|
Nowy Zamojski Kwartalnik Kulturalny Walory gminy Zamość, relacje i recenzje z letnich wydarzeń kulturalnych na Zamojszczyźnie, nowości wydawnicze, a także prezentacja postaci tworzących kulturę regionu zamojskiego to tematy przewodnie, wydawanego od 1984 roku, najnowszego numeru Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego.
Treści zebrane w Kwartalniku dotyczą interesujących, wartych przybliżenia i poznania miejsc oraz imprez, które odbyły się w miejscowościach gminy Zamość. Niewątpliwie teren ten, otaczający niczym złoty pierścień Zamość posiada bogate walory turystyczne i ciekawą historię. Warte poznania są dzieje tych obszarów, począwszy od osadzania się w pierwszych stuleciach naszej ery ludności słowiańskiej, poprzez wydarzenia towarzyszące tworzeniu Ordynacji Zamojskiej.
Z punktu widzenia historyków, archeologów i historyków sztuki poznajemy losy podzamojskich miejscowości. Ewa Lorentz przybliża najważniejsze zabytki, wskazuje co warto obejrzeć, opisuje rozwój urbanistyczny tych terenów, inicjatywy budowlane i artystyczne. Ewa Prusicka-Kołcon wzbogaca naszą wiedzę o wspomniane dzieje prehistoryczne, a Wiesław Bondyra opisuje trudne czasy wsi podzamjoskich w czasie I i II wojny światowej.
Krajobraz kulturowy tych miejscowości tworzą również obiekty sakralne, figury, kaplice, krzyże przydrożne i cmentarze. Dzięki artykułom Danuty R. Kawałko poznajemy dzieje coraz bardziej znanego na Zamojszczyźnie źródła św. Romana w Lipsku. Mniej znana i dotychczas niepublikowana w prasie regionalnej jest historia posągu Śmierci na cmentarzu parafialnym w Sitańcu. Warto dodać, że projekt posągu uzyskał uznanie na wielu wystawach w kraju i za granicą. Czytając teksty o kaplicach przydrożnych zadajemy sobie sprawę, ze każdemu z nich towarzyszy historia.
Przeglądając najnowszy ZKK warto zwrócić uwagę na niepublikowany dotychczas wizerunek św. Romana z kapliczki w Lipsku, profesjonalne zdjęcia Jerzego Cabaja przybliżają bieżące wydarzenia kulturalne. Zarejestrowane zostały wydarzenia z dożynek Gminy Zamość, występy Orkiestr Dętych i ekspozycje towarzyszące otwarciu Izby Pamięci w miejscowości Wysokie.
Jak wskazuje we słowie wstępnym wójt Gminy Zamość, tereny te rozwijają się w kierunku turystyki. Popularna jest ścieżka rowerowa, rozwijają się Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich - te inicjatywy mają wpływ na wizerunek gminy. Wiadomości na ten temat zostały zebrane przez osoby uczestniczące w życiu gminy. Aleksandra Siołek przybliża historię powstania i dzieje Regionalnej Izby Pamięci. Z tekstów tej autorki możemy się dowiedzieć o Kołach Gospodyń Wiejskich i dożynkach w gminie Zamość. Magda Misztal pisze o stadninie koni w Wólce Wieprzeckiej, a Krzysztof Czerwieniec, z perspektywy trenera opowiada o działalności Klubu sportowego "Azymut". Jak podkreślają osoby z gminy, jej walorem jest również zachowane środowisko naturalne, rezerwaty przyrody i miejsca chronione. Mieszkańcom Zamojszczyzny znane są stanowiska Susła perełkowatego w Mokrem oraz coraz bardziej upowszechnione "Dni Susła". Rezerwaty przyrody chronionej, najciekawsze zakątki i ścieżkę rowerową gminy Zamość proponuje Fryderyk Kierepka.
Jak wskazał w tekście wprowadzającym wójt gminy Zamość, obszar ten współtworzą ludzie kultury i sztuki, twórcy ludowi, poeci i plastycy. Sylwetki artystów z tych terenów przybliża Elżbieta Gnyp i Barbara Zbyryt. O sztuce i akcie twórczym z absolwentką liceum plastycznego rozmawia Grażyna Kawala.
Nie brak w najnowszych ZKK recenzji nowości wydawniczych, przeczytamy opinie o publikacjach na temat kolei wąskotorowych i patronacie kanclerskim. Zostały zaopiniowane najnowsze tomiki poezji.
W nawiązaniu do czerwcowych spotkań wydawnictw ściany wschodniej, w Kwartalniku ukazała się recenzja "Koziegorynku" czasopisma wydawanego w Radzyniu Podlaskim, wkrótce ukaże się również recenzja krasnostawskiego "Nestora".
Najnowszy Kwartalnik stanowi kompendium wiedzy o najciekawszych ludziach i inicjatywach w gminie Zamość oraz o wydarzeniach kulturalnych, które miały miejsce w mijającym sezonie wakacyjnym.
autor / źródło: Agnieszka Szykuła dodano: 2008-09-11 przeczytano: 7017 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|