www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 25 lutego 2018, w 56 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Wiktora, Cezarego, Zygfryda.
Lutowe przysłowia: Luty gdy wiatrów i mrozów nie daje, prowadzi rok słotny i nieurodzaje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Wystawa Dariusza Piekuta w Monachium

Na wernisaż wystawy rysunku i malarstwa Dariusza Piekuta w Centrum Kultury Polskiej, salonie wystawowym Konsulatu RP przy Prinzregentenstrasse 7 w Monachium, przybyło wielu zaproszonych gości ze środowisk polonijnych i niemieckich oraz artystów działających w Monachium i Bawarii (16.06.).

Wystawę otworzył Konsul Generalny RP w Monachium Marcin Król, który przedstawił dokonania artystyczne Dariusza Piekuta, jego najważniejsze nagrody za twórczość w Polsce i za granicą. Następnie sam artysta mówił o swojej twórczości, inspiracjach i związkach z zamojskim środowiskiem plastycznym. W swoim wystąpieniu mówił o pięknej architekturze Zamościa i urokliwym pejzażu Roztocza i okolic Skierbieszowa, które są dla jego twórczości źródłem wielu inspiracji - szczególnie bajkowych cykli malarskich.Na wystawie zamojski artysta Dariusz Piekut pokazał 41 rysunków i obrazów, które były wcześniej prezentowane i nagradzane w Polsce i za granicą (Czechy, Australia) oraz kilkanaście najnowszych obrazów, które po wystawie w Sopocie przywiózł do Monachium.

Uczestnicy wernisażu byli pod wielkim wrażeniem rysunków wykonanych piórkiem, tuszem i ekoliną zaprezentowanych na wystawie. Wystawiane w Monachium prace pochodzą z cyklu: "Miejsca", "Obiekty" i "Tkaninowce". W malarstwie pejzażowym akrylowym i olejnym na płótnie widzowie docenili koloryt obrazów i niezwykły klimat miejsc oraz bajkową interpretację wybranych tematów, min. obrazów z cyklu : " Na Roztoczu", "Roztoczańskie obrazki", " Bajkowe Roztocze", "Zamojska Bajka", " Bajkowy Gdańsk", oraz cykl obrazów o tematyce morskiej z polskiego wybrzeża i Morza Śródziemnego.

Wernisaż uświetnił występ legendarnego saksofonisty jazzowego Leszka Żądło (European Jazz Art Ensamble), profesora wyższych szkół muzycznych w Wurzburgu i Monachium. Muzyk z wielkim uznaniem wspomniał swój występ na pięknym zamojskim Rynku Wielkim podczas Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu w 2012 r.W trakcie wernisażu Andreas Bialas, przedstawiciel niemieckiego środowiska plastycznego Bawarii, zaproponował Dariuszowi Piekutowi współpracę i wystawę indywidualną w wybranym miejscu w Bawarii. Na zakończenie wernisażu Konsul RP w Monachium zachęcał naszego artystę także do organizacji kolejnych wystaw w innych placówkach konsularnych w Niemczech.

Wielu zaproszonych gości komplementowało artystę i jego twórczość oraz podkreślało swoje pochodzenie i związki z takimi miejscami jak Zamość, Krasnystaw, Zwierzyniec, Biłgoraj, Wrocław, Kraków oraz Podkarpacie i Śląsk. Były chwile wspomnień, wzruszeń i spontanicznych zaproszeń do Polski i na Zamojszczyznę. Artysta podziękował głównym organizatorom wystawy, m.in. Konsulowi RP panu Marcinowi Królowi, pani Jolancie Sularz, aktywnie działającej w środowisku polonijnym w Monachium i panu Markowi Woszukowi, który zorganizował pięciodniowy pobyt artysty z żoną w Monachium oraz jego podróż artystyczną po bajkowych zamkach króla Bawarii Ludwika II: Neuschwanstein, Linderhof, Nymphenburg.W programie pobytu było również zwiedzanie Garmisch-Partenkirchen oraz galerii malarstwa - Pinakoteki w Monachium, gdzie znajdują się obrazy tak wybitnych artystów jak Leonardo da Vinci, Rafael, Durer, Rembrandt, Rubens, Monet, Vincent van Gogh i innych.

Dariuszowi Piekutowi, artyście, który niespiesznie, lecz cierpliwie i uparcie realizuje swoje cele, a którego twórczość staje się coraz bardziej znana i doceniana nie tylko u naszych sąsiadów zza Buga, gratulujemy wystawy w Monachium. Niezwykła kolorystyka jego prac, pełna wrażliwości i harmonii, zyskuje sobie coraz większe grono miłośników i dobre recenzje krytyków sztuki.

Wystawa rysunku i malarstwa uznanego artysty plastyka Dariusza Piekuta w Monachium będzie prezentowana do 21 lipca 2017 r.
* * *
W 1979 r. Dariusz Piekut ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1980-1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie otrzymał dyplom z grafiki w pracowni druku płaskiego (litografia) u prof. Danuty Kołwzan- Nowickiej.Obecnie zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, USA, Niemcy, Bułgaria, Belgia, Australia) oraz w Muzeum w Lubaczowie, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej i Muzeum w Bielsku-Białej.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Sztuki w 1997 roku. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych rysunku i malarstwa w Polsce, Niemczech, Litwie, Włoszech, Czechach, Słowacji i Ukrainie. W 2010 r. otrzymał Certyfikatu Najwyższej Jakości (Honorary Certificate of the Highest Quality -Short List) VII Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie (Czechy).


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2017-06-20 przeczytano: 2554 razy.Zobacz podobne:
     Dariusz Piekut - Wirtuoz ołówka, piórka i pędzla / 2017-03-05
     Dariusza Piekuta bajkowy klimat Wenecji / 2017-03-05
     Dariusza Piekuta "Weneckie Klimaty" - wystawa malarstwa / 2017-02-24
     Absolwenci "Plastyka" i Przyjaciele - wystawa / 2016-07-13
     "Trzech Muszkieterów Malarstwa" w Morandówce / 2016-06-03
     "Wielka Czwórka" i jej "Magiczny Kwadrat" w BWA / 2016-05-24
     Brześcińska-Riccio, Piekut, Drzewiński i Szymanowicz czyli "Magiczny Kwadrat" w BWA / 2016-05-06
     Artysta Dariusz Piekut nagrodzony w Tarnowie / 2015-11-19
     Dwie wystawy zamojskich artystów plastyków w Lublinie / 2015-11-02
     "Zamojska bajka" Dariusza Piekuta / 2015-04-20
     Dwa oblicza Dariusza Piekuta w Corner Pub / 2012-07-05
     Podopieczni Dariusza Piekuta nagrodzeni / 2012-07-03
     Prezydent Niemiec otworzył wystawę zamojskich plastyków / 2012-05-16
     "Dwie drogi" Piekuta do Spirali / 2012-05-16
     Horst Kőhler otworzy wystawę Piekuta i Tyburskiego / 2012-04-22
     "Miejsca" Piekuta we Wrocławiu i Warszawie / 2012-02-14
     Lokomotywa Piekuta dojechała do Tajlandii / 2012-02-05
     "Nowe tkaninowce" Piekuta na 42. Salonie Zimowym / 2011-12-21
     Prace Piekuta na ogólnopolskich wystawach / 2011-11-13
     Piekut nagrodzony w Rzeszowie / 2011-09-12

Warto przeczytać:
     Liryczny Adam Strug na urodzinach Bolesława Leśmiana / 2018-01-28
     Leśmianowski finisaż w Galerii Fotografii Stylowy / 2018-01-16
     Działo się w 2017 roku wg Zamojskiej Grupy Fotograficznej / 2018-01-28
     "Przestrzenie ujawnione..." Pawła Słoty w Zamościu / 2018-02-21
     BWA: Ceglany Żyrardów w ujęciu satyrycznym / 2018-02-06- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet