www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 21 kwietnia 2018, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Anzelma, Bartosza, Zelmiry, Feliksy.
Kwietniowe przysłowia: Kiedy w kwietniu słonko grzeje, rolnik nie zubożeje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

"Szczęśliwe" Roztocze Dariusza Piekuta

- Nasze piękne Roztocze jest dla mnie "szczęśliwe" w konkursach - mówi Dariusz Piekut, artysta plastyk ze Skierbieszowa, którego trzy prace z Roztoczem w tytule zaprezentowane zostaną na prestiżowych wystawach: Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa "Ogrody 2013" w Wałbrzychu i VI Międzynarodowego Biennale Pasteli Nowy Sącz 2013.

Skierbieszowski artysta plastyk od kilku lat maluje obrazy inspirowane krajobrazem Roztocza. - Ostatnio na warsztat wziąłem również Zamość, Skierbieszów i okolice, ponieważ trudno nie mieć tych inspiracji, skoro mieszkam i przebywam w tak pięknych miejscach. Plenery na Roztoczu i moje wyjazdy w teren powodują, że mam cały czas masę tematów do pokazania na kartonie np. w technice malarskiej - pasteli olejnej lub na płótnie farbami olejnymi lub akrylowymi. Ciepły koloryt prac wpływa na energię duchowości przeżyć artystycznych, zarówno twórcy, który chce nieść przesłanie pozytywnej energii w trudnych czasach, jak również odbiorcy, który czuje dobro płynące z tych prac. Nie mam na myśli tylko kolorowych, ładnych prac, miłych dla oka, ale ważna jest pewna "tajemnica", którą skrywają te prace - wyznaje Dariusz Piekut.

Obrazy Dariusza Piekuta "Obrazki z Roztocza IV", i "Obrazki z Roztocza V", zostały zakwalifikowane na wystawę Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa "Ogrody 2013" w Galerii Sztuki Biura Wystaw Artystycznych "Zamek Książ", w Wałbrzychu. Jury, pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Skarbka z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, ze 146 zgłoszeń z całej Polski wybrało do wystawy prace 81 artystów. Otwarcie wystawy nastąpi 26 kwietnia br. o godz. 18.00 w Galerii BWA "Zamek Książ" w Wałbrzychu. Wystawa potrwa do końca maja.

To nie koniec sukcesów skierbieszowskiego artysty plastyka. Praca Piekuta - pastel olejna "Na Roztoczu III", została zakwalifikowana na wystawę VI Międzynarodowego Biennale Pasteli Nowy Sącz 2013. Jury pod przewodnictwem dr Władysława Serwatowskiego z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie, z 1099 prac nadesłanych przez 419 artystów z 30 państw, zakwalifikowało do Biennale 263 prace 232 artystów z 29 państw. Otwarcie wystawy odbędzie się 6 września 2013 r. w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu.

Jak mówi Dariusz Piekut - udział w konkursach malarskich ogólnopolskich i międzynarodowych jest dla jego działalności artystycznej bardzo ważny, ponieważ cały czas artysta poddaje pod ocenę swoje prace, które jak widać - są eksponowane w bardzo znanych galeriach. Jest to również jeden z pozytywnych elementów autopromocji artysty plastyka, gdzie nazwisko Piekut, jest znakiem identyfikacyjnym jego prac w Polsce i za granicą. Jak dodaje malarski piewca Roztocza - nie ma jeszcze menagera, stąd konkursy malarskie i graficzne są dla niego formą bytu artystycznego w przestrzeni artystycznej kraju.

- Trzykrotnie kwalifikowano moje pastele na Międzynarodowe Biennale Pasteli w Nowym Sączu - jednym z ważniejszych konkursów malarstwa pastelowego na świecie, stąd zawsze cieszę się, gdy moja praca zostanie przyjęta na wystawę. Nasze piękne Roztocze jest dla mnie bardzo "szczęśliwe" w konkursach - mówi zadowolony Dariusz Piekut, którego "Lokomotywa II na Roztoczu" znalazła się w ubiegłym roku w finale Międzynarodowego Triennale Rysunku i grafiki w Tajlandii w Bangkoku.

Artysta plastyk cieszy się, że już w maju jego obrazy z Roztoczem zostaną pokazane w Galerii Hrubieszowskiego Domu Kultury. Ta wystawa będzie czynna do połowy czerwca. Przypomnijmy, że jego pejzaże z Roztocza są również wystawione w galeriach komercyjnych na Starym Mieście w Zamościu. Dariusz Piekut, zafascynowany zieloną krainą, zaprasza na Roztocze. Twierdzi, że osoby, które przyjadą raz na Roztocze, często wracają, bo trudno być obojętnym wobec potęgi piękna natury tego regionu. To magiczna kraina pasiastych pól, łąk i wzgórz porośniętych lasami, a jej uzupełnieniem jest interesująca fauna i flora oraz twórcze miejsca wielu wspaniałych artystów tych dawnych i obecnych. Artysta plastyk mówi, że podobnie trudno jest mówić o swojej twórczości jak i wyrazić słowami piękno nasz okolic, w związku z tym faktem - niech przemawiają za niego jego "roztoczańskie obrazy".

Nie wiem czy Dariusz Piekut poznał "Roztoczańską legendę" ks. Tadeusza Sochana, jak to Bóg zapłakał nad roztoczańskim ludem, kiedy rozdał już wszystkie skarby innym zakątkom świata. A z tych łez powstały najczystsze na ziemi strumyki. Rozsiał też nasiona sosny i posłał ptaki aby rozweseliły ludzkie serca swoim śpiewem. Na Roztoczu zrobiło się najpiękniej na świecie. Podobne uczucia towarzyszą mi podczas oglądania roztoczańskich obrazów Dariusza Piekuta. Emanuje czysta zieleń, szemrzą krystaliczne strumyki i słychać cudny śpiew ptaków. Przekaz jest tak emocjonujący i przekonywujący, że nie mam wątpliwości - żyjący tu ludzie muszą być szczęśliwi. Czyżby to tę "tajemnicę" skrywały obrazy Dariusza Piekuta?

* * *

Dariusz Piekut ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu w 1979 r. W l. 1980-1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki w pracowni druku płaskiego (litografia) u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, USA, Niemcy, Bułgaria, Belgia, Australia)oraz w Muzeum w Lubaczowie, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej i Muzeum w Bielsku-Białej.

Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1997 roku. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Matt Roberts Arts w Londynie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych rysunku i malarstwa w Polsce, Niemczech, Litwie, Włoszech, Czechach, Słowacji, Ukrainie i Tajlandii. W 2010r. został laureatem Certyfikatu Najwyższej Jakości /Honorary Certificate of the Highest Quality - Short List/ VII Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie /Czechy/. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień za twórczość w dziedzinie rysunku i malarstwa w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2013-04-22 przeczytano: 2608 razy.Zobacz podobne:
     Dariusz Piekut: Zawsze chciałem być malarzem / 2018-04-10
     Retrospektywna wystawa Dariusza Piekuta w Zamościu / 2018-04-10
     "Bajkowa" wystawa Dariusza Piekuta / 2018-04-03
     Wystawa Dariusza Piekuta w Monachium / 2017-06-20
     Dariusza Piekuta bajkowy klimat Wenecji / 2017-03-05
     Dariusz Piekut - Wirtuoz ołówka, piórka i pędzla / 2017-03-05
     Dariusza Piekuta "Weneckie Klimaty" - wystawa malarstwa / 2017-02-24
     Absolwenci "Plastyka" i Przyjaciele - wystawa / 2016-07-13
     "Trzech Muszkieterów Malarstwa" w Morandówce / 2016-06-03
     "Wielka Czwórka" i jej "Magiczny Kwadrat" w BWA / 2016-05-24
     Dwa oblicza Dariusza Piekuta w Corner Pub / 2012-07-05
     Podopieczni Dariusza Piekuta nagrodzeni / 2012-07-03
     Prezydent Niemiec otworzył wystawę zamojskich plastyków / 2012-05-16
     "Dwie drogi" Piekuta do Spirali / 2012-05-16
     Horst Kőhler otworzy wystawę Piekuta i Tyburskiego / 2012-04-22
     "Miejsca" Piekuta we Wrocławiu i Warszawie / 2012-02-14
     Lokomotywa Piekuta dojechała do Tajlandii / 2012-02-05
     "Nowe tkaninowce" Piekuta na 42. Salonie Zimowym / 2011-12-21
     Prace Piekuta na ogólnopolskich wystawach / 2011-11-13
     Piekut nagrodzony w Rzeszowie / 2011-09-12

Warto przeczytać:
     Retrospektywna wystawa Dariusza Piekuta w Zamościu / 2018-04-10
     Kobieta w czerwieni / 2018-03-10
     BWA: Agnieszki Rzeźniak i Marka Rzeźniaka "Dwa spojrzenia" / 2018-03-25
     Nagrody na festiwalu herbertowskim dla zamojskich plastyczek / 2018-04-04
     Dariusz Piekut: Zawsze chciałem być malarzem / 2018-04-10- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet