www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: W dzień święta Trzech Króli człowiek w kożuch się tuli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Zamojskie honory za kulturę

Uroczysta, coroczna gala "Podsumowania roku kulturalnego Zamościa" odbyła po raz jedenasty w 21. rocznicę Wpisu Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Gospodarzem uroczystości wręczenia tytułów honorowych i statuetek: Ambasadora, Animatora i Sponsora Kultury Zamościa 2013 był Zamojski Dom Kultury (12.12.).

Podobnie jak w latach ubiegłych gala to znakomita okazja do uhonorowania osób i instytucji w sposób szczególny zaangażowanych w rozwój życia kulturalnego w mieście oraz do podsumowania najważniejszych wydarzeń kulturalnych mijającego 2013 roku, którego dokonał Marcin Zamoyski, Prezydent Zamościa.Podczas gali Brązowy Medal "Gloria Artis" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Krzysztof Obst - z okazji obchodów Jubileuszu 30-lecia działalności Zespołu Muzyki Dawnej "Capella all Antico". Medal został przyznany na wniosek Zamojskiego Domu Kultury.

Przyznawane przez Prezydenta Miasta Zamość tytuły honorowe i statuetki otrzymali:

"Ambasador Kultury Zamościa 2013 "

Statuetka i tytuł honorowy przyznawane są osobom, instytucjom i organizacjom, które w dziedzinie kultury promują miasto na arenie krajowej i międzynarodowej.

TVP Historia

Za inicjatywę i realizację we współpracy z Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" i Miastem Zamość Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z Historią", wydarzenia o dużym potencjale promocyjnym i znaczeniu dla popularyzowania historii i upowszechniania sztuki filmowej. Dzięki TVP Historia mieszkańcy naszego miasta i turyści mają możliwość poznania dorobku wielu wybitnych twórców filmowych oraz osobowości ze świata mediów, nauki i kultury. Bogaty program tego przedsięwzięcia z konkursem filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej wpisuje się w markę naszego miasta, którego wybitne walory historyczne zostały uhonorowane wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Tytuł został przyznany na wniosek Centrum Kultury Filmowej "Stylowy".Muzeum Historii Polski w Warszawie

Za efektywną współpracę z Muzeum Zamojskim, która zaowocowała między innymi bogatą prezentacją Zamościa w monumentalnej wystawie organizowanej przez Muzeum Historii Polski na Zamku Królewskim w Warszawie "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań ,kultur /XVI - XVIII wieku/". Wystawa była znakomitą promocją walorów kulturowych i historycznych naszego miasta, szeroko spopularyzowaną i udokumentowaną w ogólnopolskich mediach. W roku bieżącym Muzeum Historii Polski wspólnie z Muzeum Zamojskim zrealizowało wystawę "Od Horodła do Horodła 1413-2013" poświęconą 600 rocznicy Unii Horodelskiej. Instytucja ta była również współorganizatorem międzynarodowej konferencji poświęconej tej tematyce. Wydarzenia te odbiły się szerokim echem w kraju i poza jego granicami. Wystawa dzięki inicjatywie Muzeum Historii Polski w listopadzie br. zaprezentowana została na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tytuł został przyznany na wniosek Muzeum Zamojskiego.

Elżbieta Gnyp

Za całokształt działalności na rzecz popularyzacji sztuki współczesnej. Laureatka jest autorką ponad 140 publikacji o sztuce współczesnej, drukowanych w katalogach wystawowych, tomikach poezji, książkach, prasie oraz w periodykach: "Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym" i "Zapisie czasu". Od 2006 roku z powodzeniem promuje twórczość Bolesława Leśmiana poprzez malarstwo. Jest kustoszem tworzonej w Zamościu Leśmianowej Kolekcji Sztuki, która powstaje z darów artystów biorących udział w Biennale Sztuki. Tytuł został przyznany na wniosek Zamojskiego Towarzystwa "Renesans" .

"Animator Kultury Zamościa 2013"

Statuetka i tytuł honorowy przyznawane są za szczególne osiągnięcia w organizacji życia kulturalnego na rzecz mieszkańców miasta i turystów.

Andrzej Kędziora

Za 30 - letnią działalność w zakresie dokumentowania oraz upowszechniania przeszłości i teraźniejszości Zamościa i ludzi z nim związanych. Andrzej Kędziora jest autorem Przewodnika biograficznego Cmentarz Zamojski, Spacerkiem po Zamościu, Dawna architektura budownictwa Zamościa, Jan Zamoyski, dwóch wydań Encyklopedii Zamościa, Encyklopedii Ludzi Zamościa oraz ponad 200 artykułów zamieszczonych w "Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym". Jest również twórcą unikatowej, internetowej galerii zdjęć archiwalnych z życia mieszkańców Zamościa i Zamojszczyzny. W 2013 roku Andrzej Kędziora zorganizował plenerową wystawę fotograficzną "Tamten Zamość". Tytuł został przyznany na wniosek Zamojskiego Domu Kultury.Maria Śliczniak

Za całokształt działań na rzecz edukacji plastycznej. Maria Śliczniak jest współzałożycielką i prezesem Stowarzyszenia "Drukarnia Wyobraźni", które skupia dzieci i młodzież uzdolnioną plastycznie. Jej uczniowie zdobywają najwyższe laury artystyczne w konkursach ogólnopolskich i zagranicznych. Prace jej wychowanków prezentowane były między innymi w Warszawie, Lublinie, Częstochowie, Tychach, Toruniu, Bydgoszczy a także w miastach Portugalii, Rosji, Ukrainy, Niemiec oraz Chin. W 2013 roku trzy uczennice Marii Śliczniak uczestniczyły w międzynarodowym plenerze malarskim w Hong Kongu. Pod kierunkiem Marii Śliczniak 23 uczniów otrzymało stypendia artystyczne Marszałka Województwa Lubelskiego. Tytuł został przyznany na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.

Piotr Linek

Za dorobek w zakresie popularyzowania kultury języka polskiego. Autor wielu znakomitych książek poetyckich. Od 23 lat kieruje działem literackim "Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego". Pod jego redakcją ukazały się antologie Klubu żywego słowa I LO im. Jana Zamoyskiego, "Kształt słowa", "W każdym wierszu jest wilk" oraz zamojska antologia debiutów dziesięciolecia "Na przykład my". Piotr Linek angażuje się przy organizacji wielu przedsięwzięć literackich, w tym konkursu literackiego "Debiut", "Leśmianowskich Ulic Poetyckich" oraz dorocznych prezentacji w Dniu Poezji -"Spotkań na schodach". Tytuł został przyznany na wniosek Zamojskiego Domu Kultury.

"Sponsor Kultury Zamościa 2013"

Statuetkę i tytuł honorowy otrzymują osoby i podmioty gospodarcze wyróżniające się wspieraniem organizacji przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych oraz tworzeniem warunków finansowych i rzeczowych dla działalności twórców, instytucji kultury, zespołów artystycznych, stowarzyszeń społeczno-kulturalnych, wydawnictw, a także innych działań służących rozwojowi dorobku kulturalnego miasta.

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Za wsparcie finansowe Zamojskiego Lata Teatralnego, Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych oraz Zamojskiego Festiwalu Kultury "Arte, cultura, musica, e..." Tytuł i statuetka zostały przyznane na wniosek Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Zamojskiego Domu Kultury i Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".Ewa i Sylwester Kruk

Za wsparcie finansowe i rzeczowe Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych "Eurofolk" oraz koncertu Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" w Zamościu. Tytuł i statuetka zostały przyznane na wniosek Zamojskiego Domu Kultury i Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".

Werner Schmid

Za wsparcie finansowe Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna"(zakup strojów i całoroczna praca z grupą najmłodszą Zespołu) oraz całoroczną działalność Stowarzyszenia "Drukarnia Wyobraźni ". Tytuł i statuetka zostały przyznane na wniosek Zamojskiego Forum Inicjatyw Społecznych.

Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali:

Wioletta Lewandowska - inicjatorka i realizatorka I Międzynarodowego Festiwalu Fresku w Zamościu oraz warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć pozalekcyjnych. Nagroda została przyznana na wniosek Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zamość.

Dorota Nowosad - animatorka przedsięwzięć kulturalnych, założycielka Zamojskiego Forum Inicjatyw Społecznych wspierającego aktywność kulturalną trzeciego sektora. Nagroda została przyznana na wniosek Stowarzyszenia Art Avanti.

Alicja Saturska - muzyk instrumentalista, prelegentka i wokalistka Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej i i II stopnia w Zamościu, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Chóru "Rezonans" . Realizatorka 10 edycji Festiwalu muzycznego "Triduum Caecylianum". Nagroda została przyznana na wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Chóru Rezonans .Mateusz Szulakiewicz - założyciel i Prezes Stowarzyszenia "Wszystko Gra", współtwórca i realizator Festiwalu "Wszystko gra w Zamościu" oraz cyklicznych interdyscyplinarnych wydarzeń realizowanych w obiektach fortecznych dla młodych mieszkańców miasta. Nagroda została przyznana na wniosek Zamojskiego Domu Kultury.

Tomasz Łowiecki - autor scenariuszy sztuk teatralnych wystawianych przez grupę teatralną działającą w ramach Stowarzyszenia "Czerwony Smok". Laureat konkursu literackiego "Debiut" oraz zamojskiej edycji "Szukamy polskiego Szekspira". Jest również autorem "Imperatora" - internetowego wydawnictwa Stowarzyszenia "Czerwony Smok" oraz współrealizatorem zamojskich przedsięwzięć: "Zamojskie Spotkania z Fantastyką", "Ferie z Fantastyką" i "Wszystko gra w Zamościu". Nagroda została przyznana na wniosek Zamojskiego Domu KulturyJan Bednarz otrzymał nagrodę rzeczową Prezydenta Miasta Zamość jako pasjonat śpiewu chóralnego, współzałożyciel i wieloletni przewodniczący i wiceprzewodniczący Chóru "Rezonans", a od 2009 r. prezes Chóru Ziemi Zamojskiej "Contra". W latach 2008 - 2013 kierował Chórem "Knieja" działającym przy Polskim Związku Łowieckim. Nagroda została przyznana na wniosek Zamojskiego Domu Kultury.

Wisienką na torcie dla uhonorowanych i zaproszonych gości stał się mistrzowski słowno-muzyczny show Artura Andrusa - dziennikarza, poety, autora tekstów piosenek, piosenkarza, artysty kabaretowego i konferansjera. Mistrz słowa i nietuzinkowej piosenki wykonał kilka utworów z płyty "Myśliwiecka" ze znakomitym hitem "Piłem w Spale, spałem w Pile". Jego "Zamojska ballada", napisana ad hoc, to klejnocik bezcenny.Nasze gratulacje dla uhonorowanych!


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2013-12-12 przeczytano: 2847 razy.Zobacz podobne:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     Podsumowanie Roku Kulturalnego A.D. 2017 / 2017-12-18
     Zasłużeni Kulturze Zamościa 2016 / 2016-12-18
     Gala Podsumowania Roku Kulturalnego 2015 w Zamościu / 2015-12-21
     Statuetki Ambasadora, Animatora oraz Sponsora Kultury Zamościa rozdane / 2014-12-14
     Prezydent Zamościa chwali zamojską kulturę / 2013-12-15
     Zamość onLine dla kultury - roczny bilans kulturalny / 2013-12-11
     Podsumowanie Roku Kulturalnego Zamościa A.D. 2012 / 2012-12-16

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet