|
Nowy (103) numer Zamojskiego Kwartalnika KulturalnegoW połowie czerwca ukaże się nowy, 103 już numer Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego. Numer otwiera tekst na temat obiektów wpisanych na listę UNESCO w Norwegii. W nawiązaniu do majowych uroczystości otwarcia zrewitalizowanych obiektów fortecznych Twierdzy Zamość prezentujemy przyrodę oraz kulturę "kraju fiordów", dzięki którego finansom możliwe było odnowienie obiektów zamojskich. W tekście znajdują się zdjęcia użyczone przez Ambasadę Norwegii oraz fotografie Andrzeja Bąka, który kilka lat temu odwiedził ten kraj.
Dużo miejsca poświęcamy zwiastunom wydarzeń artystycznych zarówno w Zamościu (Monika Zawiślak, Zamojskie przedsięwzięcia kulturalne), Kryłowie (Katarzyna Piliszczuk Kryłowski piknik), Czumowie (Teresa Fabijańska-Żurawska, Wspomnienie z dzieciństwa - Czumów, Marian Pawlak, Marzenia się spełniają, Rzecz o pałacu w Czumowie) jak i w Zwierzyńcu (Piotr Kotowski, LAF w Zwierzyńcu 11. Edycja). Przybliżamy historię i dzieje obchodzonego w tym roku po raz 35. Zamojskiego Lata Teatralnego (Marta Mosór-Stręciwilk Koralowe Gody czyli 35. rocznica Zamojskiego Lata Teatralnego).
W dziale "Sztuka" prezentujemy tekst na temat wydarzeń w regionie, oraz rozmowy i wspomnienia o zamojskich twórcach. Eliza Leszczyńska-Pieniak rozmawia z Elżbietą Wasiuczyńską, artystką i ilustratorką książek dla dzieci, Stanisław Orłowski omawia XV konkurs ZDJĘCIE ROKU? 2009, a Bartłomiej Bartecki przybliża kulisy wystawy "Troja - Sen Henryka Schliemanna" w hrubieszowskim muzeum. Maria Ołdakowska opowiada o Wystawie Ars Armeniaca w Muzeum Zamojskim, a Elżbieta Gnyp przybliża sylwetkę zapomnianego zamojskiego malarza, Piotra Abraszewskiego.
Piotr Linek opisuje taniec jako zjawisku kultury, a w tekście W tańcu kobieta jest obrazem, mężczyzna jego ramą rozmawia z Magdaleną i Januszem Mykami, nauczycielami tańca. W nieniejszym numerze prezentujemy również twórczość Dariusza Piekuta.
Smakoszom historii regionu polecamy teksty publikowane w działach "Zamość Ordynacki", "Judaika" oraz "Świadkowie Przeszłości". Regina Smoter-Grzeszkiewicz zestawia kolejną część Słownika Ordynacji Zamojskiej (O), Bogumiła Sawa pisze o figurach św. Jana Nepomucena w Zamościu i okolicy w XVIII-XX wieku, Zbigniew Stankiewicz odkrywa dzieje pręgierza zamojskiego, a Zbigniew Osiński omawia Wielkie wjazdy, poselstwa, procesy, jakie oglądał Zamość w latach 1656-1672 opisane w diariuszu Bazylego Rudomicza. W dziale "Judaika" Tomasz Pietrasiewicz i Joanna Zętar opowiadają o "Wędrownych Spotkaniach z Opowieścią" - projekcie Ośrodka "Grodzka - Teatr NN", realizowanym m.in. w Goraju, Tyszowcach i Turobinie.
W dziale "Świadkowie przeszłości" Jerzy W. Słupecki odwołuje się do wydarzeń sprzed 70 lat w tekście Zbrodnia katyńska i kłamstwo katyńskie, a w związku z rocznicą bitwy pod Osuchami publikujemy, zebrane przez Romualda Kołodziejczyka fragmenty dotyczące tamtych wydarzeń, odnotowane w "Dziennikach" Zygmunta Klukowskiego.
W najnowszym ZKK rozbudowany jest również dział "Małe Ojczyzny". Maciej Dunin-Łabędzki opowiada tutaj o ostatnich właścicielach pałacu w Łabuńkach, a Regina Smoter-Grzeszkiewicz o nazwach terenowych, gwarowych oraz przezwiskach we wsi Czarnystok. Mariusz R. Sawa najpierw pisze o obrzędach weselnych w Werbkowicach pod koniec XIX w., a następnie o zróżnicowaniu religijnym Gdeszyna.
Ponadto w ZKK, prezentujemy utwory laureatów tegorocznego konkursu literackiego "Debiut", teksty licealistów i redaktorów Skafandra. Na łamach ZKK jak zawsze również recenzje i prezentacje książek z zamojskiej półki oraz kronika.
ZKK można nabyć w ZDK, ZOIT, kioskach Ruchu w Zamościu i regionie, oraz sieciach Kolportera w powiatach zamojskim, biłgorajskim, hrubieszowskim i tomaszowskim.
Cena- 12 zł, 122 strony, nakład 700 egz.autor / źródło: A.Szykuła-Żygawska dodano: 2010-06-08 przeczytano: 6832 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|