www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Gala Podsumowania Roku Kulturalnego 2015 w Zamościu

Gala Podsumowania Roku Kulturalnego była okazją do uhonorowania osób i instytucji w sposób szczególny zaangażowanych w rozwój życia kulturalnego w mieście oraz do podsumowania najważniejszych wydarzeń kulturalnych mijającego 2015 roku (18.12.).

Szykowną Galę, zorganizowaną w Ośrodku Sportu i Rekreacji, poprowadzili: Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość i Janusz Myka, współwłaściciel Szkoły Tańca w Zamościu.

- Już po raz piętnasty, w dwudziestą trzecią rocznicę Wpisu Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO spotykamy się w tak zacnym gronie aby podsumować działania kulturalne w naszym mieście, wyrazić wdzięczność i uznanie za Państwa całoroczny trud i zaangażowanie, wręczyć wyróżnienia, ale także sprawić aby przeżyli Państwo wyjątkowy wieczór w gronie twórców, pracowników, animatorów i darczyńców kultury. Ten grudniowy wieczór dedykujemy Państwu w podziękowaniu za zaangażowanie, kreatywność i pasję, bez których niemożliwe byłyby działania w sferze tak niemierzalnej jaką jest kultura - mówiła Małgorzata Bzówka.Zaproszenie na uroczystość przyjęli między innymi: Danuta Grechuta, żona Marka Grechuty, Maria Sarnik-Konieczna i prof. Marian Konieczny, posłowie i senatorowie RP, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewody lubelskiego i marszałka województwa lubelskiego oraz prezydenci Miasta Zamość i przedstawiciele Rady Miasta Zamość.

Przybyli dotychczasowi laureaci honorowych tytułów: Ambasador, Sponsor i Animator Kultury Miasta Zamość, pracownicy zamojskich instytucji, prezesi i działacze stowarzyszeń kulturalnych, twórcy kultury różnych dziedzin - ludzie, którym na sercu leży dobro kultury Zamościa.

- Spotykamy się aby uhonorować działaczy kultury, osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta i podsumować ten rok, który mija. Chciałem zwrócić uwagę na jedną rzecz. W tym roku mnóstwo zamościan wyszło w kierunku kultury, wyszło na Stare Miasto, na nasz najpiękniejszy Rynek w Europie żeby się bawić, żeby tę kulturę chłonąć całym sobą i żeby uczestniczyć w tej kulturze. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w kulturę, ale i też tym, którzy zaangażowali się w sposób szczególny w wydarzenie, które ja osobiście zapamiętam na całe życie - "Romeo i Julia w Zamościu". W przyszłym roku również zechcemy zorganizować takie przedstawienie i widzę na sali dużo osób, które mogłyby wziąć w nim udział. Zapraszam. Życzę wszystkiego dobrego. Show must go on - powiedział Andrzej Wnuk, prezydent Miasta Zamość, dokonując oficjalnego otwarcia Gali Podsumowania Roku Kulturalnego 2015 w Zamościu.

Podczas uroczystego spotkania Brązowy Medal "Gloria Artis" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Stanisław Pasieczny.

Od 1965 r. uprawia samodzielną pracę artystyczną i zawodową. W latach 1975 - 1983 był głównym plastykiem Miasta Zamość. W latach 1983 - 2000 był Kierownikiem Galerii Sztuki Współczesnej, przemianowanej w BWA - Galerię Zamojską. W okresie 50 - letniej pracy artystycznej brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami. Jego akwarele o tematyce zamojskiej od lat są podziwiane i najchętniej kupowane. Zapisany Jego pędzlem Zamość w różnych porach roku od 50 - u lat zachwyca i jest niewątpliwie "kunsztownym malarskim pamiętnikiem Zamościa". Artysta jest twórcą wielu logotypów, w tym: Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego, kilkudziesięciu informatorów i kalendarzy wydarzeń kulturalnych, afiszy, ulotek itp.Decyzją Prezydenta Miasta Medal Zasłużony dla Zamościa otrzymał Stanisław Orłowski, zajmujący się fotografią od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Inicjator powołania do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego. A od 1988 do 2013 roku zamojskiej Galerii Fotografii "Ratusz". Uprawia głównie fotografię pejzażową i rodzajową. Nie stroni jednak od takich dziedzin, jak architektura, reportaż czy techniki specjalne.

Przyznawane przez Prezydenta Miasta Zamość tytuły honorowe i statuetki zaprojektowane przez artystę malarza Marcina Kowalika, odlane w pracowni artysty rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawy, przedstawiające hetmana Jana Zamoyskiego otrzymali:

Honorowy Tytuł "Ambasador Kultury Zamościa" otrzymała zamościanka, aktorka Teatru Narodowego Beata Ścibak - Englert.

Od 2011 roku wraz z mężem Janem Englertem patronuje Zamojskiemu Latu Teatralnemu. Jest propagatorką tego wydarzenia i współtwórczynią programów pośrednicząc w kontaktach z teatrami zawodowymi , uczestniczącymi w zamojskim przedsięwzięciu. Wnioskodawca: Zamojski Dom KulturyHonorowy Tytuł "Animator Kultury Zamościa"
Mateusz Szulakiewicz

Założyciel i Prezes Stowarzyszenia "Wszystko Gra" zrzeszającego absolwentów wyższych uczelni. Twórca i realizator interdyscyplinarnego Festiwalu Wszystko Gra w Zamościu a także cyklicznych wydarzeń kulturalnych w siedzibie Stowarzyszenia - Kazamacie Wschodniej Bastionu I. Wnioskodawca: Zamojski Dom Kultury

Katarzyna Puzio
Muzyk Orkiestry Symfonicznej. Inicjatorka powstania w Zamościu Akademii Rozwoju Talentu "Violinki" - jedynego w regionie ośrodka uczących i wychowujących dzieci poprzez muzykę Jest to tzw. Metoda Suzuki. Współrealizatorka "Poranków muzycznych w Orkiestrze". Wnioskodawca: Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu

Honorowy tytuł "Sponsor Kultury Zamościa "

W kategorii korporacji i przedsiębiorstw: PKP. Linia Hutnicza-Szerokotorowa. Sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu za wsparcie finansowe zamojskich wydarzeń kulturalnych: Zamojskiego Lata Teatralnego, festiwali jazzowych "Jazz na kresach, New Cooperation", Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych i Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica, e..." . Wnioskodawcami nagrody są: Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego, Zamojski Dom Kultury, Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. M. Kosza.
PKP LHS Spółka z o.o. z siedzibą w Zamościu Zamość jest laureatem 5 statuetek "Sponsor Kultury Zamościa" w latach: 2007, 2011, 2012, 2013, 2014. W 2015 roku Spółka otrzymała Honorowy Tytuł "Super Sponsor Kultury Zamościa" oraz statuetkę "Pegaz na torach"..PGNIG S.A. Centrala z siedzibą w Warszawie za wsparcie finansowe Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Wnioskodawca: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu

Perła. Browary Lubelskie z siedzibą w Lublinie za wsparcie finansowe Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Wnioskodawca: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu. W kategorii firm prywatnych: Euro Car. Spółka z o. o w Zamościu za wsparcie finansowe zamojskich wydarzeń kulturalnych: Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych "Eurofolk", Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica, e..." oraz całorocznej działalności wystawienniczej Biura Wystaw Artystycznych - Galerii Zamojskiej. Wnioskodawcami są: BWA - Galeria Zamojska, Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół ZPiT Zamojszczyzna". .

Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali:

Arkadiusz Grosman. Kapelmistrz Nieetatowej Orkiestry Wojskowej.

Orkiestra pod kierunkiem Kapelmistrza zabezpiecza oprawę muzyczną uroczystości i świąt państwowych oraz rocznicowych. Jest realizatorem plenerowego cyklicznego wydarzenia muzycznego pn. "Przegląd twórczości orkiestr wojskowych". Wnioskodawca: Stowarzyszenie "Jesteśmy z Toba Bądź z Nami".

Mirosław Chmiel. Fotograf, założyciel Zamojskiej Grupy Fotograficznej.
Autor wystaw fotograficznych obrazujących miasto i jego życie. Poprzez fotografie, prezentowane w prasie, na portalach dokumentuje wydarzenia kulturalne Zamościa. Wnioskodawca: Zamojski Dom Kultury.

Patryk Pawelec. Aktor. Recytator.

Wieloletni wolontariusz Zamojskiego Lata Teatralnego oraz laureat wielu prestiżowych nagród w ponadregionalnych konkursach teatralno - recytatorskich. Wnioskodawca: Zamojski Dom Kultury.

Zofia Monastyrska. Muzyk Orkiestry Symfonicznej.
Flecista z 50-letnim stażem pracy. Poza pracą zawodową aktywnie uczestniczy w krzewieniu edukacji muzycznej w Społecznym Ognisku Muzycznym i Towarzystwie Przyjaciół i Sympatyków Orkiestry. Wnioskodawca: Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu.

Galę uświetnił występ Kwartetu smyczkowego w składzie: Katarzyna Walach, Anna Piwko, Krzysztof Stopa i Tomasz Nadolski. Z towarzyszeniem kwartetu - w repertuarze Marka Grechuty - wystąpił wszechstronnie utalentowany Łukasz Zwolan, laureat V Zamojskich Spotkań Wokalnych "Piosenka w teatralnej masce". Utwory Marka Grechuty: "Nie dokazuj miła, nie dokazuj", "Korowód" i "Obłok" - w doskonałym wykonaniu Łukasza Zwolana i kwartetu smyczkowego - zadedykowano nieżyjącemu już - jednemu z najbardziej oryginalnych wykonawców polskiej piosenki poetyckiej, kompozytorowi, poecie i malarzowi w 70. Rocznicę Jego Urodzin. Marek Grechuta urodził się 10.12.1945 r. o godz. 18-tej w mieszkaniu na piętrze przy ulicy Grodzkiej 7, w Zamościu.

Wieczór zakończył mocny koncert Kamila Bednarka, jednego z najpopularniejszych wokalistów w Polsce, autora tekstów i piosenek, wykonawcy muzyki reggae. W jego wykonaniu mogliśmy wysłuchać również utworu z repertuaru Marka Grechuty - "Dni, których nie znamy".


autor / źródło: Teresa madej, fot. Jan Cios
dodano: 2015-12-21 przeczytano: 3166 razy.Zobacz podobne:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     Podsumowanie Roku Kulturalnego A.D. 2017 / 2017-12-18
     Zasłużeni Kulturze Zamościa 2016 / 2016-12-18
     Statuetki Ambasadora, Animatora oraz Sponsora Kultury Zamościa rozdane / 2014-12-14
     Zamojskie honory za kulturę / 2013-12-12
     Podsumowanie Roku Kulturalnego Zamościa A.D. 2012 / 2012-12-16

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet