www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 2 maja 2024, w 123 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Zygmunta, Anastazego, Witomira, Anatola, Longina.
Majowe przysłowia: Pankracy, Serwacy i Bonifacy - źli na ogrody chłopacy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Kompozytor i dyrygent Zbigniew Małkowicz w Alei Sław'2021

Artysta światowej rangi, zamościanin, dr Zbigniew Małkowicz, w towarzystwie żony Marzeny, Rodziny, Przyjaciół - Marka Bałaty, Janusza Szroma, Dariusza Tokarzewskiego oraz władz samorządowych, zamościan i turystów, odsłonił tablicę pamiątkową w "Alei Sław" (2.07.)

Tradycyjnie, Bohatera uroczystej gali oraz Jego małżonkę do "Alei Sław", usytuowanej w ulicy Grodzkiej, spod Hotelu Zamojskiego, po małej przejażdżce ulicą Akademicką, przywiózł prawie wiekowy Ford T, którym kierował Jakub Wróblewski. Zacni Goście z Poznania przeszli po czerwonym dywanie, aby dotrzeć do wmurowanej w podłoże ulicy tablicy z brązu. Ten ważki moment podkreślił wystrzał armatni oddany przez Leszka Sobusia z Fundacji Bastion.



Państwa Marzenę i Zbigniewa Małkowiczów powitano w imieniu władz Miasta Zamościa, Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego i portalu Zamość onLine oraz wszystkich osób zgromadzonych. Galę poprowadziła Teresa Madej, pomysłodawczyni "Alei Sław".

Zamościanin Marek Grechuta powiedział, że Zamość to "kameralne miasteczko w nastroju kantaty". Bez wątpienia - Zamość muzyką stoi. 14 edycja Alei Sław została wpisana w ramy jubileuszu 140 - lecia założenia Orkiestry Włościańskiej przez Karola Namysłowskiego. To dlatego też w "Alei Sław" po raz pierwszy stanął fortepian. Na potrzeby sławnego aranżera.

Wydarzenie "Zbigniew Małkowicz w Alei Sław w Zamościu" patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuka. W imieniu Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, gratulacje złożył oraz przekazał dyplom uznania Tadeusz Lizut, zastępca kierownika Filii Urzędu Marszałkowskiego w Zamościu.



- Aleja Sław jest wyrazem szacunku jakim Zamość darzy ludzi kultury, nauki i sztuki. To symboliczna prezentacja osób zasłużonych dla miasta, których praca artystyczna i naukowa ma dla Zamościa wartość ponadczasową. Uroczystość uhonorowania znanych i wybitnych postaci tablicą pamiątkową jest podziękowaniem za Ich wkład w rozwój naszej kultury i promocję oraz sławę jaką przynoszą naszemu miastu. To podziękowanie za Ich wielkie serce dla Zamościa. "Aleja Sław" to miejsce prezentacji osób pięknie zasłużonych dla "Hetmańskiego Grodu". Wielcy mistrzowie, wielkie osobowości pozostają z nami na zawsze w swoich dziełach. Naszą powinnością było i jest uhonorowanie Ich za życia - przypomniała prowadząca galę.

Zbigniew Małkowicz odcisnął ślady swoich butów, ponieważ tak jak wszystkie osoby uhonorowane w Alei Sław - swoją działalnością artystyczną odcisnął znaczący ślad w życiu kulturalnym Zamościa. Za sławę jaką przynosi naszemu miastu, promując go w Polsce i poza jej granicami dołącza do grona wybitnych postaci kultury, sztuki i nauki, uhonorowanych w "Alei Sław". Są tu upamiętnione same znakomitości: Jan Machulski, Jan Ptaszyn Wróblewski, prof. Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna i prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna.

Zanim Zbigniew Małkowicz odsłonił tablicę pamiątkową wykonaną przez artystę rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę z Zamościa, zgromadzeni mogli wysłuchać laudacji na Jego cześć.



Od zarania dziejów naszego Hetmańskiego Grodu muzyka rozbrzmiewała na dworze Zamoyskich. Kapelę dworską, która umilała uczty zacnym gościom utrzymywał Jan Zamoyski. Z jego mecenatu korzystał najwybitniejszy kompozytor doby Renesansu Mikołaj Gomółka. Można więc rzec, iż w historii ponad 440-letniego Zamościa wybijają się nazwiska dwóch znakomitych kompozytorów - Mikołaja Gomółki w XVI w. i Zbigniewa Małkowicza w XXI w. Bohater XIV edycji "Alei Sław" jest także znakomitym dyrygentem i aranżerem. W tym roku świętuje 35-lecie pracy artystycznej oraz 15-lecie współpracy jako doskonały aranżer Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Dzięki działalności koncertowej, prowadzonej z dużym rozmachem przez dyrektora Tadeusza Wicherka, Zbigniew Małkowicz aranżował dla wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych, m. in. dla Druppiego w 2008 roku.

Bohater gali w "Alei Sław", mieszkający na stałe w Poznaniu jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Maturę zdał w I LO im J. Zamoyskiego zdał w 1978 r. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej. W l. 1986 - 1994 pracował jako dyrygent w Teatrze Muzycznym "Roma" w Warszawie. Od 1997 do 2000 r. był dyrygentem i aranżerem w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W l. 1998 - 2002, był dyrygentem, aranżerem i doradcą muzycznym w Teatrze Muzycznym "Capitol" we Wrocławiu. Od 1994 r. przez 12 lat był dyrygentem, aranżerem i kierownikiem muzycznym największej agencji koncertowej w Europie z siedzibą w Niemczech. Na licznych tournee zadyrygował ponad 1200 spektakli największych światowych musicali. W 2007 r. Zbigniew Małkowicz otrzymał stopień doktora sztuki.



Założony w 2003 r. przez Marzenę i Zbigniewa Małkowiczów Zespół Muzyki Sakralnej "LUMEN" ma na swoim koncie przeszło 500 koncertów w kraju, a także za granicą Do współpracy z zespołem pozyskali wybitnych polskich wokalistów jazzowych: Marka Bałatę, Janusza Szroma i Dariusza Tokarzewskiego, członka zespołu VOX. Zbigniew Małkowicz jest kompozytorem ok. 80 pieśni o tematyce religijnej, a jego najważniejsze kompozycje to: pop-oratorium "Miłosierdzie Boże" do słów Św. Siostry Faustyny, "Psalmy Dawida" na bazie biblijnej Księgi Psalmów, kantata dla NMP "Przy Sercu Twoim", pop-oratorium "Moja Miłość" również do słów św. Siostry Faustyny oraz oratorium "Terezjańskie" na podstawie poezji Świętej Teresy z Avila. Nagrania z jego muzyką emitowane są często w mediach katolickich o płyty rozeszły się przeszło w 220-tu tysiącach egzemplarzy. W jego kompozycjach łączą się elementy muzyki klasycznej, pop, gospel oraz muzyki kościelnej.

W historii Alei Sław uhonorowano znane postaci świata muzyki, sławiące nasze miasto. Do tego szlachetnego grona osób dołączył Zbigniew Małkowicz, który odniósł niekwestionowany sukces artystyczny w Polsce, a także poza jej granicami, w Europie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Bez wątpienia, to Artysta światowej rangi. Komponując, dąży do tego, aby jego muzyka trafiała pod strzechę. Tworzy szatę muzyczną, w której zawiera ponadczasowe piękno. Muzyka to dla niego przede wszystkim przepiękna melodia.



Za sławę jaką przynosi Zamościowi, miastu swojego urodzenia, w kraju i poza jego granicami, za ogromny talent, jakim dzieli się ze słuchaczami, za profesjonalną pracę, za pasję dla Orkiestry Symfonicznej, najstarszej Orkiestry w Polsce, która może rozwijać się i podejmować coraz to nowe wyzwania i projekty, podziękowaniem stanie się tablica pamiątkowa w Alei Sław. Zbigniewowi Małkowiczowi czynimy honory także dlatego, że jako zamościanin, nie zapomniał o swoim mieście. To czyni z niego wzór do naśladowania dla innych zamościan w kraju i zagranicą. A na taką współpracę zapewne z ochotą przystanie Zamość. Zbigniew Małkowicz, kompozytor, dyrygent, aranżer i pianista jest piętnastą osobą uhonorowaną w panteonie zamojskich osobistości, którą tworzy "Aleja Sław".

- Zbigniew Małkowicz i Tadeusz Wicherek są jak cztery wieki temu Bernardo Morando i Jan Zamoyski - mówiła pomysłodawczyni Alei Sław, Teresa Madej. - Byli to geniusze, którzy spotkali się kiedyś, by powstało piękne miasto Zamość, które trwa niezmiennie do dziś. Ważnym elementem dla Zamościa jest też piękna muzyka. Możemy ją usłyszeć między innymi wtedy, kiedy pan Zbigniew Małkowicz napisze piękne nuty i melodie, a muzycy orkiestry symfonicznej pod batutą Tadeusza Wicherka zagrają ją dla Państwa.

"Zbigniew Małkowicz kompozytor, dyrygent" - taki napis znajduje się na tablicy z brązu. Bohater uroczystości gali, przy dźwiękach muzyki zespołu LUMEN w składzie: Michał Małkowicz, Marcin Figaj, Łukasz Chojnacki, dokonał sprawdzenia, iż odcisk butów jest zgodny z odciskami uwiecznionymi na tablicy pamiątkowej. Wzniesiono toast zamojskim prosecco, czyli "Musującą gruszką", ufundowaną przez Winiarnie Zamojskie.



Gratulacje panu Zbigniewowi złożyli: w imieniu Stanisława Grześko, Starosty Zamojskiego - wicestarosta Witold Marucha, w imieniu Andrzeja Wnuka, prezydenta miasta Zamość, wiceprezydent Piotr Zając. Serdecznie gratulował Zbigniewowi Małkowiczowi Tadeusz Wicherek, dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, który obdarował Bohatera uroczystości akwarelą "Widok na Aleję Sław", wykonaną przez Tadeusza Grygiela.

Uroczystość uświetnił koncert klasyki polskiej piosenki z udziałem Przyjaciół Zbigniewa Małkowicza, najlepszych wokalistów jazzowych w Polsce. Marek Bałata, wiodący polski wokalista jazzowy, specjalizujący się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje. W "Alei Sław" przy akompaniamencie muzyków zespołu "LUMEN", Marek Bałata genialnie zaśpiewał dwa utwory Czesława Niemena: Nim przyjdzie wiosna i Com uczynił. Utwór Andrzeja Zauchy  Bądź moim natchnieniem i Macieja Kossowskiego Wakacje z blondynką Fenomenalnie zaśpiewał Janusz Szrom, kompozytor, aranżer, pedagog, a także nauczyciel śpiewu w Policealnym Studium Jazzowym przy Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Warszawie oraz wieloletni wykładowca na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży. Dariusz Tokarzewski, były wiolonczelista Włościańskiej Orkiestry Symfonicznej w Zamościu oraz Teatru Muzycznego w Lublinie, od 1987 r. w zespole VOX, uhonorowany z całym zespołem w Alei Sław w 2018 r. mistrzowsko wykonał Egzamin, podkreślając, iż ten egzamin zdał Zbigniew Małkowicz.



Nie mogło być inaczej. Żona pana Zbigniewa, Marzena Małkowicz, wokalistka i aktorka musicalowa, od 1995 roku jest solistką Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zagrała i wyśpiewała z sukcesem wiele pierwszoplanowych ról wodewilowych, operetkowych i musicalowych. Dla męża, dla zgromadzonej publiczności, przepięknie zaśpiewała Wszystkiego najlepszego. Niezwykłe, fascynujące było również wykonanie kompozycji Zbigniewa Małkowicza Okaż mi Boże Miłosierdzie przez wszystkich wokalistów, współpracujących z Zespołem LUMEN. Znakomity koncert w "Alei Sław" zakończyło wykonanie piosenki Andrzeja Zielińskiego.

Jak powiedział Zbigniew Małkowicz, w jego życiu, był taki moment, że ta bliska mu osoba jest z nim. Ten ważny moment zdarzył się, gdy grał utwór Skaldów. Dopóki jesteś Andrzeja Zielińskiego, dedykowany żonie Marzenie, autentyczne wyznanie miłosne, zagrał Zbigniew Małkowicz na fortepianie, a zaśpiewał go w sposób niedościgniony Janusz Szrom. Panowie wykreowali niezapomniany klimat pięknej, romantycznej miłości, czym zachwycili słuchaczy. Cudowny koncert, niezwykłe emocje, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

- Jestem niesamowicie wzruszony, więc będę ograniczał słowa. Dziękuję przede wszystkim Panu Bogu. Nie wiem co chciał mi przez to powiedzieć, ale słuchałem Jego głosu. Dziękuję mamusi swojej, Irenie Małkowicz, za wszystko. Tatusiowi, Julianowi Małkowiczowi, który jest żywym dowodem na to, że muzyka i matematyka mają bardzo dużo wspólnego. Tutaj wychował całe pokolenia zamościan ucząc matematyki, najpierw w Szkole Rolniczej, później w liceum, ale też dyrygował chórem, jeździł po kraju. Muzyka i matematyka. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia. Dziękuję władzom Zamościa z panem prezydentem Andrzejem Wnukiem na czele, dziękuję samorządowi w Lublinie, starostwu. Dziękuje wszystkim. I jeszcze tam siedzi moja teściowa, dziękuję serdecznie.



- Ale jest jeszcze jeden człowiek. Zanim wymienię nazwisko, to powiem tak. Tutaj, na tej scenie przed ratuszem śpiewał Druppi, artysta światowej sławy. Gdyby ktoś wcześniej powiedział, że będę aranżował dla niego, to puknąłbym się w czoło. Niektórzy starsi, jak ja, kiedyś interesowali się muzyką rockową. Kiedyś była taka gwiazda światowej sławy Deep Purple. Jest jeszcze. John Lord był ich liderem. W Sali Kongresowej w Warszawie Orkiestra Symfoniczna koncertowała z Johnem Lordem. Także w Poznaniu, sala 3 tys. osób. Rozsławiane jest imię Zamościa, województwa lubelskiego po całym kraju. Tadeusz Wicherek. Bez niego to by się nie wydarzyło. Wspaniały dyrygent, wspaniały muzyk i wspaniały człowiek. Dziękuję moim wspaniałym kolegom. Marku, nie wiedziałem, że taka chwila mnie tu spotka. Dziękuję Ci Marku. Wasze głosy razem z Januszem, z Darkiem dodały skrzydeł tym mim skromniutkim utworom. Bez Was to wszystko by się nie wydarzyło - podkreślił Zbigniew Małkowicz.

Bohater XIV edycji "Alei Sław" dodał: - 500 lat temu żyła Teresa Wielka, św. Teresa. Której twórczość jest podwaliną poezji i literatury hiszpańskiej. To była Teresa z Avila. Co łączy ja z Teresą z Zamościa? Niezłomność. Niezłomność w dążeniu do celu. Takie wydarzenie dzisiejsze to cały rok trzeba pracować, wydeptywać mnóstwo ścieżek. Tereso, ja tu jestem skromnym człowiekiem, ale Ty rozsławiasz Zamość, gdyż kochasz Zamość. Teresa z Avila ze skromną muzyką moją.

- Są jeszcze kwiaty, które tak szybko nie zwiędną. Staraliśmy się kupić coś zabytkowego, tak jak ten Zamość. I cos pięknego jak ta elegancka niewiasta - mówiła Marzena Małkowicz. Pomysłodawczyni "Alei Sław" została obdarowana przez Państwo Małkowiczów upominkami. -Dziękuję wszystkim zamościanom, którzy przybyliście. Ja mieszkam daleko. Nie wiem, może są piękniejsze miasta. Ale Zamość Szwedom się oparł, Chmielnickiemu się oparł. Powstanie Listopadowe, ostatnia twierdza, która padła. Podziwiajcie, przyjeżdżajcie. Tu mieszkają dobrze ludzie. Dziękuję serdecznie - podsumował wypowiedź Zbigniew Małkowicz.



Prowadząca galę podkreśliła, iż coroczna organizacja "Alei Sław" to swoistego rodzaju pospolite ruszenie, obejmujące wielu zamościan, a także osoby z regionu. Magdalena Kubina z restauracji Ormiańskie Piwnice, otrzymała małą akwarelę "Widok na "Aleje Sław" i słowa podziękowania za długoletnią współpracę przy jej organizacji. Podziękowania przekazano dla osób i instytucji, bez których realizacja 14. edycji wydarzenia nie byłaby niemożliwa.

Podziękowania wyrażono dla patronów honorowych: Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko, Prezydenta miasta Zamościa Andrzeja Wnuka. Podziękowania dla fundatorów i partnerów oraz współorganizatorów: Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko oraz Rady Powiatu, Miasta Zamościa w osobach prezydenta Andrzeja Wnuka, Piotra Orzechowskiego, dyrektora Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość, Barbary Godziszewskiej, dyrektora Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość, Jarosława Miechowieckiego, dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Zamość, Marcina Nowaka, dyrektora Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu, Damiana Miechowicza, prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" oraz Piotra Kubiny - wiceprezesa LOT oraz pozostałym członkom Zarządu, Tadeusza Wicherka, dyrektora i pracowników Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, Mateusza Ferensa, dyrektora i Magdaleny Magryty zastępcy dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu oraz Janusza Nowosada, dyrektora Zamojskiego Domu Kultury i Andrzeja Bubeły, dyrektora Centrum Kultury Filmowej "Stylowy".

Specjalne podziękowania złożono wiernym od lat partnerom, a w zasadzie przyjaciołom "Alei Sław". Serdecznie podziękowania skierowano do: prezes Fundacji Winiarnie Zamojskie Wioletty Wilkos i Krzysztofa Wojciechowskiego, Dariusza Rymarza - restauracja Verona, Magdaleny Będziejewskiej - Hotel Zamojski, Małgorzaty i Janusza Kitków - Bohema, Marianny i Stanisława Fostakowskich - Padwa, Ewy i Sylwestra Kruków - Skarbiec Wina, Tadeusza Grygiela, Mateusza Szulakiewicza i Piotra Zawadzkiego - Stowarzyszenie Wszystko Gra, Jakuba Szewczuka - Firma Graf, Krzysztofa Wróblewskiego i Jakuba Wróblewskiego, Leszka Sobusia - Fundacja Bastion, Adama Gąsianowskiego z Muzeum Fotografii, Dariusza Górskiego z drukarni Zamdruk, Gabrieli Korkosz i Małgorzaty Farion. Podziękowano za pomoc zbrojnym - Banitom Zamojskim: Ewelinie Denkiewicz, Dariuszowi Monik i Dawidowi Brzyskiemu.

Podziękowana za okazaną pomoc przekazano także pracownikom Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość i Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość oraz wszystkim tym, którzy sekundują "Alei Sław" od 14 lat. Serdeczne podziękowania przekazano patronom medialnym: TVP3 Oddział Lublin, Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Dziennik Wschodni, portalom: Roztocze. net, e-zamość, Życie Zamościa, nasze miasto.pl; lubelskie.info.



Podziękowano uczestnikom gali - zamościanom i turystom. Wyrażono nadzieję na spotkanie za rok, na 15. edycji "Alei Sław" w Zamościu. Pamiątkowe zdjęcia dopełniły wyjątkowej chwili.

A muzyka? Piękna muzyka rozbrzmiewała jeszcze długo w Zamościu. Tym razem podczas Koncertu Promenadowego i była zasługą: Marzeny Małkowicz, Zbigniewa Małkowicza, Marka Bałaty, Janusza Szroma, Dariusza Tokarzewskiego i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego pod batutą Maestro Tadeusza Wicherka. Po prostu, Zamość muzyką stoi!


autor / źródło: redakcja
dodano: 2021-07-05 przeczytano: 11354 razy.



Zobacz podobne:
     Wystawa "15 lat Alei Sław" na Grodzkiej / 2023-07-03
     Aleja Sław 2023: Widowisko "Pejzaże z Panem Kulikiem" / 2023-06-28
     Aleja Sław: Adam Wiesław Kulik uhonorowany / 2023-06-25
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2023 / 2023-06-13
     Poeta, pisarz, filmowiec w Alei Sław / 2023-06-02
     Scenariusz wydarzenia kulturalno-promocyjnego "XVI edycja Alei Sław" w Zamościu / 2023-06-02
     Róża i Jan Zamoyscy w Zamościu, w Alei Sław / 2022-06-13
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2022 / 2022-05-26
     XV edycja Alei Sław uhonoruje Rodzinę Zamoyskich / 2022-05-15
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2021 / 2021-06-23
     Zamościanin bohaterem XIV edycji "Alei Sław" w Zamościu / 2021-06-08
     Maria Sarnik-Konieczna w zamojskiej Alei Sław / 2020-08-16
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2020 / 2020-08-03
     XIII edycja "Alei Sław" w Zamościu / 2020-06-27
     Wspomnienie prof. Jerzego Kowalczyka w pierwszą rocznice śmierci / 2019-10-08
     Małgorzata Dybowska odsłoniła tablicę pamiątkową w Alei Sław / 2019-09-22
     Życie z muzyką - rozmowa z Małgorzatą Dybowską cz.2 / 2019-09-16
     Życie z muzyką - rozmowa z Małgorzatą Dybowską cz.1 / 2019-09-15
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2019 / 2019-09-05
     Małgorzata Dybowska nową bohaterką "Alei Sław" A. D. 2019 / 2019-08-14

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet