|
Wznowienie prac na obiektach fortecznych Twierdzy ZamośćWznowione zostaną prace przy odbudowie bastionu II i III zamojskiej twierdzy, przerwane odkryciem na bastionach reliktów z czasów Bernarda Morando. Miasto Zamość podpisało z firmą Budimex umowę na prace budowlane, realizowane w ramach projektu "Zamość, miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki" (4.11.).
Pierwotnie inwestycja miała być zakończona do kwietnia 2012 roku. - Przestój, który trwał kilkanaście miesięcy, wymusił od nowa cały proces wydania pozwoleń na budowę w uzgodnieniu z konserwatorem i władzą wdrażającą, czyli z tymi, którzy przekazują dofinansowanie na to zadanie. Również wymogi formalno-prawne w prawie polskim budowlanym są bardzo długie - stąd poślizg w terminie realizacji. Całkowity koszt inwestycji to 68 mln zł. Kwota refundacji ze środków zewnętrznych wynosi obecnie ponad 53 mln zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, budżetu państwa oraz wkładu własnego Miasta Zamość - powiedział Tomasz Kossowski, wiceprezydent Miasta Zamościa.
- W połowie listopada rozpoczniemy prace na bastionie III. Równocześnie będą trwały prace konserwatorskie na bastionie II i III. W zależności od tego jak pozwolą warunki pogodowe przystąpimy do robót stricte murarskich, przy których zostanie zaangażowanych ok. 30 - 40 osób. Natomiast gros robót rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia 2014 r., z zaangażowaniem około stu osób z firm zamojskich. Duży zakres robót murowych i konserwatorskich czeka nas przy bastionie III, ponieważ jest trzykrotnie większy niż bastion II. Zgodnie z umową prace zostaną zakończone 15 października 2014 r. Termin jest realny, inaczej firma Budimex nie podpisałaby umowy - podkreślił Mirosław Polakowski, kierownik kontraktu, Budimex "Pomnik Historii Zamość".
Jak objaśniał Mirosław Polakowski - Odkrycie reliktów na bastionach spowodowało pewne zmiany konstrukcyjne na budynkach. W bastionie III roboty palowe zastąpiono iniekcją (wzmacnianie - mieszanie gruntu z cementem w celu podniesienia jego wytrzymałości). Zaistniała też konieczność zachowania masy zabytkowej i dobudowania do niej nowych murów. To wymagało uzgodnień konserwatorskich i projektowych. To samo dotyczy bastionu II. Połączono roboty konserwatorskie z konstrukcyjnymi, czego nie było tego w pierwotnym w projekcie, który zakładał, że na bastionie II i III jest "czysta ziemia".
Rolę inwestora pełni Zamojska Dyrekcja Inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w październiku przyszłego roku bastiony będą gotowe. Co się w nich znajdzie? Na razie nie wiadomo: - Naszym zadaniem jest stworzenie infrastruktury. Założenie jest takie, że jest to dziedzictwo kulturowe przeznaczone do zwiedzania. Natomiast mieszkańcy, którzy mają pomysły dotyczące wykorzystania tych obiektów powinny się z nami kontaktować. Cała ta infrastruktura, budowana od lat nie jest dla miasta, jest dla mieszkańców - rekapitulował Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa.
Wiceprezydent Tomasz Kossowski ma nadzieję, że po drodze nie będzie już żadnych odkrywek archeologicznych, a termin zakończenia prac, czyli październik 2014 roku będzie zachowany, co pozwoli na rozliczenie projektu zgodnie z umową o dofinansowanie.
Prace budowlane w ramach projektu realizowane są przez firmę Budimex od 2011 roku dzięki skutecznemu pozyskaniu przez Miasto Zamość środków zewnętrznych pochodzących z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Końcowym efektem realizacji projektu będzie powstanie produktu turystycznego twierdzy Zamość z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Dotychczas w ramach projektu wyremontowano między innymi: kazamaty bastionu II oraz kazamaty bastionu IV, wybudowano ścieżki terenowe wokół obiektów fortyfikacyjnych, wykonano most przed Bramą Szczebrzeską, przeprowadzono rewaloryzację zabytkowego Parku Miejskiego, wybudowano trzy parkingi dla samochodów osobowych i autokarów.
Teraz dojdzie jeszcze cały odcinek twierdzy zamojskiej, od południowej furty wodnej (za d. kościołem klarysek) z bastionem II, poprzez bastion III, który zaczyna
się od Bramy Szczebrzeskiej i ciągnąć się do ulicy Królowej Jadwigi, dodatkowo Park Miejski ze stawem oraz przedpole, czyli uformowane wały ziemne zgodne z wymogami konserwatora. Przy bastionie III powstanie lapidarium, obiekt o wymiarach 20 x 30 m, konstrukcji żelbetowej, przykryty dachem, w większości kryty szkłem. Uprawnienia konserwatorskie posiada kierownik budowy Waldemar Malesa, który realizował już prace na zamojskiej twierdzy. Wyobrażenie czekających nas prac można szacować na podstawie ilości cegły, która zostanie wykorzystana. Przywieziono już ok. 30 tys. sztuk, a potrzeba jej 300 tys.
- Warto dodać, że dzięki wnioskom Miasta Zamość, kierowanym do Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, poziom dofinansowania ze środków zewnętrznych został zwiększony z pierwotnego poziomu 60% do obecnego 80,96% - podkreślił Tomasz Kossowski, Zastępca Prezydenta Miasta Zamość podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawiciela firmy Budimex (5.11.).
* * *
Jak powiedział wiceprezydent Tomasz Kossowski - budowana od lat infrastruktura jest dla mieszkańców. Należy dodać, że powinna służyć także turystom, czyli stać się dla zamościan przysłowiową "wędką". Ale żeby tak się stało należy dobrze popracować nad tym, jak "sprzedać" odbudowaną i zrewitalizowaną Twierdzę Zamość. Sami przewodnicy turystyczni tego nie zrobią. To raczej Miasto Zamość i LOT powinni poprowadzić skuteczną kampanię reklamową nakierowaną już nie tylko na Miasto lecz także na Twierdzę, zapisaną złotymi zgłoskami na kartach historii naszego kraju. A zamościanie już powinni szukać w głowach pomysłu na to, jak zarobić na kolejnych bastionach. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2013-11-06 przeczytano: 4934 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|