|
Zamojski Kwartalnik Kulturalny: Nie tylko o UNESCOW połowie czerwca dostępny będzie drugi w tym roku numer Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego, a w nim m.in.: rozmowy przywołujące okoliczności wpisania Zamościa na Listę UNESCO, wspomnienie w setną rocznicę urodzin i dziesiątą rocznicę śmierci Jana hrabiego Zamoyskiego. Wartością dodaną numeru jest pełna informacja o programie 37. ZLT.
Otwiera go rozmowa z Barbarą Skórzyńską - Terlecką, zastępcą dyrektora Wydziału Architektury, Budownictwa i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość.
Rozmówczyni opowiada o przygotowaniach Zamościa do wpisu na listę UNESCO, w których w pewnym stopniu uczestniczyła. Najpierw jako pracownik Państwowych Konserwacji Zabytków, a następnie Naczelnik Wydziału Architektury miasta. Przybliża intensywne przygotowania poprzedzające wpis, sięgając do okresu powojennego. Opowiada o renowacji miasta sprzed 1980 roku, kiedy planowano jubileusz 400-lecia Zamościa i porównuje tamte wydarzenia i zakres prac, z renowacją która ma miejsce obecnie.
Wspomina również ostatniego ordynata Jana Zamoyskiego, którego miała okazję spotkać przy okazji starań o wpis Zamościa na listę. "Zamość był jego oczkiem w głowie - również i w tej sprawie", mówi, charakteryzując że Zamoyski we wszystkim co robił był człowiekiem wielkiego formatu.
W czerwcu przypada 100 rocznica urodzin i 10 rocznica śmierci ostatniego ordynata. Serdeczna przyjaźń łączyła Jana Zamoyskiego z ks. infułatem Jackiem Żórawskim. W czasie, kiedy ks. Żórawski sprawował funkcję dziekana zamojskiego i proboszcza kolegiaty zamojskiej, dzięki działaniom i funduszom Jana Zamoyskiego powołano Muzeum Sakralne Kolegiaty. Ks. Żórawski z zaangażowaniem włączył się w tę inicjatywę. O tej znajomości przypominamy, publikując rozmowę Łukasza Kota z infułatem, przeprowadzoną w 2002 roku.
W bieżącym numerze kwartalnika poświęcamy sporo miejsca teatrowi. Znajdziecie tutaj Państwo program tegorocznego Zamojskiego Lata Teatralnego oraz pierwszy z dwóch tekstów dotyczący działalności twórczej Waldemara Zakrzewskiego, założyciela "Teatru Młodych".
W dziale Małe Ojczyzny zapraszam w podróż sentymentalną. Znajdują się tutaj teksty na temat popularnych do lat 70-tych objazdowych kin. - A organizowano je w różnych miejscach, w Radecznicy mieściło się ono na przykład w szopie i, pomimo niewygody gromadziło tłumy. Tych czasów dotyczy też tekst na temat zamojskiego PKS, okraszony zdjęciami, gdy dworzec sąsiadował z Bramą Lubelską. Te wreszcie klimaty przywołali organizatorzy wystawy prezentowanej w galerii Drugie Piętro Strefa Sztuki, działającej przy ZDK. Tematem ich prezentacji była kultura PRL: przybyłym na wernisaż paniom wręczano goździki, a panowie otrzymywali krawat. - Polecam fotorelację z wystawy na drugiej stronie okładki.
Wraz z "Zamojskim Kwartalnikiem Kulturalnym" ukaże się sztuka Marleny Krupy, zatytułowana "Dzieci", która zdobyła pierwszą nagrodę w 11. zamojskiej edycji konkursu na Sztukę Teatralną "Szukamy Polskiego Szekspira" 2011.
ZKK można nabyć w Zamojskim Domu Kultury, Informacji Turystycznej w Zamościu, lub też zamówić jego prenumeratę u wydawcy. Cena egzemplarza - 13 zł. "Zamojski Kwartalnik Kulturalny", nr 2 (111) 2012, Wydawca: Zamojski Dom Kultury, Druk: Drukarnia ABACUS.
autor / źródło: Agnieszka Szykuła-Żygawska, Teresa Madej dodano: 2012-05-23 przeczytano: 5009 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|