www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Miesiąc styczeń - czas do życzeń. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Podsumowanie Roku Kulturalnego A.D. 2017

Podsumowanie Roku Kulturalnego to coroczna okazja do uhonorowania osób i instytucji w sposób arcyzacny zaangażowanych w rozwój życia kulturalnego w mieście oraz podkreślenia najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Uroczystość odbyła się w Zamojskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (15.12.).

W swoim wystąpieniu, pełniący rolę gospodarza uroczystości wiceprezydent Andrzej Zastąpiło podkreślił wyjątkowość roku 2017 - Roku Bolesława Leśmiana w Zamościu - w szeroko rozumianej kulturze naszego miasta. Przypadające bowiem w tym roku dwie rocznice - 140. urodzin i 80. śmierci genialnego poety, który spędził w Zamościu trzynaście lat swojego życia - inspirowały ludzi, instytucje i organizacje pozarządowe do organizacji wydarzeń z Bolesławem Leśmianem w roli głównej.Jak powiedział wiceprezydent Andrzej Zastąpiło - rok 2017 to 25-rocznica wpisania naszego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, setna rocznica powstania Hufca ZHP Zamość, to 25-rocznica utworzenia Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, i smutna - 75. Rocznica Wysiedleń na Zamojszczyźnie.

Rok 2017 był także rokiem wielu innych jubileuszy. Pięćdziesiąt lat działalności obchodziło Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska, swoje jubileusze świętowali artyści zamojscy: Gabriela Łyko, Robert Gomółka i Bogusław Bodes. W bieżącym roku przypadły też okrągłe rocznice wydarzeń: V Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią", V Festiwal Sztuk Ulicznych "Na Bruku" i 10. Ogólnopolski Plener Malarski. To także powrót do interdyscyplinarnej formuły Zamojskiego Festiwalu Kultury "Arte, musica, cultura e...". Ważne wydarzenia w sposób niezwykle barwny promują wizerunek naszego miasta bogatego historią i niezwykłą pasją tworzenia ludzi kultury.-Jestem przekonany, że był to dobry, pracowity rok dla kultury w Zamościu. Obfitował różnorodnością i bogactwem oferty kulturalnej, która spełniła oczekiwania mieszkańców, a także ćwierćmilionowej rzeszy turystów, stając się źródłem wielu ciekawych i inspirujących przeżyć - podkreślił Andrzej Zastąpiło, który także przekazał wyrazy uznania dla wszystkich twórców oraz organizacji społecznych i wielu, wielu innym osobom i instytucjom, stowarzyszeniom, mediom, których działalność w obszarze kultury służy zamojskiej społeczności i dobru naszego miasta.

Podczas uroczystości uhonorowano i podziękowano osobom i organizacjom, które zasłużyły się dla miejskiej kultury. Wręczono odznaki i medale, honorowe tytuły i statuetki: Ambasadora Kultury Zamościa, Animatora Kultury Zamościa oraz Sponsora Kultury Zamościa, a także przyznano nagrody finansowe osobom zaangażowanym w działania służące szeroko rozumianej kulturze. Aktu wręczenia dokonali: zastępca prezydenta Zamościa Andrzej Zastąpiło oraz dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość Małgorzata Bzówka.Państwową odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej" otrzymał za twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki wieloletni dyrektor Biura Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska Jerzy Tyburski. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureat wielu nagród i wyróżnień. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie malarstwa. Wieloletni dyrektor. Uhonorowany w roku jubileuszowym 50-lecia działalności BWA.

Medale "Zasłużony dla Zamościa" otrzymali:

Bogumiła Sawa - znawczyni i miłośniczka Zamościa, autorka wielu cennych studiów historyczno-architektonicznych dotyczących miasta i jego przedmieść. Przez wiele lat prowadziła wnikliwe kwerendy biblioteczne i archiwalne dotyczące staropolskiego i XIX-wiecznego Zamościa, dokonując ciekawych odkryć.

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne - to jedno z najstarszych towarzystw fotograficznych w Polsce i jedno z najdłużej działających stowarzyszeń w Zamościu. Od 1961 r. upowszechnia sztukę fotografii, organizując wystawy, festiwale, konkursy fotograficzne, plenery, warsztaty i spotkania. Od 50 lat organizator Ogólnopolskiego Biennale Fotografii ZABYTKI. Od wielu lat prowadzi Galerię Fotografii Ratusz.

Odznaczony pośmiertnie Waldemar Zakrzewski - zasłużony dla Zamościa artysta i pedagog. Reżyser, scenarzysta, twórca Teatru Młodych w Zamościu. Wychował ponad 2 000 uczestników Teatru Młodych. W 1988 r. założył i przez 7 lat był prezesem Towarzystwa Przyjaźni Zamość-Schwäbisch Hall (odznaczony Srebrnym Medalem Ratuszowym Schwäbisch Hall). Był dyrektorem Sekretariatu i współtwórcą Europejskiego Klubu Młodzieży ArtystycznejTytuł "Ambasador Kultury Zamościa" przyznano następującym osobom:

Joanna Brześcińska-Riccio - zamościanka mieszkająca we Włoszech, poprzez wieloletnią, różnorodną i aktywną działalność upowszechnia i promuje dziedzictwo kultury Zamościa we Włoszech. 30 lat działalności artystycznej pomiędzy Polską a Italią, niezależny artysta grafik.

Leszek Wiśniewski - dziennikarz Telewizji Polskiej. Oddział w Lublinie. W ponad 1500 audycjach , reportaży porusza tematykę społeczna, kulturalną i regionalną Zamościa. Współtworzył program "Spotkania z prof. Wiktorem Zinem", "Sensacje XX wieku" "Kawa czy herbata", autor wielu filmów dokumentalnych dot. Zamościa i jego historii.

Leonard Marczuk - ma na swoim koncie szereg konkursów, koncertów, zrealizowanych projektów muzycznych. Od 1989 r. szef Agencji Artystycznej. Założyciel Zespołu "Hetmańscy Sarmaci", utworzonego na bazie solistów Orkiestry Włościańskiej. Z zespołem koncertuje na terenie kraju, promując Zamość.ks. Marek Lis - promuje Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm" w kraju i w Europie. Jego zasługą jest przyznanie zamojskiemu Festiwalowi znaku Signis Europa, który jest wynikiem współpracy "Sacrofilmu" z festiwalem francuskim "Kino i pojednanie" oraz festiwalem włoskim "Ludzie i religie".

Tytułami "Animator Kultury Zamościa" uhonorowano poniżej wymienionych:

Super Animator - Marta Derkacz-Turczyn - w podziękowaniu za 40-letnie twórcze uczestnictwo w życiu kulturalnym Zamościu.

Wojciech Brykner - współtwórca i realizator inscenizacji historycznej wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, inicjator i uczestnik oprawy kawaleryjskiej świąt narodowych w Zamościu.

Adam Gąsianowski- twórca Galerii Starej Fotografii, i Starych Aparatów, autor wystaw starej fotografii oraz wydawca albumów Czar starej fotografii. Jest współautorem książek o ludziach Zamościa i Zamojszczyzny.

Grupa Stforky - popularyzują graffiti, a ich prace funkcjonują w przestrzeni miejskiej. Grupa ma na swoim koncie również happeningi, w tym kolorowy autobus w ramach "Wszystko Gra w Zamościu", koncerty muzyczne, adresowane do młodych mieszkańców. Na uwagę zasługują 2 murale wykonane w 2017 r. : Bolesława Leśmiana i Marka Grechuty.

Chór Ziemi Zamojskiej "Contra" - od 2009 r. swoimi koncertami uświetniają uroczystości państwowe i kościelne. Są organizatorami dwóch cyklicznych festiwali muzycznych: pieśni pasyjnych oraz Roztoczańskiego Koncertu Kolęd i Pastorałek."Sponsorem Kultury Zamościa" zostali:

Super Sponsor - PKP LHS za wsparcie Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią".

Statuetka dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej "Spotkania z historią" za wsparcie budowy nowej sali kinowej oraz zakup projektora.

Restauracja Bohema - Małgorzata i Janusz Kitkowie za wsparcie zamojskich wydarzeń kulturalnych, w tym działalności BWA - Galerii Zamojskiej.

Nagrody finansowe za prace na rzecz kultury otrzymali: Elżbieta Gnyp - prezes Zamojskiego Towarzystwa Renesans, propagującego od 25 lat postać i twórczość Bolesława Leśmiana. Inicjatorka i realizatorka wystaw, sympozjów i seminariów. W swoim dorobku posiada artykuły dot. twórczości zamojskich artystów, publikowane w Zamojskim kwartalniku Kulturalnym, katalogach i prasie lokalnej.

Grzegorz Obst - założyciel i od 35 lat Prezes Stowarzyszenia Zamojski Klub Jazzowy. Jest inicjatorem i realizatorem festiwali jazzowych, które sprawiły, że Zamość jest znaczącym ośrodkiem muzyki jazzowej w kraju i poza granicami.

Włodzimierz Filipski - od 40 lat pracownik merytoryczny Biura Wystaw Artystycznych. Nominowany jest autorem projektów graficznych przygotowywanych przez Galerię oraz wydawanych albumów ilustracji.

Maria Rzeźniak - pracownik Muzeum Zamojskiego z 40 - letnim stażem. Jest Prezesem zamojskich przewodników, pomysłodawczynią oprowadzania wycieczek w strojach historycznych, autorką wielu opracowań historycznych, oraz realizowanych przez Instytucje szkoleń edukacyjnych.Bożena Fornek - wieloletni pracownik Zamojskiego Domu Kultury. Inicjatorka i realizatorka wydarzeń literackich: konkursów, warsztatów i wystaw. Współpracuje ze szkołami promując uczniów podejmujących próby literackie. Pomysłodawczyni wielu inicjatyw w ramach obchodzonego "Roku Leśmiana w Zamościu".

Bogusław Bodes - pedagog Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku, projektowania graficznego, scenografii. Od 1988r. zajmuje się również rzeźbą, instalacjami oraz innymi dziełami o charakterze przestrzennym.

Krzysztof Serafin - miłośnik i znawca Zamościa, jego historii i kultury. Posiada bogata kolekcję fotografii, którą udostępnia nieodpłatnie zamojskim instytucjom. Jest również autorem nagrań video, które wykorzystywane są na antenach telewizji ogólnopolskiej.Łukasz Trojanowski - nauczyciel, autor scenariuszy wieczorów poetyckich, inscenizacji szkolnych prezentowanych na terenie miasta. Wychowawca wielu laureatów konkursów recytatorskich oraz autorskich spektakli.

W związku z zakończeniem pracy zawodowej i odejściem na emeryturę podziękowania specjalne otrzymały Panie: Danuta R. Kawałko - wieloletni dyrektor Książnicy Zamojskiej im. St. Kostki Zamoyskiego w Zamościu oraz Zofia Socha - wieloletni pracownik Zamojskiego Domu Kultury.

Galę Podsumowania Roku Kulturalnego A.D. utrzymano w atmosferze retro. O klimat muzyczny szalonych lat 20. i 30. znakomicie zadbała Sentymentalna Orkiestra Piotra Stopy. Galę poprowadzili: Joanna Bilska-Pawłowska i Patryk Pawelec.

Podczas uroczystości pokazano film prezentujący wydarzenia kulturalne związane z obchodami Roku Bolesława Leśmiana w Zamościu. O powstającym filmie o Leśmianie opowiedział Sławomir Bartnik, prezes Towarzystwa Leśmianowskiego. Poczęstunek nawiązywał do kulinarnych smaków Leśmiana. Był m.in. legendarny "warkocz mięsny" oraz jabłka duszone w maśle wypełnione miodem. A wszystko to oprawione poezją "największego polskiego poety XX-ego wieku. W dziejach naszej literatury narodowej jego miejsce jest obok największych - obok Kochanowskiego, Mickiewicza i Słowackiego".

I nie jest tak, że Bolesław Leśmian, nie lubił Zamościa. W jednym z wywiadów Leśmian powiedział: "Zamość, to piękne miasto. Niestety, piękno nie zależy tylko od architektury, lecz od ludzi".

Post scriptumZ obowiązku dziennikarskiego należy przypomnieć, iż w roku 2017 odbyła się jubileuszowa, X edycja Alei Sław w Zamościu, organizowana przez Redakcję portalu Zamość onLine. Tym razem w roli głównej wystąpił - nie poeta Leśmian, lecz Tadeusz Wicherek, dyrektor naczelny i artystyczny oraz dyrygent Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.


autor / źródło: red., fot. Ewa Misińska
dodano: 2017-12-18 przeczytano: 3350 razy.Zobacz podobne:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     Zasłużeni Kulturze Zamościa 2016 / 2016-12-18
     Gala Podsumowania Roku Kulturalnego 2015 w Zamościu / 2015-12-21
     Statuetki Ambasadora, Animatora oraz Sponsora Kultury Zamościa rozdane / 2014-12-14
     Zamojskie honory za kulturę / 2013-12-12
     Podsumowanie Roku Kulturalnego Zamościa A.D. 2012 / 2012-12-16

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet