www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Od Trzech Króli będą mrozy do Gertruli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Zasłużeni Kulturze Zamościa 2016

W Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu odbyła się uroczysta Gala Podsumowania Roku Kulturalnego 2016. Podczas wydarzenia przyznano odznaczenia i nagrody osobom i instytucjom, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się na rzecz rozwoju kultury w naszym mieście (16.12.).

Przeprowadzony przez czasopismo "Wspólnota" ranking wykazał, że Zamość w latach 2010 - 2014 przeznaczył na kulturę, w przeliczeniu na jednego mieszkańca - 2700 zł, co dało naszemu miastu 2 pozycję w Polsce, zaraz po Sopocie. Mniej na kulturę przeznaczyły (biorąc pod uwagę wydatki na jedną osobę), duże ośrodki - Kraków, Warszawa czy Wrocław. Świadczy to o tym, jak dużą wagę nasze peryferyjnie położone miasto przykłada do propagowania kultury i sztuki w regionie i w kraju.Coroczna grudniowa gala organizowana jest z okazji kolejnej rocznicy wpisania Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (14.12.1992 r.) Jest podziękowaniem za zaangażowanie, kreatywność i pasję, kierowanym do twórców, animatorów i ludzi kultury, a także sponsorów kultury.

- Bardzo serdecznie dziękuję za to co robiliście w minionym roku, dzięki czemu nasze miasto jest postrzegane jako wschodnia stolica kultury. To nie tylko Perła Renesansu, to nie tylko Zamość - Twierdza Otwarta, ale Miasto Kultury - podkreślił Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość.Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, nagrody finansowe oraz tytuły honorowe i statuetki przedstawiające hetmana Jana Zamoyskiego. Zaprojektował je artysta malarz Marcin Kowalik, a wykonał artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

Brązowym Medalem "Gloria Artis", przyznawanym przez Ministra Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, uhonorowano Tadeusza Wicherka - Dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, wielkiego nieobecnego gali podsumowującej rok kulturalny 2017 w Zamościu.Formułę nadawania tego odznaczenia odczytała Ewa Wytrążek, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Medal "Gloria Artis" to wyróżnienie, to dowód uznania za działalność artystyczną. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan prof. dr hab. Piotr Gliński, na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nadał panu Tadeuszowi Wicherkowi Brązowy Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", za zasługi dla kultury polskiej i ochrony dziedzictwa narodowego.Odznaki "Zasłużony dla kultury polskiej", przyznane przez Ministra Kultury, Piotra Glińskiego, które wręczyła Ewa Drążek - Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury oraz Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość, otrzymali dyrektorzy instytucji kultury, które w tym roku obchodziły swój jubileusz: Danuta Kawałko, dyrektor Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, Andrzej Bubeła, dyrektor Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" oraz Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Nagrody finansowe Prezydenta Zamościa przyznawane we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki o istotnym znaczeniu dla rozwoju działalności kulturalnej otrzymali: Artur Harasim, animator kultury, prezes Stowarzyszenia "Czerwony Smok"; ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor artystyczny 21. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm"; Andrzej Smyk, twórca nieformalnej, międzynarodowej sieci miłośników LARPów tj. gier odgrywanych na żywo; Maria Dudziak, pracownik merytoryczny Muzeum Zamojskiego - nagroda przyznana z okazji jubileuszu 40 - lecia pracy zawodowej za całokształt działalności kulturalnej; Aleksandra Bednarska, pracownik Zamojskiego Domu Kultury - nagroda za całokształt działalności kulturalnej; Leszek Sobuś, członek zamojskich bractw rycerskich, inicjator i współtwórca widowisk historycznych.

Tytuł honorowy "Animator Kultury Zamościa" przyznawany jest do 2005 r. inicjatorom i realizatorom przedsięwzięć kulturalnych. Statuetkę otrzymali: Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", Dominika Lipska, prezes Stowarzyszenia "Turystyka z pasją", Biblioteka Szkolna I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu - nagroda za promowanie dokonań młodych literatów oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. K. Szymanowskiego za realizacje ogólnopolskich wydarzeń: konkursu pianistycznego "Młodzi Wirtuozi" oraz Konkursu Duetów Fortepianowych "Grajmy razem".Tytułem "Ambasador Kultury Zamościa" przeznaczonym dla osób, instytucji oraz organizacji, promujących Zamość na arenie krajowej i międzynarodowej, uhonorowano: Szkołę Tańca Magdaleny i Janusza Myków oraz Piotra Marca - utalentowanego i utytułowanego florystę.

Ważkie wydarzenia i przedsięwzięcia kulturalne Zamościa odbywają się przy udziale sponsorów. Tytuł "Sponsor Kultury Zamościa" przyznawany jest osobom i podmiotom wspierającym finansowo działalność kulturalną. W kategorii firm i korporacji nagrodzono spółkę Perła. Browary Lubelskie i po raz kolejny spółkę PKP Linia Hutnicza - Szerokotorowa za wsparcie finansowe 4. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". W kategorii małych firm nagrodę super sponsora przyznano Ewie i Sylwestrowi Krukom za wspieranie działalności ZPiT "Zamojszczyzna" oraz MFF "Eurofolk". Statuetkę "Lokomotywy" dla PKP Linii Hutniczo - Szerokotorowej i statuetkę "Kruka" dla Państwa Kruków zaprojektował i wykonał Bartłomiej Sęczawa.

Specjalne podziękowania przyznano Ewie Białasiewicz za przekazanie przez Ojca, śp. Wojciecha Białasiewicza w 2016 r. do Książnicy Zamojskiej zbiorów liczących 2200 cennych woluminów oraz Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za cykliczne wspieranie finansowe działalności Centrum Kultury Filmowej "Stylowy"

Muzycznym upominkiem dla wszystkich zaproszonych Gości był koncert Sebastiana Riedla, syna legendarnego Ryszarda Riedla (Dżem), obdarzonego doskonałym głosem, wytrwale pracującego na własną markę. Wokalista wraz z zespołem Cree wykonał własne piosenki, między innymi "Na dnie Twojego serca", "Po co mi więcej", "Jestem tu dla Ciebie" oraz najsłynniejsze utwory z repertuaru zespołu Dżem - "Sen o Victorii", "W życiu piękne są tylko chwile" i "Czerwony jak cegła".


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Jacek Bełz
dodano: 2016-12-18 przeczytano: 3158 razy.Zobacz podobne:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     Podsumowanie Roku Kulturalnego A.D. 2017 / 2017-12-18
     Gala Podsumowania Roku Kulturalnego 2015 w Zamościu / 2015-12-21
     Statuetki Ambasadora, Animatora oraz Sponsora Kultury Zamościa rozdane / 2014-12-14
     Zamojskie honory za kulturę / 2013-12-12
     Podsumowanie Roku Kulturalnego Zamościa A.D. 2012 / 2012-12-16

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet