jak również dokonania muzyczne w salach koncertowych w Polsce i za granicą.
Nadkomplet gości w Sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu, na jubileuszu 30-lecia Zespołu Muzyki Dawnej Capella all'Antico powitał Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury, przy którym działa "Ambasador Kultury Zamościa". Zaproszenie przyjęli między innymi: przedstawiciele Miasta Zamość i Rady Miasta Zamość, Urzędu Marszałkowskiego w Zamościu, Wydziału Kultury i Spraw Społecznych UM Zamość i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej.
Witano także zaprzyjaźnione zespoły, z którymi Zespół Muzyki Dawnej wielokrotnie koncertował: "Sine Nomine" z Lublina i Zespół "Nie Ten Dzień" z Zamościa. Z dużą atencją Janusz Nowosad powitał Barbarę Obst, mamę Krzysztofa Obsta, założyciela i kierownika Zespołu Muzyki Dawnej. Serdecznie witano rodziców byłych i aktualnych członków Zespołu, osoby, które działały i działają na rzecz Zespołu i sponsorów jubileuszowych uroczystości.
Janusz Nowosad zacytował fragment wywiadu z Krzysztofem Obstem, jaki ukazał się w najnowszym numerze Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego. Na pytanie: Czy początkowo trudno było zebrać członków Zespołu, Krzysztof Obst odpowiedział: Byłem młody, a determinacji było we mnie więcej niż umiejętności. Z rozpędu nabrałem dużo dzieci. Pamiętam, że ze Szkoły Podstawowej Nr 3, od pani Jadzi Zakrzewskiej, przyszła prawie cała klasa. W MDK-u było pudło plastikowych fletów i graliśmy na nich, trochę śpiewaliśmy. To było bardzo, bardzo niefachowe - muszę przyznać. Wyjaśniono mi to na Festiwalu w Kaliszu w 1986 r. Po tym wziąłem się do solidnej pracy, nad Zespołem, i nad sobą.
- Za chwilę - Państwo - wycinek tej solidnej pracy będziecie mieli przyjemność zobaczyć - zapowiedział koncert Janusz Nowosad. Perłowy jubileusz poprowadził Łukasz Kot.
Zespół Muzyki Dawnej Capella all'Antico jest kameralnym zespołem instrumentalnym, wykonującym utwory kompozytorów europejskich epoki średniowiecza i renesansu. Kompozycje te Zespół wykonuje na instrumentach muzycznych wykonanych na autentycznych pierwowzorach: fideli, rebekach, mandorze oraz fletach prostych i instrumentach perkusyjnych. Muzycy występują w stylowych kostiumach, nawiązujących do strojów z historycznych rycin i malowideł. Kolejne pokolenia utalentowanych, młodych muzyków wpisują Zespół do czołówki polskich młodzieżowych grup instrumentalnych wykonujących muzykę dawną. Założycielem i kierownikiem artystycznym Zespołu jest niezastąpiony i wyjątkowy Krzysztof Obst.
Capella all'Antico powstała we wrześniu 1983 r. w Zamościu. Działa pod opieką Zamojskiego Domu Kultury. Zespół znakomicie wpisuje się w scenerię renesansowego miasta i jego chlubną tradycję, bo przecież z mecenatu Jana Zamoyskiego korzystał wybitny kompozytor epoki Odrodzenia Mikołaj Gomółka. W uznaniu godnego reprezentowania Zamościa na koncertowych salach wielu miast, Polski i za granicą - Capellę uhonorowano tytułem "Ambasador Kultury Zamościa" oraz dwukrotnie Nagrodą Województwa Lubelskiego. Rangę artystycznych dokonań poświadczają nagrody: ośmiokrotnego laureata Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, z dodatkowym uhonorowaniem nagrodą Grand Prix (w 2008 r.) - Pucharem Ministra Edukacji Narodowej.
Zespół Muzyki Dawnej jest wielokrotnym laureatem konkursu "Muzyka Dawna w Lublinie" i Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku. Koncertował podczas festiwali w Jarosławiu, Nowym Sączu, Płocku, Elblągu, Świeradowie Zdroju, Radomiu i Krakowie. W Niemczech wystąpił z blisko sześćdziesięcioma koncertami. Ponadto grał w Serbii, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Rumunii, na Ukrainie i w miastach Siedmiogrodu. W obecnym składzie koncertował na festiwalach rangi międzynarodowej - "Pieśni naszych korzeni" w Jarosławiu oraz Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej. Wygrał dwukrotnie konkurs "Muzyka Dawna w Lublinie", zdobył Złotą Harfę Eola na 33. Festiwalu "Schola Cantorum". Wystąpił także na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie.
Koncerty Zespołu Muzyki Dawnej Capella all'Antico niosące nutę minionych epok, sekretny urok sztuki przeszłości spotykają się z ciepłym przyjęciem publiczności. Jubileuszowy koncert Zespołu Muzyki dawnej Capella all'Antico przeniósł publiczność w czasy średniowiecza i renesansu za sprawą XIII, XIV i XV wiecznych utworów polskich, włoskich i francuskich kompozytorów. W pierwszej części koncertu wystąpili muzycy z aktualnego składu Zespołu - mistrzowsko wykonując następujące utwory: "Saltarello nr 3", "Virginem mire pulcritudinis", "Englisch Dance", "Rondo", Saltarello nr 1", kolejne "Rondo" i "Trotto". Przepiękne utwory zróżnicowane były tempem i klimatem muzycznym.
Występ uświetnił udział "Old Girls", czyli pań, które niegdyś grały w Zespole, muzyków, którzy specjalnie z okazji jubileuszu przyjechali do Zamościa. W wykonaniu pięciu pań "w cywilu" i dwóch w kostiumach z epoki mogliśmy wysłuchać rewelacyjnie zagranych: estampidy "Belicha" i Saltarello nr 2". Do muzyków dołączył zespół wokalny "Sine Nomine" z MDK w Lublinie, pod kierunkiem Izabeli Urban. Oba zespoły wielokrotnie występowały razem w kraju i za granicą. W kolejnej, znakomitej części koncertu zaprezentowano między innymi Lorenzo da Firenze "Su la rivera". W utworze "Niedziela" wybrzmiały połączone siły zamojskie i lubelskie za sprawą postaci autora, Sebastiana Klonowica. Wyjątkowej urody utwór odnaleziony kilka lat temu w Bibliotece im. Łopacińskich, wykonany został błyskotliwie przez muzyków zespołów muzyki dawnej i zaprzyjaźniony Zespół "Nie Ten Dzień" prowadzony przez Wiesława Jarockiego. W finałowym utworze najwyższej klasy "Tourdion" wystąpili wszyscy muzycy uczestniczący w jubileuszowym koncercie.
Jak wiemy już - zaczęło się od pudełka z fletami. Podczas jubileuszowego koncertu mogliśmy zobaczyć jak pięknie rozwinął się zamojski Zespół Muzyki Dawnej pod kierownictwem Krzysztofa Obsta, który nie ma równych sobie w kraju. Muzyków i koncert przyjęto kilkukrotnymi, długo nie milknącymi brawami. Wisienką na torcie była niespodzianka od Zespołu "Nie Ten Dzień" i Tomasza Ziąbkowskiego, muzyka i jak się okazuje tekściarza, który napisał okolicznościowy tekst, panegiryk na cześć Krzysztofa Obsta, któremu "Polihymnia (uświetniała śpiewem biesiady bosko-ludzkie i uczty olimpijskie samych bogów) sprzyja", Vivat Krzysztof Obst!
Z okazji pięknego jubileuszu 30-lecia działalności na ręce kierownika Zespołu - Krzysztofa Obsta - Tomasz Kossowski, wiceprezydent Miasta Zamościa i Jan Wojciech Matwiejczuk, przewodniczący Rady Miasta Zamość złożyli gratulacje i podziękowania.
- Jest mi niezmiernie miło pogratulować Państwu kunsztu artystycznego. Zamość - "Miasto Renesansu" i Capella all'Antico z muzyką średniowiecza i renesansu - idealnie się tu wkomponowuje. Mam nadzieje, że nadal będziecie Państwo tak godnie nas reprezentować - powiedział Tomasz Kossowski. W imieniu Prezydenta Miasta Zamościa Marcina Zamoyskiego i po pozytywnym zaopiniowaniu przez Konwent Rady Miasta wiceprezydent przekazał dla Zespołu Muzyki Dawnej Medal "Zasłużony dla Zamościa". Wiceprezydent Kossowski odczytał także List Gratulacyjny skierowany przez Prezydenta Zamościa do Zespołu i Krzysztofa Obsta, dziękując mu za osobiste zaangażowanie, pasję i profesjonalizm w prowadzeniu Zespołu oraz nagradzając finansowo. Kwiaty i podziękowania od Urzędu Miasta przekazano również Barbarze Obst, mamie Krzysztofa Obsta.
Kierownikowi podziękowania złożyły utalentowane dziewczęta - skład jubileuszowy i dawny Zespołu. W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana gratulacje z okazji jubileuszu złożyła Aneta Najda - Krzysztofowi Obstowi oraz dawnym i aktualnym członkom Zespołu - dziękując za rozsławianie w świecie i kraju nie tylko Zamościa ale i Lubelszczyzny. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał także Dyplom uznania dla Zespołu za kultywowanie tradycji muzycznych oraz Nagrodę Kulturalną w postaci instrumentu muzycznego (pradziadek oboju).
Podziękowania złożyła tacie Agnieszka Obst - za miłość do muzyki dawnej, która towarzyszy jej od 30 lat. Były gratulacje od kolegów szkolnych, zespołów i instytucji współpracujących z Zespołem: Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", Stowarzyszenia "Wołyniaków" w Zamościu z życzeniami za służbę kulturze i Ojczyźnie - "By słońce nigdy nie zachodziło nad panem Krzysztofem", drużyny z Nowej Dęby Zespół Tańca Dworskiego oraz "Sine Nomine" Zespołu Wokalnego z Izabelą Urban. Osobiste i służbowe życzenia - nadal tak pięknych i utalentowanych dziewcząt - od Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" złożyła mężowi Jolanta Kalinowska-Obst. Życzenia aby nadal Krzysztof Obst zarażał swoją pasją młodzież - przekazała Zofia Piłat.
Za 30 lat podziękował członkom Zespołu - obecnym i byłym, dobrym ludziom i współpracującym artystom Krzysztof Obst. Serdecznie dziękował za przybycie Jackowi Urbaniakowi, ekspertowi w dziedzinie muzyki dawnej, wspierającym Zespół radą. Jubileuszowy koncert zakończyło wspólnie odśpiewane "Sto lat".
Wartością dodaną jubileuszu 30-lecia jest płyta "Barwy średniowiecza', zawierająca 15 utworów w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej, wydana przez Zamojski Dom Kultury. Nagrania dokonano w Sali Jazz Club "Kosz" w Zamościu. Tego jubileuszowego wieczoru tu również odbyło się spotkanie wspomnieniowe, podczas którego zacny jubileusz uczczono lampką szampana i tortem. W samych superlatywach o poziomie Zespołu wyrażał się Jacek Urbaniak, kierownik Zespołu Ars Nova, kompozytor, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. Wnętrze Klubu zdobiły plakaty z koncertów Zespołu Muzyki Dawnej oraz ogromna ilość nagród i wyróżnień uzyskana na festiwalach i konkursach na przestrzeni 30 lat działalności artystycznej. Były wspomnienia przywołane zdjęciami zamieszczonymi na płycie, rozmowy i kolejne pamiątkowe zdjęcia. Były deklaracje dalszych spotkań i koncertów - aktualnych i byłych członków Zespołu.
To ważny jubileusz w krajobrazie artystycznym i kulturalnym Zamościa. Nie waham się stwierdzić, że ten jubileusz to powód dla dumy dla naszego miasta, w którego renesansowy, unikalny klimat wpisuje się jeden z najlepszych w kraju zespół instrumentalny grający muzykę dawną. Talent muzyków, upór, serce oraz mądrość założyciela procentują. Chapeau bas! Vivat Capella!autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2013-09-23 przeczytano: 8609 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|